در یک نشست تخصصی :

یک پژوهشگر: تخریب محیط زیست عامل اصلی وقوع سیل است

تهران - ایرنا- یک پژوهشگر سیلاب می گوید: جامعه ایران در طول دوران مدرنیته به اتکای بهره‌برداری از فناوری و تکنولوژی باعث تخریب محیط زیست و در نتیجه وقوع مخاطرات طبیعی و آسیب رسانی شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سید اویس ترابی عصر سه شنبه در نشست «تخصصی سیلاب های اخیر ایران: زمینه ها، فرصت ها و تهدید ها در یک مقاله با عنوان تحلیلی از سیلاب های اخیر ایران » اظهار داشت: سیل به طور کلی ناشی از طغیان آب های سطحی و رواناب رودخانه ها است که در بستر نفوذناپذیر شهری جاری می شود و برخی از اقدامات انسانی نظیر خطاهای طراحی و ساخت آن را تشدید می‌کند.
وی در این برنامه که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، ادامه داد: در جامعه ایران گاه بسیاری از این مخاطرات و حوادث را طبیعی و غیرقابل شناسایی عنوان می کنند. حال آنکه که این وقایع نیز قابل شناسایی و پیش بینی هستند و این دیدگاه باید تغییر کند.
ترابی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته در حال شناسایی مخاطرات طبیعی و غیر طبیعی و رفع آسیب ها هستند و این مهم باید در کشور نیز مورد توجه واقع شود.
این پژوهشگر تاکید کرد: برای کاهش آسیب پذیری در مقابل مخاطرات طبیعی به ویژه سیل، رعایت بستر رودخانه یکی از اساسی ترین عوامل به شمار می‌رود.
وی اظهار داشت: رعایت حریم رودخانه‌ها و سازه های مناسب در جهت کاهش بروز این وقایع بسیار موثر است و اراده اجتماعی با عدم توجه به این مسائل خطرپذیری را افزایش می دهد.
ترابی در پایان با بیان این‌که وقوع این حوادث علاوه بر آسیب های اقتصادی و... از منظر روان شناسی اجتماعی نیز موجب آسیب های بسیاری می شود، خاطرنشان کرد: جامعه باید به تحلیل کارشناسان توجه کند و با این مهم تلفات جانی و مالی ناشی از این وقایع را کاهش دهد.

**مقابله با مخاطرات طبیعی نیازمند برنامه ریزی های راهبردی است
در ادامه نشست استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: پیشگیری و مقابله با مخاطرات طبیعی و حوادث ناگوار نیازمند برنامه ریزی های راهبردی و مدیریت آموزشی و سازمانی حادثه است.
مهدی زارع ، وقوع سیل اخیر در کشور را یکی از بی سابقه ترین سیلاب ها در دهه های اخیر عنوان و اظهار کرد: این حادثه سبب ۴ میلیارد دلار خسارت به کشور و از بین رفتن جان ٧۶ نفر شد.
وی افزود: افزایش ریزش های جوی یکی از مهم ترین عوامل بروز این سیلاب به شمار می‌رود که نسبت به میانگین دوره های مشابه ۴٩ درصد افزایش داشته است.
زارع ادامه داد: به هنگام وقوع این مخاطرات سازمان مدیریت بحران باید با استفاده از داده های علمی به روز و نه براساس دریافت گزارش های اداری سازمان ها در جهت مدیریت صحیح اقدام کند.
به عقیده وی ، سازمان مدیریت بحران باید در این شرایط توان تصمیم گیری حاکمیتی را برپایه دانش و نیروهای متخصص داشته باشد.
این استاد زلزله شناسی تاکید کرد: در این زمینه باید به نیروهای متخصص جوان اعتماد شود و عمده فعالیت ها براساس کاهش ریسک پذیری و پیشگیری باشد.
به گفته وی تشکیل تیم مدیریت بحران نیز یکی دیگر از اساسی ترین راهکارهای مقابله با این وقایع است که باید با تشخیص و اعلام سانحه، برنامه ریزی های راهبردی، پاسخ های علمی براساس فعالیت های هماهنگ و بروز رسانی داده ها جهت سازماندهی عملکردها خسارات را کاهش دهد.
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی حوادث مشابه پیشین، درجه بندی وقایع، برآورد آثار و اطلاع رسانی های شخصی و اجتماعی می‌توان بروز این وقایع را پیش‌بینی و آسیب های متعدد اجتماعی، اقتصادی و روان شناختی آن را به طور قابل توجهی کاهش داد.
زارع در پایان با بیان اینکه ایران باید سیستم هشدار دهنده سیل طراحی کند و کشور قابلیت این مهم را دارا است، یادآور شد: پیشبرد این اهداف مستلزم طرح‌های سیستماتیک (نظام مند) است، در غیر این صورت طرح ها و برنامه‌ریزی ها راهگشا نخواهد بود.

**9484**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال