سیسی راه مبارک را در پیش گرفته است

تهران- ایرنا- عبدالفتاح سیسی همان مسیری را می رود که حسنی مبارک می رفت، او با کمک تیم حقوقی اش طرحی برای اصلاح قانون اساسی تدوین کرده که بر اساس آن می تواند تا سال 2030 در مقام ریاست جمهوری باقی بماند. این طرح تا یک ماه دیگر به همه پرسی گذاشته می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پارلمان مصر برای فراهم شدن زمینه تمدید دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی ماده 140 قانون اساسی این کشور را اصلاح کرد. بر اساس طرح جدید پارلمان مصر با اصلاح قانون اساسی دوره ریاست جمهوری را از 4 سال به 6 سال افزایش می یابد و همچنین به عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور این کشور این امکان داده می شود که یک دوره دیگر هم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.
تلاش سیسی برای ایجاد تغییرات در قانون اساسی و باقی ماندن در پست ریاست جمهوری باعث شده بسیاری از تحلیلگران او را یا حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر مقایسه کنند مبارک نیز از سال 1981 تا 2011 رئیس جمهور مصر بود و نهایتا با انقلاب مردمی از مقام خود کناره گیری کرد.
سیسی در انتخابات سال گذشته مصر توانست 97 درصد آراء را کسب کند و برای بار دوم رئیس جمهور مصر شود. این دوره ریاست جمهوری او در سال 2022 به پایان می رسید و بر اساس قانون اساسی دیگر نمی توانست برای این سمت انتخاب شود، اما با تغییر قانون اساسی او می تواند یک دوره دیگر یعنی تا سال 2030 این سمت را در اختیار داشته باشد.
اصلاحیه قانون اساسی به ریاست‌جمهوری قدرت و اختیارات گسترده‌ای می‌دهد و او را قادر می‌سازد تا علاوه بر طولانی کردن دوران ریاست جمهوری، برای خود یک یا چند معاون تعیین یا آنها را عزل و نصب و اختیاراتشان را نیز مشخص کند. براساس این اصلاحات سیسی قدرت بیشتری در سیستم قضایی، نیروهای نظامی و احزاب سیاسی خواهد داشت.
این لایحه پیشنهادی به سرعت مورد تایید پارلمان قرار گرفت و احتمالا به همین سرعت نیز اجرایی می شود. سیسی پیش از این فرمانده ارتش مصر بود که در سال 2014 پس از کودتا علیه دولت اخوان المسلمین به ریاست جمهوری رسید او در سال 2018 با کسب 97 درصد از آرا برای بار دوم ریاست‌جمهوری مصر شد. خیز او برای افزایش قدرت خود در شرایطی روی داده که در سودان و الجزایر دو کشور همسایه مصر رهبران پس از دهه‌ها در قدرت ماندن سرنگون شده‌اند.
گاردین گزارش داده که در خیابان های قاهره پوستر هایی نصب شده که برای تبلیغ این اصلاحات است پوستر هایی که روی آنها شعار هایی چون «آینده‌ای روشن، فردایی بهتر» یا «بله به اصلاح قانون اساسی، بله به امنیت و توسعه» نوشته شده و در پس زمینه آنها عکس سیسی به چشم می خورد.
بر اساس گزارش ها این تغییر در قانون اساسی با مخالفت چهره‌های اپوزیسیون داخلی و خارجی سیسی مواجه شده است این مخالفان کمپینی را برای مقابله با این اصلاحات به راه انداخته‌اند اما مخالفان می‌گویند فضا در مصر به اندازه‌ای بسته و خفقان‌آور است که نمی‌توانند نظر خودشان را بیان کنند.
روزنامه تایمز انگلیس نیز در گزارشی با عنوان «سیسی برای ماندن در قدرت تا 2030 از فرزندانش کمک می گیرد» فاش کرده که پسران سیسی به طور جدی برای باقی ماندن پدرشان در عرصه قدرت تا سال 2030، در اداره کشور به او کمک می‌کنند.
ظاهرا تعداد اندکی از اعضای پارلمان مصر و بخش‌هایی از جامعه مدنی این کشور با اصلاحات قانون اساسی مخالف‌ هستند و معتقدند که این اصلاحات «آخرین میخ بر تابوت انقلاب 25 ژانویه» است که هدف آن پایان دادن به حکومت تقریبا دائمی ارتش بود.
انقلاب ژانویه مصر در سال 2011 مانع شد که حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری سابق این کشور حکومت را برای پسرش جمال به ارث بگذارد. بر اساس گزارش ها عبد الفتاح سیسی سه پسر دارد پسر بزرگ او مصطفی در بخش نظارت اداری فعالیت می کند و تلاش می کند که قدرت ارتش را بر دستگاه اداری مصر افزایش دهد و نقش مهمی را در دوره ریاست‌جمهوری سیسی ایفا می‌کنند.

محمود سیسی که سرتیپ دستگاه اطلاعات مصر است بر کمیته غیر دولتی نظارت دارد که مأموریت آن نظارت بر روند تصویب اصلاحات قانون اساسی است. حسن، پسر سوم سیسی نیز مهندس یکی از شرکت‌های نفتی است و اخیرا گفته شده که وی نیز به دستگاه اطلاعات مصر پیوسته است.
شواهد نشان می دهد که عبد الفتاح سیسی عملا پای خود را جای پای حسنی مبارک گذاشته است. او در آخرین انتخابات ریاست جمهوری فقط یک رقیب فرمایشی داشت. از سوی دیگر او از سوی بسیاری از کشور ها حمایت می شود اما بارها از سوی سازمان‌های غیردولتی به نقض حقوق بشر، شکنجه، اعدام، سرکوب مخالفان و فشار بر رسانه‌ها متهم شده است.
9229

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال