پیشکسوت هواشناسی:

گسترش شبکه رادار پایش وضعیت جوی کشور، ضروری است

تهران- ایرنا- پیشکسوت هواشناسی با توجه به حجم بالای بارندگی های اخیر وغافلگیری برخی استان ها با جاری شدن سیل گفت: گسترش شبکه رادار پایش وضعیت جوی و نیزشبکه اطلاعات جو بالای کشور، بسیار ضروری است و دولت باید در این زمینه کمک کند.

حسین اردکانی روز سه شنبه باتوجه به بارش های اخیر و جاری شدن سیل دربرخی نقاط کشور، درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا درخصوص اینکه 'درحوزه هواشناسی چگونه می توانیم پیش بینی درستی از حجم بارندگی ها داشته باشیم و کمتر دچار خسارت ناشی از نزولات جوی درکشور شویم؟' افزود: بارندگی های اخیرخاص منطقه بوده است. قبلا از سوی سازمان هواشناسی اعلام شده بود که ابتدای سال جدید به سمت یک پربارشی می رویم، این پربارشی برمبنای حرکت های مخصوص جو رخ داده است.
وی بیان داشت: این حرکت های جوی روی منطقه ما با 3 عامل جفت شده و درنتیجه این سه عامل باعث شد ما در منطقه در زمان بسیار کم مقدار بارش زیادی را داشته باشیم. این سامانه بارشی به صورتی بوده است که می تواند درعرض 6تا 8 ساعت هزارمیلی متر بارندگی ایجاد کند، این سیستم فراگیر بوده و حرکت کرده و تمام مسیر خود را فرا گرفته است.
اردکانی با بیان اینکه ما می توانستیم قبلا این امر را تا اندازه ای رصد کنیم، افزود: با رادارهای موجود درکشور، زمان های کوتاه از حرکت این سامانه و اینکه کدام مناطق را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد قابل مشاهده و رصد است اما برای رصد کامل این سامانه و پیش بینی حرکات آن، بایستی به رادارهای خیلی مجهز که با ماهواره همراه می شود، مجهز شویم.
وی یادآور شد: ما درکشور رادار پایش وضعیت جوی داریم اما راداری که با رادارهای مختلف استان های دیگر یکی شود نداریم، در حال حاضر شبکه راداری ما در حوزه هواشناسی کامل نیست.
این پیش کسوت هواشناسی افزود: رادار پایش وضعیت جوی، وضعیت ابرها، نوع ابرها و ساختار ابرها را به لحاظ اینکه چه مقدار آب داخل ابر وجود دارد و اینکه بارش ابرها به چه صورت است، آیا رگباری است یا به صورت تداومی و سبک است را مشخص می کند که این امر برای ما خیلی اهمیت دارد.
اردکانی گفت: این امر یکی از کمبودهای ماست، ما باید رادارهای پایش وضعیت جوی تمام سطح کشور را داشته باشیم تا بتواند هر پدیده ای را تعقیب و مشخص کند و آن را با داده های ماهواره ای که هر نیم ساعت به نیم ساعت عکس می گیرد ترکیب کند تا بتواند فعالیت یک پدیده هواشناسی را کاملا مشخص نماید.

*** از ضروریات کشور؛ گسترش شبکه اطلاعات جو بالا
این پیشکسوت بیان کرد: یکی دیگر از شبکه هایی که ما باید داشته باشیم و در کشور نصب شود، شبکه اطلاعات جو بالا است. اطلاعات ما در این زمینه ناقص است، ما با اطلاعاتی که از جو بالا می گیریم خیلی خوب می توانیم این پیش بینی ها را انجام دهیم.
وی گفت: شبکه اطلاعاتی سطح زمین ما به واسطه ایستگاه های زمینی که داریم کافی است ولی باید ایستگاه های جو بالای ما گسترش پیدا کند. براساس بررسی های انجام شده، شبکه اطلاعات بالای جو کشور در حال حاضر 11 ایستگاه است که فقط دریک نوبت کاری فعالیت دارند در صورتیکه ما به 24 ایستگاه دو نوبته نیاز داریم.
اردکانی تاکید کرد: ما به این اطلاعات نیاز داریم و باید در طرح های دولت قرار گیرد و بودجه های مورد نیاز آن را تامین کنند. اگر سالی 2 ایستگاه راه اندازی و تکمیل کنیم، بعد 10 سال دیگر می توانیم تمام شبکه مورد نیاز در زمینه سطوح بالای جو را در کشور داشته و با رصد رادارها، اطلاعات پایه را در حوزه هواشناسی داشته باشیم. در این صورت است که می توانیم تمام پیش بینی ها را به نوبه خود انجام دهیم.
رادار پایش وضعیت جوی، ابرها و نوع آن ها را مشخص می کند، ساختار ابرها به لحاظ اینکه چه مقدار آب داخل ابر وجود دارد و اینکه بارش ابرها به چه صورت است آیا رگباری است یا به صورت تداومی و سبک را مشخص می کند که این امر برای ما خیلی اهمیت دارد. البته این خود یک علم مخصوص به خود دارد و بایستی شبکه ما کامل باشد تا بتوانیم تمام سطح کشور را پوشش دهیم.
وی افزود: حوزه هواشناسی یکی از حوزه های مهمی است که در پیشگیری حوادث ناشی از بارش نزولات جوی و سرد و گرم شدن جو زمین تاثیر بسیار دارد. در بارندگی های اخیر که 28 اسفند ماه سال 97 در کشور رخ داد و شاهد جاری شدن سیل در بسیاری از استان ها و خسارت به بسیاری از اموال عمومی و شخصی در کشور بودیم، اگر امکان پیش بینی دقیق تر از حجم بارش ها و هشدارهای به موقع درباره سیل را داشتیم هرچند هنوز ناممکن است، می توانستیم جلوی بروز بسیاری از این حوادث ناگوار را در کشور بگیریم.
علمی ** 9340**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال