در گفت وگو با نماینده مجلس مطرح شد؛

دستیابی به تمدن نوین اسلامی با اتکا و اعتماد به جوانان میسر می شود

تهران- ایرنا- فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس با بیان این موضوع که با اعتماد و اتکا به جوانان می توان استقلال کشور را حفظ کرد و به تمدن نوین اسلامی رسید، گفت: نیروی جوان می تواند با ذهن خلاق و پویا از تمام ظرفیت‌ های جامعه برای بسط و شکوفایی کشور بهره گیرد و بدون هیچ گونه دغدغه ای به فعالیت های اجتماعی و مدنی در راستای اعتلای جامعه بپردازد و اینگونه یاری گر مسوولان نظام و برنامه ریزان شود.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، جوانان از مهم ترین اقشار و گروه های سنی در جامعه به شمار می روند که به واسطه سهم مهمی که در تغییرات اجتماعی دارند از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. بنابراین با توجه به رشد جمعیت جوان کشور بسیاری از ساختارهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی تحت تأثیر قرار می گیرند و در چنین شرایطی، مسایل و نیازهای اساسی جوانان از اولویت و اهمیت ویژه ای برخوردار می شوند. چنانکه می توان اذعان داشت در صورت اهتمام واقعی نسبت به این مهم، فرصت کم نظیری برای مشارکت جوانان در ساختن فردایی بهتر فراهم خواهد شد.

وجود مهم جوانان در کشور و توجه به خواسته ها و نیازهای آنان سبب شده است تا در تقویم ملی نیز سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) روز جوان نامگذاری شود تا جوانان این مرز و بوم الگویی ارزشمند در راه حق و حقیقت داشته باشند و اینگونه بنیان توسعه و آینده کشور بر مبنای توانمندی ها، امید و سرزندگی آنان استوار شود و این مهم در گرو حمایت، تقویت و فراهم کردن فرصت های ارتقای کیفیت زندگی آنها است.

اهمیت این موضوع سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به گفت وگو با «سیده فاطمه ذوالقدر» نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بپردازد.

در ادامه این گفت وگو می خوانیم:
** ایرنا: در سال های اخیر، نسل جوان جمعیت ایران، تغییرات سریع جمعیتی، اجتماعی و اقتصادی را تجربه کرده است و جوان ‌بودن نسبی کشور و متنوع‌ بودن این امور جامعه را با انبوهی از خواسته هایی روبه‌ رو کرده است، آیا این تغییرات گسترده و شتابزده می تواند پاسخگوی نیازهای نسل جوان باشد و در این زمینه چه برنامه ریزی هایی باید مدنظر مسوولان امر قرار گیرد؟
*** ذوالقدر: تغییرات جمعیتی موضوع مهمی به شمار می رود که باید در این بُرهه از زمان بیش از پیش به آن توجه کرد. به طور مسلم سیاست ها و راهبردهای اتخاذی گذشته تناسبی با سبک زندگی امروز ندارد. اگرچه برخی نیازها و مطالبات مانند شغل، مسکن، سلامت، امنیت و... مشترک و همیشگی است لیکن به طور قطع راهکارها باید با توجه به نو شدن و تغییر در جامعه، تفکر و سطح انتظارات افراد به روز شوند. با توجه به اینکه جمعیت کشور هنوز در مرحله جوانی به سر می برد و دارای نیازهای متنوعی است، جامعه را با انبوهی از خواسته ها و مطالبات روبرو کرده است. این نیازها با تأثیر از عرصه های اجتماعی و فرهنگی در ابعاد گوناگون نمایان می شوند و آثار متعددی برجای می گذارند و برنامه ریزی و سیاست گذاری را در شاخه های گوناگون تحت تأثیر قرار می دهند و اینگونه پیشرفت و سلامت اجتماع نیازمند تغییر و به روز رسانی برنامه ها می شود. به خصوص که شبکه های اجتماعی در شرایط جهانی شدن و کمرنگ شدن مرزها، تحولات اساسی در نگرش‌هاو سبک زندگی و خواست های جوانان را نه در ایران که در سراسر جهان به همراه داشته و این حقیقتی است که باید در سیاستگذاری ها لحاظ شود.

** ایرنا: یکی از چالش های اساسی امروز کشور رفع دغدغه های اصلی قشر جوان است که در این راستا مهم‌ترین مساله آنان بحث، اشتغال، مسکن، ازدواج و مشارکت جوانان در فعالیت‌ های اجتماعی و... است، برخی کارشناسان نیز سبک زندگی را از اصلی ترین دغدغه های جوانان می دانند، به نظر شما این مسایل تا چه اندازه می تواند در بالابردن سطح امید به آینده روشن برای جوانان موثر باشد؟
*** ذوالقدر: جوانی که بتواند شغل مناسبی بیابد ودارای درآمد مکفی باشد به طوری که دغدغه مسکن و تامین نیازهای نخستین را نداشته باشد و بداند که راه هایی ارایه شده که می تواند مسکن ومأمنی برای خود و خانواده اش تامین کند، با خیالی آسوده و امنیت روان تشکیل خانواده می دهد و در نتیجه تحت فشار روانی و نگران از فردایی نامعلوم تصمیمات شتابزده و از روی عصبانیت نمی گیرد و این زمان است که نیروی جوان خود یاری گر مدیران و برنامه ریزان می شوند و با فراغ خاطرو آرامش به فعالیت های اجتماعی و مدنی در راستای اعتلای جامعه می پردازند اما عکس این رفتارها جز اینکه روح و روان جوانان متاثر از دغدغه های موجود شود و سطح آسیب های اجتماعی بالا رود ارمغانی برای جامعه به همراه ندارد.

** ایرنا: با توجه به اینکه جوانان آینده سازان این مرز و بوم هستند و اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم خویش 40 بار از واژه جوان استفاده کرده اند و روی صحبت ایشان در این بیانیه عمدتا با قشر جوان جامعه است و دستیابی به تمدن نوین اسلامی را با اتکاء به عزم جوانان می دانند، اهمیت این موضوع از کجا ناشی می شود؟
*** ذوالقدر: انقلاب اسلامی ایران اثرات غیرقابل انکاری را در سراسر جهان بر جای گذاشت که شاید در بهترین تعبیرکه امام خمینی (ره) از آن داشتند، به «صدور انقلاب» از آن یاد می‌شود. از طرف ‌دیگر بکارگیری برخی شیوه‌ها و روش‌های صادره از غرب درزمینه تقسیم قوا، نهادسازی، قانون اساسی، انتخابات و... که همراه بااصلاحات و انطباق با شریعت اسلامی صورت گرفت. این نشانه تأثیر‌پذیری انقلاب اسلامی از دیگر تمدن‌ها است. بنابراین جهت تاثیر و تاثر درستی که به دانش افزایی و تعامل صحیح با مردمان دیگر جهت شناخت نقاط قوت و تقویت آن و نقاط ضعف و رفع آن منجر شود نیازمند نیروی جوان است که با ذهن خلاق و پویا از تمام ظرفیت‌ های جامعه برای بسط و شکوفایی خود و اعتلای جایگاه ایران اسلامی استفاده کند. اینگونه است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بسیار شایسته و هوشمندانه جهت تحقق تمدن سازی نوین و پیشرفت انقلاب اسلامی جوانان را فصل الخطاب قرار می دهند.

** ایرنا: حضور سازمان های مردم نهاد تا چه اندازه در ارتقای رشد و بالندگی جوانان در حوزه های مختلف تاثیرگذار است و راهکارهای لازم و صحیح در حوزه مسایل فرهنگی جوانان چیست؟
*** ذوالقدر: اگرچه در ایران، سمن ها نسبتا نوپا بوده و در مراحل ابتدایی رشد خود هستند. با وجود این با توجه به مقررات موجود اهمیت خاصی به توانمندسازی سمن ها و لزوم بهره‌گیری از نقش موثر و قابلیت های آن ها مبذول شده است زیرا اثرگذاری این نهادها در افزایش آگاهی و توانمندسازی مردم به خصوص نسل جوان، در همه زمینه ها اعم از زندگی شخصی و اجتماعی و کارآفرینی و میل به مهارت آموزی و احترام و حفظ طبیعت و کاهش آسیب های اجتماعی و... غیرقابل کتمان است. بنابراین آنها می توانند در بسیاری از زمینه ها برای دولت و مسوولان کمک موثری باشند و خدمات مطلوب ارائه کنند. ضروری است که هم سازمان های مردم نهاد در پویایی، بالندگی و مدیریت مناسب جهت ارتقای وضعیت جوانان کشور بکوشند و هم دولت و مسوولان در این مسیر به آنها مساعدت کنند. سازمان های مردم نهاد از آنجا که بر پایه ارزش بنیادین خدمت رسانی به سایر افراد بر اساس اصل عدم انتفاع شکل گرفته است می‌تواند در کنار نظام سیاسی مؤثر در تحقق این اهداف باشد و باید به گونه ای تنظیم شود که چهارچوب فرهنگ و هنجارهای ایران اسلامی در آن دیده شود تا راهکارها مفید، اثرگذار و منطبق با ارزش های جامعه باشد.

** ایرنا: ساماندهی اوقات فراغت جوانان به عنوان یکی از مهمترین مسایل جامعه تا چه اندازه ضرورت دارد؟
*** ذوالقدر: ضرورت ساماندهی اوقات فراغت جوانان بر هیچ فردی پوشیده نیست زیرا اوقات فراغت معیاری مناسب برای تشخیص سلامت و استحکام ساختار تربیتی جامعه است و استفاده شایسته از زمان های فراغت، جامعه را به سمت سازندگی اخلاقی وفرهنگی و شکوفایی اقتصادی هدایت می کند و استفاده نامناسب از آن به افزایش ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی و کاهش رشد اقتصادی و عقب ماندگی جامعه منجر خواهد شد. ضمن آنکه توجه به چگونگی گذران اوقات فراغت در نوجوانان و به ویژه جوانان، در ابتدای ورود آنان به اجتماع و در نتیجه افزایش احتمال بروز رفتارهای نامتعادل و پر خطر در این اوقات، از اهمیت فراوانی برخوردار است. بنابراین برای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از غفلت از جوانان در ایام فراغت شان و در عین حال بهره گیری مناسب از توانمندی های آنان در این اوقات، ضمن توجه به ضرورت فراهم ساختن وسایل تفریح و آرامش آنها، به برنامه ریزی دقیق و سودمند نیاز است تا از این رهگذر، اوقات فراغتی پرباررا بگذرانند. بنابراین بر مسوولان است تا تنگناها و فرصت های موجود را جهت استفاده بهینه جوانان از اوقات فراغت شان شناسایی و با بهره گیری از نظرات و تجربیات کارشناسان امر، راهبردهای کلیدی جهت گذر از موانع و استفاده از فرصت های موجود در راستای ارتقای هرچه بیشتر کیفیت اوقات فراغت جوانان را ارایه و اجرا نمایند.

پژوهشم**9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال