انتقاد برخی دانشجویان از نحوه برگزاری انتخابات مدیران مسئول نشریات

تهران – ایرنا - نماینده مدیران مسئول نشریات دانشگاهی درشورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم معتقد است: تخلفات در انتخابات نمایندگان مدیران مسئول دانشگاه‌ها، ناقض سلامت این انتخابات بوده و برخورد نکردن با آن، اعتراض دانشجویان را به دنبال دارد.

سحر مهرابی، عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا از انتشار نامه اعتراضی بیش از 70 فعال نشریاتی از دانشگاه‌های سراسر کشور در خصوص وضعیت برگزاری انتخابات مدیران مسئول کمیته های ناظر بر نشریات دانشگاه های کشور خبر داد .
وی گفت: دربسیاری از دانشگاه ها انتخابات نمایندگان مدیران مسئول در کمیته ناظر برگزار شده و وزارت علوم در حال جمع آوری گزارش ها برای بررسی در شورای مرکزی ناظر بر نشریات است. در برخی دانشگاه ها تخلفاتی رخ داده که به وضوح سلامت انتخابات را خدشه دار کرده است. طبعا خواست اولیه فعالان نشریاتی از وزارت علوم این است که در برابر بی قانونی ها بایستد، چرا که عدم برخورد در برابر تخلفات بدیهی موجب می شود دانشگاه ها عرصه را برای قانون‌گریزی بیش از پیش باز ببیند.
مهرابی ادامه داد: در یک سال گذشته نمایندگان مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر گزارش های بسیاری از تخلفات دانشگاه ها در خصوص نشریات دانشگاهی تهیه شد و در دبیرخانه شورای مرکزی ناظر ثبت شد. انتظار می رفت برخورد قاطعی از جانب وزارت علوم صورت بگیرد که در عمل چنین اتفاقی رخ نداد.
وی گفت : در حال حاضر نیز یکی از دلایل تخلفات گسترده در برگزاری انتخابات در دانشگاه ها عدم نظارت درست و مسئولانه وزارت علوم و عدم برخورد با تخلفات گزارش شده به آنها است. در وضعیت فعلی نیز برخورد با دانشگاه هایی که تخلفات آشکاری در برگزاری انتخابات داشته اند مهم ترین وظیفه شورا و وزارت است و هرگونه تسامح در این امر اعتراضات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت.
نماینده مدیران مسئول نشریات دانشگاهی همچنین گفت: در اسفندماه سال گذشته نیز در سومین نشست مطبوعاتی فعالین نشریاتی با مسئولین، فضایی فراهم شد که دانشجویان مسائل و مشکلات خود را با مسئولین در میان بگذارند، انتظار می رود نتیجه این نشست درک بهتر فضای نشریات دانشگاهی توسط مسئولین باشد.
یادآور می شود: در نامه فعالان نشریاتی خطاب به معاونت فرهنگی وزارت علوم آمده است: تفسیر سلیقه‌ای مسئولین دانشگاهی از شیوه نامه انتخابات، «عدم صدور مجوز برای برخی نشریات دانشجویی و یا صدور مجوزهای فله ای برای برخی نشریات دانشجویی متعلق به جریانی خاص (از طرق غیرقانونی) و یا مخالفت غیرقانونی و سلیقه ای با انتشار نشریات و یا حذف سلیقه ای مدیران مسئول واجد شرایط رأی از لیست رأی دهندگان و یا عدم برگزاری انتخابات در مهلت قانونی، همه و همه در کنار توقیف و برخورد گسترده با بسیاری نشریات دانشجویی در ماههای اخیر، حکایت از وجود دست های پشت پرده برای مهندسی انتخابات کمیته های ناظر بر نشریات دانشگاهها با هدف حذف جریان مستقل و منتقد نشریات دانشجویی کشور دارد.»

دانشجویان از غلامرضا غفاری خواسته اند « ضمن نظارت دقیق و جدی، دستورات قاطع و فوری برای تأمین حقوق دست اندرکاران نشریات دانشجویی در سطح کشور و مقابله با هرگونه قانون شکنی و ابطال انتخابات کمیته های ناظری که وقعی به مقررات مصوب وزارت علوم نمی نهند، صادر فرمایید. بدیهی است در غیر این صورت مسئولیت تخلفات گسترده صورت گرفته در انتخابات کمیته های ناظر بر نشریات برخی دانشگاهها بر عهده جناب عالی می باشد و امضاءکنندگان این نامه حق هرگونه پیگیری را برای خود محفوظ می دارند.»
** 9221**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال