دبیر جشنواره وارش:

توجه به فرهنگ عامه مهمترین هدف جشنواره وارش است

تهران- ایرنا- دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش گفت: سیاست های جشنواره در نهمین دوره، بر فرهنگ عامه،
سنت‌های زیستی، رفتاری و گفتاری تاکید دارد و فیلم های راه یافته به جشنواره نیز با همین محورها حضور دارند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، مهدی قربانپور روز دوشنبه در نشست رسانه ای جشنواره بین المللی فیلم وارش در سالن استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران، اظهار داشت: جشنواره با وقفه ای 4 ساله نهمین دوره خود را در استان مازندران برگزار می کند و با توجه به سیل های اخیر سعی کردیم با راه اندازی یک کمپین رسانه ای به حل معضلات کمک کنیم.
وی افزود: در این راستا هزینه ها را کاهش داده ایم و این اتفاق سختی بود زیرا روزهای دشواری را برای احیای دوباره جشنواره بعد از وقفه چند ساله آن پشت سر گذاشتیم.
وی ادامه داد: اولین گام، آماده سازی زیرساخت های جشنواره بود. باید پورتال جشنواره آماده می شد، اطلاع رسانی صورت می گرفت، مکان برگزاری که از سال 83 یک مجتمع سینمایی تخصصی در مازندران بود، دستخوش آسیب هایی شده بود و امسال عملیات عمرانی ویژه ای برای بهره برداری دوباره از آن صورت گرفت.
قربانپور با بیان این که برگشتن به سال های اوج جشنواره به تلاش جمعی نیاز دارد، افزود: می خواستیم جدا از این که دولت سرمایه گذار اصلی جشنواره است، از پتانسیل های فردی و توان جمعی بهره بگیریم. سیاست های جشنواره در نهمین دوره، بر فرهنگ عامه، سنت های زیستی، رفتاری و گفتاری تاکید دارد. فیلم های راه یافته به جشنواره نیز با همین محورها حضور دارند.
وی عنوان کرد: مجموع آثار رسیده به جشنواره سه هزار و 341 اثر شامل یکهزار و 672 اثر داخلی و یکهزار و 669 اثر خارجی از آثار کشورهای حوزه دریای کاسپین بوده است.
قربانپور ادامه داد: بخش دیگری نیز به دلیل حضور حجت الله ایوبی در شورای سیاستگذاری جشنواره با همکاری کمیسیون ملی یونسکو اتفاق افتاده است و آن بخش ویژه جنگل های هیرکانی است که با توجه به سیل های اخیر ضرورت بیشتری یافته است.
دبیر جشنواره به توجه این رویداد به جوان گرایی اشاره کرد و گفت: این دوره از جشنواره توانسته توجه 53 فیلمساز دهه 80 و 116 فیلمساز دهه70 را به خود جلب کند.
وی با اشاره به بخش های مختلف جشنواره بیان کرد: در این دوره رئیس فستیوال جشنواره باکو مهمان ما هستند و 10 فیلم در بخش مرور فیلم های کشور آذربایجان مورد توجه است. همچنین استان گیلان به عنوان استان مهمان جشنواره ما را همراهی می کند و جزئیات نمایش فیلم ها و نشست ها در این استان متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
قربان پور تاکید کرد: به بخش بین الملل نیز توجه ویژه ای شده است و فیلم هایی که از سال 2015 به بعد تولید شده اند در حوزه میراث مشترک از کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و ایران که کشورهای حوزه دریای خزر هستند در جشنواره نمایش داده می شوند. فیلم های «تکلیف: روز انجام وظیفه(takleef the day of duty)»، «لوتوس(lotus)»، «افسانه کرم هفتواد (the myth of Haftvad worm)» و «شگفتی الهام بخش(the legendary mystical)» از ایران در این بخش شرکت دارند.
این مدیر فرهنگی با تاکید بر اهمیت ارتباط بین منطقه ای در جشنوار، گفت: این تعاملات در بخش بین المللی و منطقه ای با حضور مهمانان مطرح و خوب دنبال می شود. در بخش مسابقه ترنه وا فیلم هایی که در جغرافیای مازندران ساخته شده است، شرکت دارند. این فیلم ها هم از فیلمسازان مازندرانی و هم فیلمسازان سایر استان ها مجموع 24 اثر از فیلم های جشنواره را تشکیل می دهند.
وی با اشاره به نشان های سازمان ها و نهادهای صنف، افزود: نشان استاد داوود رشیدی همزمان با نامگذاری یکی از سالن ها به نام ایشان، نشان عالی انجمن کارگردانان سینمای مستند، نشان ایسفا، نشان بهار نارنج توسط شهرداری بابل به بهترین فیلم از نگاه آن ها اهدا می شود.
دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به عناوین کارگاه های جشنواره اشاره کرد و گفت: کارگاه های اندیشه و اجرا در فیلم مردم نگاری با تدریس همایون امامی، تکنیک های توزیع فیلم مستند در جشنواره ها با حضور احد محبی و محمد رضا فرطوسی، تولید فیلم مستند مردم شناسی با حضور فرهاد ورهرام، آغاز و پایان در فیلم مستند با حضور مهرداد اسکویی، امر ذهنی و امر واقع در مستند با حضور فرشاد فدائیان، ساز و کارهای تامین سرمایه جمعی برای تولید یک فیلم با حضور زینب تبریزی و شیما صابری، زیبایی شناسی جغرافیا و لوکیشن در تولید فیلم با حضور پرویز جاهد، جامعه شناسی فیلم عامه پسند با حضور جواد طوسی و خسرو دهقان در ایام جشنواره برگزار می شوند.
همچنین نشست هایی بین المللی نیز با حضور هنرمندان شناخته شده و مطرح خارجی برگزار می شود که می توان به نشست موسیقی و سینما با حضور آنتون لابچنکو(موسیقیدان برجسته روسی) و روند همکاری شرکت های تولید فیلم با فیلم سازان با حضور میلیاشا ایتوگانوا(مدیر اجرایی جشنواره بین الملی فیلم کازان) و تجربیان یک فیلمساز حرفه ای با حضور سرگنی دووروتسوی اشاره کرد.
وی از حضور بیش از 80 نیروی داوطلب در بخش فعالیت های اجرایی، ستادی و سایر امور جشنواره اشاره کرد.
قربانپور همچنین با اشاره به فعالیت های بخش فرهنگی و آئینی جشنواره از برگزاری نمایشگاه های تجسمی در 5 گالری و نمایش 300 اثر تجسمی در این بخش خبر داد و همچنین به اجرای تئاترها، پرفورمنس ها و نمایش های خیابانی، توجه به صنایع دستی و معرفی آن در روزهای برگزاری اشاره کرد.
وی از استفاده از المان و نماد سقاتالار به عنوان نماد ویژه و بومی مازندران در هویت بصری جشنواره خبر داد و گفت: تلاش برای حضور مردم در جشنواره ها اهمیت زیادی دارد. جشنواره ها می توانند پاتوقی برای گردهمایی هنرمندان باشند. اما مجموعه جمعیت شهر سالم در نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش از مخاطبان برای تماشای آثار جشنواره دعوت کرده و مورد اقبال مردم مازندران قرار گرفته است.
در ادامه این نشست قربانپور در پاسخ به این که چه تدبیری برای جلوگیری از وقفه های دوباره در برگزاری دوره های بعدی جشنواره اندیشیده شده است، توضیح داد: بخشی از این وقفه به دلیل ناهماهنگی های صورت گرفته است که به عدم ارتباط سازمان برگزارکننده جشنواره با سازمان سینمایی برمی گردد. همچنین در تامین هزینه ها نیز مشکلاتی وجود داشت که با مشارکت خدماتی در این دوره تا حدودی برطرف شد. ضمن این که به دلیل مسائل اقتصادی و مشکلات همه جشنواره ها با این چالش دست به گریبان هستند. با این وجود جشنواره فیلم وارش دبیرخانه ای دائمی و فعال دارد و به نظرم پایدار خواهد بود.
در بخش پایانی این نشست از پوستر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش و چهار بخش دیگر این رویداد سینمایی در نشست رسانه ای آن رونمایی شد.
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش 9 الی 13 اردیبهشت ماه در استان مازندران برگزار می شود.
فراهنگ**9246**3009

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال