سیل و موج خدمت

خرم آباد - ایرنا - جاری شدن سیل در لرستان موجب قطع برق یکهزارو 145 روستا شد که با توجه به قطع راههای ارتباطی و مسیرهای سخت گذر در بسیاری از موارد تجهیزات برق بدون استفاده از خودرو و با دست کارکنان اداره برق به مناطق سیلزده حمل و جابجا شدند.

به گزارش ایرنا، سیل 12 فروردین امسال بسیاری از داشته های لرستان را با خود برد اما موجب تقویت انسجام ملی و افزایش روحیه خدمت رسانی شد که با گذشت بیش از 2 هفته از وقوع حادثه، خدمت رسانی به مناطق سیلزده از جمله روستاها توسط دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، سپاه پاسداران و نهادهای مردمی همچنان ادامه دارد.
موج سیل در لرستان خسارت بسیاری به بارآورد که بنا بر اعلام اولیه 3700 میلیارد تومان است وگفته می شود تا 10 هزار میلیارد تومان نیز برآورد می شود اما آنچه در این میان نمود پیدا کرد موج خدمتی است که پس از 16 روز در مناطق سیلزده جاری شده است.
یکی از خسارتهای سنگین سیل در لرستان قطع برق کامل 2 شهر معمولان و پلدختر، برخی نواحی شهری سایر استان و یکهزار و 145 روستا بود.
سیلی که با آسیب 580 کیلومتر شبکه فشار قوی و ضعیف استان موجب خسارت 630 میلیارد ریالی به یکی از نبض های مهم زیرساختی وارد کرد.
سیل آمد و 2 هزار کیلومتر راه دسترسی رفت، راههای که بخش قابل توجهی از آن در مسیرهای روستایی است و اکنون انچه مهم است برقراری برق هزاران روستایی است که علاوه بر مصایب دیگر، روشنایی خانه را از دست داده اند.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق لرستان می گوید: اگر قرار بود برای برقراری برق روستاها منتظر ایجاد راه دسترسی می ماندیم، صدها روستای استان پس از 16 روز از وقوع حادثه همچنان در خاموشی بودند.
مجید امرایی در گفت و گو با ایرنا افزود: دسترسی به بسیاری از شبکه ها به دلیل قطع راه و تخریب پل ها میسر نبود بنابراین همکاران شرکت توزیع برق در بسیاری از موارد تیرهای چوبی را با وزن بین 500 تا 600 کیلوگرم در مسیرهای بسیار سخت گذر و تا مسافت های 50 متری حمل می کردند.
وی ادامه داد: قرقره سیم های برق به وزن حدود 2 تن توسط جرثقیل تا مسافتی حمل می شد اما به دلیل نبود راه، این قرقره ها توسط همکاران باز شده و هر یک از نفرات در فواصل 20 متری این سیم ها را به جریان می انداخت.
وی تصریح کرد: در برخی روستاها شدت تخریب به قدری بود که 9 کیلومتر از شبکه به طور کامل از بین رفته و تیم های تعمیر مجبور بودند سیم و کابل های برق را در مسافت های بسیاری به صورت دستی باز کرده و انتقال دهند.
امرایی گفت: 106 تیم عملیاتی و تعمیراتی شرکت توزیع نیروی برق با حدود یکهزار نفر نیرو شبانه روز برای برقراری شبکه برق روستاها تلاش کرده اند و در برخی موارد نیز از تیم های غواصی و کوهنوردی برای انتقال کابل ها استفاده شد.
وی با اشاره به تخریب تونل معمولان از توابع پلدختر افزود: با توجه به تخریب کامل تیرچراغ برق و تجهیزات در این منطقه مجبور بودیم از صخره های تونل به جای تیر برق استفاده کنیم که برای این مهم با کمک صخره نوردان و در ارتفاع 40 متری نسبت به ایجاد شبکه اقدام شد.
وی گفت: چندین نفر از همکارات عملیاتی در این ماموریت ها مصدوم و زخمی شده اند و در یک مورد نیز جریان آب یکی از همکاران را برد که به طرز معجزه آسایی نجات یافت.
امرایی تاکید کرد: در شرایط سخت پس از سیل، کلمه ' خدمت' برای تیم های تعمیری اداره برق گویای حجم جانفشانی ها و ایثار آنان برای رفاه مردم نیست چراکه اقدامات صورت گرفته در این مدت فراتر از انجام وظیفه بوده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان نیز گفت: از مجموع یکهزار و 145 روستای سیلزده بدون برق، یکهزار و 137 روستا برقرسانی مجدد شده است.
فریدون خودنیا با بیان اینکه اکنون 8 روستای سیلزده بدون برق هستند افزود: روز گذشته 10 روستای شاهیوند در سخت ترین شرایط و عبور همکاران از عرض رودخانه کشکان برقدار شده و روستاهای باقی مانده نیز در مناطق سخت گذر واقع شده اند و راه دسترسی به انان مشکل دارد.
وی میزان خاموشی روستاهای باقیمانده را یک مگاوات برشمرد و گفت: در یکی از عملیات برقرسانی در دو منطقه از رودخانه کشکان، حتی غواصان موفق نشدند سیم های برق را به طرف دیگر رودخانه انتقال دهند و مجبور شدیم از روش های پرمشقت دیگری استفاده کنیم.
خودنیا افزود: شبکه های جایگزین پس از سیل بصورت موقت احداث شده که بدون شک باید در فرصت مناسب خطوط جدید با نظر مهندسی طراحی و احداث شوند تا در حوادث احتمالی آینده، خاموشی و خسارات کمتری رخ دهد.
7269/6060

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال