وزیر خارجه چین: ارزیابی از کمربند و راه بر اساس واقعیت باشد

پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین با اشاره به حضور 40 رهبر خارجی و نمایندگان بیش از 150 کشور در دومین مجمع 'یک کمربند - یک راه' در پکن تاکید کرد: آشنایی و ارزیابی جامعۀ جهانی از پیشنهاد یک کمربند- یک راه باید بر اساس واقعیت باشد.

به گزارش ایرنا 'وانگ یی' روز جمعه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن افزود: تا کنون 126 کشور و 29 سازمان بین المللی توافقنامه های همکاری در طرح 'یک کمربند - یک راه ' با چین امضاء کرده اند.
وی با اشاره به اینکه کشورهای خارجی با عملکرد خود رای اعتماد و رای موافق به کمربند و راه داده اند گفت: در 6 سال گذشته پس از مطرح شدن پیشنهاد یک کمربند - یک راه، میزان کل تجارت چین با کشورهای این مسیر از 6 تریلیون دلار و میزان سرمایه گذاری از بیش از 80 میلیارد دلار فراتر رفته است.
او گفت: همچنین در این مدت 82 پارک همکاری چین و کشورهای مسیر در خارج از چین نزدیک به 300 هزار شغل برای مردم محلی ایجاد و فرصت های توسعه در این کشورها فراهم کرده است مردم نیز نسبت به رفاه ناشی از اجرای این طرحها احساس خوب و مثبتی دارند.
وانگ یی گفت: کمربند و راه صحنه ای باز است و هر کشوری برای شرکت در آن آزاد است، ولی حق ندارد از مشارکت کشورهای دیگر در آن جلوگیری کند.
وی گفت: چین از نظریات سازندۀ طرفها استقبال می کند و این اهمیت شایستۀ اصول رایزنی مشترک، ساخت مشترک و بهره برداری مشترک است.

** یک کمربند - راه در ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک سهیم است
'وانگ یی' عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین همچنین در این نشست با اشاره به اینکه برگزاری دومین مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده از 5 منظر بسیار اهمیت دارد تصریح کرد ایفای نقش الگویی برای حمایت قطعانه از چند‎جانبه‎گرایی؛ پرورش ایده همکاری همگام با توسعه عصر؛ ایجاد شبکه‎ای از روابط مشارکتی و اقدامات مشترک؛ ایجاد نظام قوی حمایت از اقدامات و توزیع سود اصلاحات و درهای باز از جمله مزایایی این طرح است.
او در ادامه افزود: اطمینان داریم دومین مجمع همکاری بین‎المللی کمربند و جاده، ضمن تزریق نیروی محرکه قوی به اقتصاد جهانی و ایجاد فضای گسترده برای توسعه کشورهای مختلف، در ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک نیز سهم خواهد داشت.

** حضور رییس جمهوری چین در مجمع
وزیر خارجه چین گفت: دومین مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده از 6 تا 8 اردیبهشت (25 تا 27 آوریل) در پکن برگزار می‌‎شود.
او گفت: شی جین‎پینگ رئیس جمهوری خلق چین ضمن حضور و ایراد سخنرانی در مراسم گشایش این مجمع، نشست رهبران مجمع را نیز میزبانی خواهد کرد و پس از پایان این نشست، در جمع خبرنگاران به معرفی دومین مجمع همکاری بین‎المللی کمربند و جاده خواهد پرداخت.
وانگ یی افزود، تاکنون رهبران و مسئولان دولتی 37 کشور برای شرکت در این مجمع اعلام آمادگی کرده‌اند.
او گفت: دبیر کل سازمان ملل و رئیس صندوق بین‎المللی پول نیز در مجمع حضور خواهند داشت.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال