نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد

تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، منابع مطلع در این باره گفتند که این نشست به سبب وجود اختلافات درباره اینکه چه کسانی در این نشست حضور پیدا کنند، به تاخیر افتاد.
قرار بود امروز هیات 250 نفره افغانستان عازم قطر شود تا با نمایندگان طالبان دیدار کند.
در این فهرست 250 نفری، نمایندگان احزاب سیاسی، رهبران جهادی، خانواده‌های قربانیان، شورای عالی صلح، دانشمندان، نمایندگان مجلس، شهروندان عادی، زنان، جوانان، روزنامه‌ نگاران، مسؤولان حکومتی و بزرگان قومی حضور دارند.
طالبان پیشتر نیز در واکنش به تصمیم دولت افغانستان اعلام کرده که این تعداد زیاد نماینده برای حضور در این نشست، بسیار زیاد است و برگزار کنندگان، چنین تعدادی را نخواهند پذیرفت.
جاوید کوهیستانی کارشناسی سیاسی و یکی از افرادی که قرار بود در این نشست حضور یابد در این باره، گفت: شماری از سیاستمداران با نفوذ افغان مانند حامد کرزای رئیس جمهوری سابق، از تشکیل هیات 250 نفره که دولت افغانستان سه شنبه گذشته آن را اعلام کرد، رضایت نداشتند.
این کارشناس سیاسی تصریح کرد که اعضای طالبان نیز با لیست اسامی افراد شرکت کننده از سوی هیات افغانستان، موافقت نکردند.
کوهیستانی افزود: شماری از سیاستمداران افغانستان شامگاه چهارشنبه لیست جدیدی از اسامی را به کاخ ریاست جمهوری فرستادند و اکنون منتظر پاسخ اشرف غنی رئیس جمهوری هستند.
قرار بود که هیات افغانستان روز پنجشنبه برای دیدار و گفت و گو با اعضای طالبان عازم قطر شود.
در همین حال، یک منبع مطلع در کاخ ریاست جمهوری بدون ارائه توضیحاتی تاکید کرد که نشست میان دو طرف به تاخیر افتاده است.
خانم ریحانه آزاد نماینده پارلمان افغانستان نیز در این باره گفت: طالبان به سبب وجود اسامی 40 زن در فهرست هیات افغانستان، با آن مخالفت کرده و تنها با مشارکت تعداد محدودی از زنان در این نشست موافق است.
نشست دوحه، که از آن به عنوان نشست 'بین الافغانی' نیز نام برده می‌شود، در حالی برگزار می شود که پیش از این هیأتی از نمایندگان آمریکا به مدت پنج روز با طالبان گفت وگو کرده بود.
ایالات متحده آمریکا سعی دارد طالبان را برای گفت وگو با دولت افغانستان بر سر میز مذاکره آورد؛ طالبان، دولت کابل را دست نشانده غرب می داند و تاکنون از گفت وگوی مستقیم با آن ها خودداری کرده‌ است.
خاورم**9329**1275

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال