معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف:

64 هیات علمی شریف از دانشگاه های برتر دنیا هستند

تهران-ایرنا- معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف گفت: این دانشگاه از سال 93 تاکنون 100 عضو هیات علمی جذب کرده که از این تعداد 64 نفر از دانشگاه های برتر دنیا، 29 نفر از خود شریف و هفت نفر از دانشگاه های برتر کشور هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، داود رشتچیان روز دوشنبه در نشست خبری چهارمین همایش ملی آموزش عالی عنوان کرد: برنامه راهبردی دانشگاه تا سال 1404 برای ایجاد تناسب میان تعداد دانشجو با استاد این چنین است که سالانه 30 نفر در دانشگاه جذب هیات علمی شوند.
وی اظهار کرد: سال گذشته 30 نفر از دانش آموختگان بهترین دانشگاه های دنیا مثل استنفورد و ام آی تی جذب هیات علمی دانشگاه شدند.
معاون آموزشی دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه 490 عضو هیات علمی دارد، گفت: این تعداد باید تا 6 سال آینده به 700 نفر برسد.
به گفته رشتچیان بیش از 70 در صد دانشجویان دکتری دانشگاه شریف عضو هیات علمی دانشگاه های کشور می شوند.
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف اظهار کرد: دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسب ارشد و دکتری حدود 10 هزار و 500 دانشجو دارد.

** تحریم مشکلی برای فعالیت دانشگاه ایجاد نکرده است
معاون آموزشی دانشگاه در خصوص تحریم دانشگاه نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تحریم دو دانشگاه شریف و شهید بهشتی به هشت سال پیش بازمی گردد، اما از نظر علمی مشکلی برای دانشگاه ایجاد نشده و به فعالیت های خود در سطح بین الملل بیش از پیش ادامه می دهد.
رشتچیان عنوان کرد: برنامه سال 98 دانشگاه بین المللی سازی هرچه بیشتر است که در شرایط اقتصادی و سیاسی حال حاضر کشور بسیار دشوار است.
معاون آموزشی دانشگاه ادامه داد: علی رغم کمبود بودجه و کاهش اعزام اساتید و دانشجویان به فرصت های مطالعاتی، دانشگاه در سال 98 تسهیل اعزام آنها را به فرصت های مطالعاتی در دستور کار دارد، اما هنوز تعداد آن مشخص نیست.
وی افزود: همچنین هزینه اعزام اساتید به کنفرانس های بین المللی نیز تا حدودی توسط دانشگاه پرداخت می شود که با توجه به قیمت یورو و دلار با مشکلاتی مواجه است.
این عضو هیات علمی در دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد: مقرر شده دانشجویانی که هر سه مقطع خود را در ایران بوده اند، 6 تا 9ماه یک تجربه بین المللی داشته باشند و به فرصت های مطالعاتی اعزام شوند تا در جهان بینی آنان تاثیر داشته باشد.
وی با بیان اینکه ماندن اکثر دانشجویان شریف در خارج کشور صحیح نیست، گفت: مهاجرت دانشجویان به عواملی اعم از اشتغال و امید به آینده بازمی گردد و در صورت نبود شاخصه های مربوطه دانشجویان مهاجرت را انتخاب می کنند و تنها مربوط به یک دانشگاه نیست.

** کمتر از 90 درصد بودجه دانشگاه پرداخت شده است
رشتچیان با بیان اینکه کمتر از 90 درصد بودجه دانشگاه توسط سازمان برنامه پرداخت شده است، اظهار کرد: قرار بود بودجه کامل تا 6 فروردین ماه سال جاری به دانشگاه ها پرداخت شود، اما به دلیل وقوع سیل پرداخت به تعویق افتاد.
وی با بیان اینکه دانشگاه دو بودجه دارد، گفت: دانشگاه از سازمان برنامه بودجه ای دریافت می کند. همچنین مقداری از بودجه دانشگاه از طریق قراردادهای ارتباط با صنعت تامین می شود. حجم قراردادهای پژوهشی در دانشگاه شریف بیش از سایر دانشگاه ها است.
رشتچیان ادامه داد: بودجه دانشگاه در مقایسه با یک دانشگاه سطح یک مشابه با شریف در دنیا، یک تا دو درصد آنها است. به عنوان مثال استنفورد 3 میلیارد دلار بودجه دارد، اما دانشگاه شریف با همان تعداد دانشجو و اعضای هیات علمی با 30 میلیون دلار اداره می شود، اما با وجود این شرایط، دانشگاه ها عملکرد بسیار مثبتی دارند.

** راهکارهای دانشگاهی راه برون رفت از تحریم است
رشتچیان با بیان اینکه راه برون رفت از تحریم راهکارهای دانشگاهی است، اظهار کرد: در حال حاضر نیز دانشگاهیان خدمات بزرگی در خصوص مسائل کشور ارائه می کنند و بسیاری از دستاوردها محصول دانشگاه است. نیاز است اداره کشور از سیستم بازرگانی به سمت سیستم دانش بنیان و علمی سوق داده شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه نیاز است، جامعه دانشگاه محور باشد، گفت: اساتید در خصوص مسائل اقتصادی و نقش دانشگاه برای حل مسائل هشدارهای لازم را در سال های گذشته داده اند، در صورت بی توجهی به این هشدارها در چند سال آینده کشور دچار مشکلات بیشتر می شود.

** چهارمین همایش ملی آموزش عالی
دبیر چهارمین همایش ملی آموزش عالی گفت: این همایش توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به میزبانی دانشگاه شریف 10 اردیبهشت ماه و در آستانه روز معلم و با محوریت دانشگاه جامعه محور برگزار می شود.
وی ادامه داد: همچنین در این همایش از پیشکسوتان و سرآمدان آموزشی و استادان نمونه کشوری تقدیر می شود.
رشتچیان تصریح کرد: این همایش با حضور وزیر علوم، معاون آموزشی وزارت علوم و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افتتاح می شود.
دبیر همایش اظهار کرد: کارگروه های تخصصی با عنوان بازنگری آیین نامه های ترفیع اساتید، دانشگاه جامعه محور، مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشگاه و سیاست گذاری و حکمرانی آموزش عالی برگزار می شوند.
وی عنوان کرد: در این همایش ها جرقه ای زده می شود تا دانشگاه ها از ظرفیت خود استفاده می کنند و برنامه ریزی صحیحی برای آموزش عالی انجام شود.
به گفته رشتچیان سه دوره پیشین همایش ملی آموزش عالی به میزبانی دانشگاه تهران، تربیت مدرس و شهید بهشتی برگزار شده است.
**9465**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال