سازمان مدیریت بحران:

100 میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ ها درخواست شده است

تهران- ایرنا- سازمان مدیریت بحران در واکنش به خبری مبنی بر «بی‌توجهی وزیر کشور به درخواست‌ «محمود حجتی» برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم اعلام کرد: این سازمان بلافاصله 100میلیارد ریال پیشنهاد تامین اعتبار کرد اما حفظ کشور از آفات و بیماری های قرنطینه ای وظیفه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در پی درج برخی خبرها با عنوان «بی‌توجهی وزیر کشور و سازمان مدیریت بحران به درخواست‌ وزیر جهاد کشاورزی برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم»، این سازمان نکاتی را برای آگاهی رسانه ها و تنویر افکار عمومی منتشر کرد.
سازمان مدیریت بحران کشور توضیح داد: با وجود منابع اختصاصی سازمان حفظ نباتات برای انجام وظایف محوله در بودجه سالیانه، سازمان مدیریت بحران کشور بلافاصله پس از درخواست وزارت جهاد کشاورزی در اسفندماه سال 97، مبلغ 100 میلیارد ریال پیشنهاد تامین اعتبار کرده است که سازمان حفظ نباتات مراحل تخصیص را می بایست از سازمان برنامه و بودجه پیگیری می کرد.
سازمان مدیریت بحران کشور یادآور شد: بر اساس قانون، این سازمان در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی آسیب دیده از حوادث طبیعی سیاست گذار و پشتیبان دستگاه های اجرایی است و بنابر ضرورت و درخواست آنها از اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه سالیانه برای آنها درخواست اعتبار می کند.
سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست وزیر جهاد کشاورزی از وزارت کشور و این سازمان مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی به اراضی استان های جنوبی کشور درخواست تامین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیر کشور و قائم مقام رییس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد.
این سازمان افزود: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به طور اخص مسئول پیگیری و تخصیص اعتبار یاد شده تا حصول نتیجه مطلوب بودند که ظاهرا این مهم مغفول مانده است.
سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: همچنین در سنوات اخیر مبلغ 10 میلیارد ریال به منظور راه اندازی طرح پایش مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی و مبلغ 300 میلیارد ریال نیز از محل مواد 10 و 12 قانون بودجه نیز به منظور امحاء سموم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.
سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد: نکته قابل تامل این است که مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال در برابر بودجه عمرانی حدود ٢٤ هزار میلیاردی وزارت جهاد کشاورزی در سال ٩٧ مبلغ ناچیزی است که البته اهمال و عدم پیگیری تخصیص آن مستمسکی برای شانه خالی کردن از مسئولیت و انداختن مشکلات احتمالی به گردن سایر دستگاه ها شده است.
سیام*3061** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال