والیبال نشسته ایران؛ تکرار موفقیت بر مدار انگیزه

تهران - ایرنا - برنامه ریزی بلند مدت در کنار انگیزه معلولان ایرانی برای حضور در تورنمنت های جهانی، تیم ملی والیبال ایران را به مجموعه ای شکست ناپذیر در جهان تبدیل کرده است.

به گزارش روز سه نشبه ایرنا، والیبال نشسته ایران که از سال 1988 در عرصه جهانی و المپیک حضور داشت بدون شک یکی از مهمترین قدرت های جهانی به شمار می رود؛ مصداق بارز این کسب 6 مدال طلا و 2 نقره رقابت های والیبال نشسته در پارالمپیک ها است. این تیم همچنین در سه دوره حضور در بازی های پاراآسیایی با اقتدار مدال طلا را از آن خود کرد.
موفقیت تیم ملی والیبال نشسته ایران با استفاده از دانش مربیان بومی و ژن برتر معلولان ایرانی در این رشته، موجی از موفقیت را به دنبال داشته که در 30 سال گذشته این تیم را به قدرت اول والیبال نشسته دنیا تبدیل کرده است.
افتخاراتی که موجب شد تا به گواه «هادی رضایی» پیشکسوت و سرمربی تیم ملی مردان کشورهای مختلفی درخواست اردوی مشترک با والیبال نشسته ایران داشته باشند؛ درخواست هایی که در بین شمار زیادی از 2 کشور روسیه و آلمان پذیرفته شده و تیم ملی والیبال نشسته روسیه به یکم اردیبهشت ماه برای برگزاری این اردو به تهران خواهد آمد.
روند توقف ناپذیر موفقیت والیبال نشسته ایران در سطح اول جهان در حالی پس از سه دهه همچنان ادامه دارد که 30 سال پیش و زمانی که مجموعه تیم ملی والیبال نشسته ترکیبی از جانبازان انقلاب و جنگ تحمیلی در کنار معلولان بود، برخی احساس می کردند که با بازنشستگی ستاره ها، این تیم دیگر توان تکرار افتخارات گذشته را ندارد.
اما برنامه ریزی فدراسیون و انگیزه معلولان ایران موجب شد تا افتخارات این تیم نه تنها توقف ناپذیر باشد بلکه در این سال ها و پس از گردش نخبگان در والیبال نشسته، شکست دادن این تیم توسط کشورهای دیگر همچنان آرزو است.
سرمربی تیم ملی والیبال نشسته در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: اولویت انجمن والیبال نشسته و کادر فنی بر آن داشت که تیم متکی بر نفرات در بلند مدت نباشد بلکه با دعوت از چهره های جدید و تزریق آنان به بدنه تیم اصلی، سعی بر آن است که یک پشتوانه سازی برای پس از بازی های پارالمپیک 2020 توکیو داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین راهبرد استمرار افتخار آفرینی این تیم در رقابت ها جهانی و پارالمپیک موجب شده تا کار بر روی تیم های پایه به عنوان یک ضرورت اساسی در دستور کار قرار گیرد و در برخی از رقابت ها نیز از تیم های امید و جوانان بهره گرفته شود. این شیوه از برنامه ریزی بلند مدت در والیبال نشسته، موجب شده تا در شرایط کنونی کارشناسان این رشته نسبت به تداوم این موفقیت ها کمتر احساس نگرانی کنند.
همچنین درخواست تیم های دیگر برای اردوی مشترک با تیم ملی والیبال نشسته در حالی است که نفر نخست کادر فنی این تیم در سه دهه افتخار آفرینی مربیان بومی باشد. برجسته شدن یک رشته ورزشی ایران در سطح جهان و قدرتنمایی آن در تورنمنت های معتبر آن چیزی است که نشان می دهد ظرفیت های کشور در ورزش معولان بیش از پیش است.
ظرفیتی که با تلفیق دانش بومی مربیان ایران و انگیزه والیبالیست ها این روزها پذیرای تیم های قدرتمند جهانی در اردوی خود است؛ اردوهای مشترکی که کشورهای درخواست کننده حاضرند تمامی هزینه های آن را پرداخت کنند.
همچنین تکرار موفقیت ها با دانش بومی نشان داد که معلولان ایرانی به عنوان قشری از جامعه می توانند با ابزار ورزش از کنج خانه ها خارج و در سطح جهان نامی برای خود دست و پا کنند.
هر چند که این کار با معرفی چهره های سرشناس معلول ایران مانند ساره جوانمردی، سمیرا ارم، زهرا نعمتی، سیامند رحمان، مرتضی مهرزاد و ... در حال فراگیری است اما تجربه بلند قامت ترین مرد والیبال نشسته دنیا نشان داد آنچه که برخی از معلولان در کج انزوا برای دوری از نگاه مردم به دنبال آن هستند را می شود با ابزار ورزش به دست آورد.
ابزاری که از معلول خانه نشین یکی از روستاهای شمال کشور ستاره ای ورزشی ساخت که توجه خبرنگاران حاضر در ریو 2016 و جاکارتا 2018 را به خود جلب کرد. همچنین همت و پشتکار وی موجب شد تا از مهرزاد به عنوان مرد طلایی دیدار فینال پارالمپیک 2016 یاد کنند.
ورزشی**2052**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال