مدیر بنیاد نهج‌البلاغه:

دنیا امروز تشنه فرهنگ علوی است

تهران-ایرنا- مدیر بنیاد بین المللی نهج‌البلاغه گفت: نهج‌البلاغه فقط یک کتاب نیست؛ بلکه میراثی از مقام امامت و فرهنگ والای علوی است که دنیا با وجود بحران‌های کنونی نیازمند آموزه‌های آن است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله سیدجمال الدین دین پرور روز چهارشنبه در آیین رونمایی از فراخوان سومین کنگره بین المللی شعر نهج البلاغه تصریح کرد: نهج البلاغه آموزه های فرازمانی و فرامکانی دارد.
مدیر بنیاد بین المللی نهج البلاغه افزود: هر جامعه ای که بخواهد شکل بگیرد نیازمند مکتب فرهنگی و فکری است که این مکتب زیربنای جامعه ای مترقی است.
وی اظهار داشت: دستورات امام علی (ع) به فرماندهان، استانداران و افراد مختلف و حتی دشمنان در نهج البلاغه ذکر شده که امروز جامعه ما به آن نیازمند است.
آیت الله دین پرور با بیان اینکه نهج البلاغه به هر زبانی که منتشر شده، در اقصی نقاط دنیا مورد استقبال قرار گرفته است، گفت: باید نهج البلاغه را از ابعاد مختلف به دنیا معرفی کنیم. علاوه بر تمام آموزه های نهج البلاغه، یک کتاب ادبی حاوی مطالب اخلاقی و عرفانی است و امیرالمومنین علی (ع) در این کتاب استناد به اشعاری کرده که یا متعلق به خودش یا شعرای عرب است.
وی با بیان اینکه در نهج البلاغه اشعار بسیاری به کار رفته یادآور شد: این نشان می دهد ادبیات می تواند در انتقال مفاهیم به مردم بسیار موثر باشد.

**سومین جشنواره شعر نهج البلاغه، اواخر مرداد
مدیر بنیاد قرآن و نهج البلاغه اصفهان نیز گفت: سومین جشنواره بین المللی شعر با عنوان «بهشت بیان»، اواخر مرداد 98 همزمان با دهه ولایت و ایام غدیر در شهر اصفهان در سه موضوع «اهمیت و جایگاه نهج البلاغه پس از کلام الله مجید»، «نقش محوری توحید و عدالت در نهج البلاغه» و «اهمیت الگوپذیری از فرامین علی (ع)» برگزار می شود.
مسعود رجایی افزود: هر شاعر می تواند سه اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کند و آخرین مهلت ارسال آثار نیز دهم تیرماه 98 است.
وی در مورد شرایط ارسال آثار توضیح داد: شاعران از سراسر دنیا می توانند برداشت های معرفتی خود را در قالب شعر به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند اما اشعاری که به ترجمه ظاهری از خطبه ها و نهج البلاغه پرداخته باشند در داوری شرکت داده نخواهند شد.
مدیر بنیاد قرآن و نهج البلاغه اصفهان اظهار داشت: دبیرخانه حق انتشار گزیده ای از آثار را به نام شاعر برای خود دارد. همچنین آثار ارسالی نباید کپی برداری از آثار دیگران باشد.
به گفته وی، همه گروه های سِنی در همه قالب های شعری، صرفا در چارچوب موضوعات اعلام شده مجاز به ارائه اثر هستند.
«آثار نباید پیش از این در هیچ همایش، فراخوان یا نشریه ای پذیرفته و چاپ شده باشد و علاوه بر آن قواعد وزن و قافیه و رعایت اوزان عروضی به درستی در اشعار سنتی ارسالی رعایت شود».
مدیر بنیاد قرآن و نهج البلاغه اصفهان ادامه داد: در جشنواره امسال، 5 اثر شایسته تقدیر می شوند که از دو اثر تجلیل خواهد شد.
علاقه مندان به شرکت در سومین جشنواره بین المللی شعر نهج البلاغه می توانند آثار خود را از طریق پیام رسان های واتس اپ و سروش به شماره 09100570964 یا پست الکترونیکی Nahjolbalaghe1001@Gmail.com ارسال کنند.
فراهنگ**9012**9157

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال