سایه شکست بر سر توافق آتش بس الحدیده یمن

تهران – ایرنا – با وجود سپری شدن حدود 4 ماه از نهایی شدن توافق صلح سوئد برای برقراری آتش بس در الحدیده یمن، نیروهای وابسته رئیس جمهوری فراری این کشور که از حمایت ائتلاف به رهبر عربستان برخوردار هستند با پایبند نبودن به توافق صلح، در اجرایی بودن آن تردیدهایی را به وجود آورده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه گذشته (26 فروردین ماه) در نشست شورای امنیت گفت دولت مستعفی یمن و گروه انصارالله به توافقنامه طرح مفصل خروج نظامیان از الحدیده بدون اعلام جدول زمانی برای این اقدام دست یافتند.
دو طرف در ماه دسامبر بر سر خروج نظامیان از این استان براساس توافقنامه آتش‌بسی که در سوئد به امضا رسید، توافق کردند. گریفیتس به شورای امنیت اطلاع داد، دو طرف درگیر با طرح مفصل استقرار مجدد نیروها در الحدیده به عنوان نخستین مرحله موافقت کردند. گریفیتس گفت، اصول مذاکرات جدی را وضع کرده که شامل پایان دادن به درگیری در یمن است اما همه این عوامل نیازمند تحقق پیشرفت ملموس در الحدیده پیش از تمرکز بر راه‌حل سیاسی است.
گریفیتس در نشست شورای امنیت بر راه حل سیاسی درگیری در این کشور تاکید کرد و گفت خوشحالم که بگویم درباره جزئیات خروج نیروها از الحدیده به توافق رسیدیم.
این در حالی است که تارنمای شبکه خبری «المسیره» یمن روز سه شنبه گذشته (27 فروردین) نوشت: توپخانه نیروهای ائتلاف سعودی، فرودگاه الحدیده را هدف قرار داده است و هواپیماهای شناسایی این ائتلاف بر فراز شهر الحدیده به پرواز درآمدند. براساس گزارش المسیره، مناطقی در شهرستان التحیتا الحدیده نیز هدف حملات موشکی ائتلاف سعودی قرار گرفته است. ازسوی دیگر یگان موشکی ارتش یمن نیز مواضع نیروهای ائتلاف سعودی در منطقه وازعیه استان تعز را با یک فروند موشک «زلزال 1» هدف قرار دادند. همچنین نیروهای یمنی با دفع حملات نیروهای ائتلاف سعودی در ارتفاعات جبل النار در جیزان عربستان 12 تن از آن ها را کشتند و 30 تن دیگر را زخمی کردند.

** توافق استکهلم در آستانه شکست
به نوشته صفحه عربی تارنمای «فرانس 24»، با افزایش دامنه درگیری به ویژه در بندر راهبردی الحدیده و محاصره این شهر توسط ائتلاف حمله به یمن، در دسامبر گذشته مذاکرات صلح یمن با نظارت سازمان ملل میان نمایندگان وابسته به دولت مستعفی یمن و گروه مردمی انصارلله در سوئد برگزار شد. در 13 دسامبر (22 آذرماه) «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که دو طرف به برخی توافق ها از جمله برقراری آتش بس در بندر الحدیده دست یافتند. در روز 14 دسامبر (23 آذر) هم گریفیتس اعلام کرد که ناظران بین المللی در این شهر مستقر خواهند شد. در 18 دسامبر (27 آذر ) برپایه برخی گزارش ها از دامنه نبردها کاسته شد و در 22 دسامبر(یکم دی) تیمی از ناظران سازمان ملل برای نظارت بر اجرای توافق آتش بس در الحدیده مستقر شدند.
روزنامه «العربی الجدید» در این زمینه نوشت: با وجود سپری شدن چندماه از توافق برای پایان درگیری ها در الحدیده اکنون می توان گفت که هنوز هم تلاش های سازمان های بین الملل برای پایان دادن به درگیری ها در این شهر موفقیت آمیز نبوده است. برپایه این توافق قرار بود که اقدامات مشخصی صورت گیرد و نیروهای دو طرف در مناطق مورد توافق در خارج از این شهر مستقر شوند. اما انچه این روزها اتفاق می افتد نشان می دهد توافق آتش بس به فرصتی برای سامان دهی نیروهای بین دو طرف تبدیل شده است و در نتیجه آن هر یک از دو طرف پس از تازه کردن نفس های خود دیگر تمایلی برای امتیاز دهی به طرف مقابل ندارند.
درست است که نخستین شعله های این تنش ها به دلیل مشخص نشدن ماهیت نیروهای امنیتی و محلی مشخصی که قرار بود امنیت و مدیریت الحدیده را بر عهده داشته باشند آغاز شد اما ناکامی تلاش ها ناظران بین المللی و در جا زدن آنان موضوعی است که سازمان ملل باید در روند برقراری صلح در یمن به آن توجه داشته باشد.
تارنمای «اخبار یمن» هم نوشت: تلاش های سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن جنبه ظاهری به خود گرفته است و سوال های بسیاری درباره تحرکات گریفیتس و «مایکل لولیسگارد» رئیس کمیته ناظران سازمان ملل درباره تلاش نافرجام آنان درباره صلح در یمن مطرح می شود.
در این زمینه روزنامه «العرب» چاپ لندن هم آورد: در سایه سردرگمی سازمان ملل درباره حل بحران یمن درد ورنج های مردم این کشور ادامه دارد و هر روز اوضاع آنان ناگوارتر می شود. منتقدان نهادهای بین المللی معتقدند که دلیل ناتوانی سازمان ملل برای پیشبرد روند صلح به خاطر شکست این نهاد در تحلیل جنگ در این کشور است.
«عبدالحمید صیام» کارشناس امور سازمان ملل به شبکه خبری «الجزیره» قطر گفت بزرگترین مانعی که در برابر اجرای توافق الحدیده سنگ اندازی می کند آن که طرف های درگیر برای رسیدن به صلح اراده جدی ندارند. عربستان و امارات درباره جنگ یمن دارای اختلافاتی هستند. منافع عربستانی ها در پایان دادن به این جنگ و خروج از آن با کمترین هزینه است. این در حالی است که امارات محاسباتی دیگری را برای خود دارد و با توجه به اینکه این کشور برای به کنترل در آوردن بندرها و جزائر یمن تلاش می کند در مسیر روند صلح هم سنگ اندازی می کند.
همچنین «علی العبسی» کارشناس مسائل سیاسی یمن به الجزیره گفت گروه مردم انصارالله هم هرگز راضی به خروج از بندر الجدیده نیست. زیرا این بندر تنها راه دریایی این گروه است. عقب نشینی این گروه از بندر الحدید سبب می شود که آنها بسیاری از اموالی را که در نتیجه کنترل این بندر به دست می آورند از دست بدهند.

** سردرگمی سعودی ها در یمن
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی به نقل از اندیشکده کارنگی نوشت عربستان نمی داند که در یمن به دنبال چه چیزی است. این کشور چهار سال پیش برای مهار انصارالله و بازگرداندن آنان به پایگاه های خود و تقویت همپیمانان خود در صنعاء، جنگی را علیه یمن آغاز کرد. اما سعودی ها اکنون سرگردان هستند. جنگ سعودی ها و سیاست سنتی این کشور مبنی بر پرداخت اموال برای به دست آوردن همپیمان در عرصه سیاسی نتایج معکوسی برای ریاض به دنبال داشته است. عربستان با استفاده از اموال و وهابیت برای بازگردان عقربه های ساعت به عقب تلاش کرد تا قبایل و اشخاص را به سوی سلفیت بکشاند. این رویکرد شکست خورده سبب شده است که انصارالله انگیزه بالایی به دست آورد و با موشک های خود عمق عربستان را هدف قرار دهد.
پژوهش **9278**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال