آخرین بازمانده خیمه‌شب بازی قاجاری درگذشت

تهران- ایرنا- مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای آخرین بازمانده خیمه‌شب بازی قاجاری شامگاه 26 فروردین در سن 82 سالگی بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار ایرنا، مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای، هنرمند پیشکسوت خیمه شب بازی خمسه‌ای از سال 1320 در سن 4 سالگی از پدر خود این هنر را فراگرفت و از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران است که در کنار دو فرزندش خیمه این هنر را برپا کرده است.
بعد از درگذشت برادرش رضا خمسه‌ای در سال 92، وی تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده‌ خمسه‌ای بود که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داد.
مرتضی شیخ احمد خمسه ای شامگاه 26 فروردین‌ماه به دلیل بیماری قلبی درگذشت. مراسم تشییع این هنرمند صبح چهارشنبه 28 فروردین ماه از مقابل منزلش در شهریار برگزار و در قطعه آرامستان بهشت رضوان این شهر به خاک سپرده می‌شود.

** پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی
به دنبال درگذشت این هنرمند، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.
در متن پیام کرمی آمده است: «وداع یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان خیمه‌شب‌بازی تاریخ نمایش ایران با جهان‌مان، در شامگاه 26 فروردین، نه تنها ما که تک‌تک عروسک‌هایش را از مبارک تا سلیم خان، پهلوان پنبه، پهلوان پرخور و... اندوهگین ساخت.
مردی که 78 سال پیش و زمانی که تنها چهار سال داشت شروع به آموختن چگونگی حشر و نشر با عروسک‌ها از پدر کرد و تا روز گذشته که در مقام آخرین بازمانده خیمه‌شب‌بازی قاجاری ترک‌مان کرد می‌خواست آرشیو عروسک‌هایش را نشان‌مان دهد و نگذارد خیمه‌شب‌بازی از بین برود.
آذر 97 و دیدار با این میراث‌دار یکی از اصیل‌ترین شاخه‌های هنر نمایش و آن‌چه او در منزلش برای‌مان اجرا کرد، از ماناترین خاطراتم خواهد بود. کوچ او را از جهان به اهالی هنر نمایش، به عروسک‌هایش، به مبارک و مخصوصا به همسر همواره همراهش تسلیت می‌گویم».
فراهنگ ** 7561 **3009

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال