مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

بارشهای اخیر به معنای رهایی از خشکسالی نیست

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: امسال تاکنون با بارشهای خوب برای یک سال از بحران ناشی از تداوم پدیده خشکسالی نجات یافتیم اما این به معنای رهایی کامل از بحران خشکسالی نیست.

محمد علایی روز دوشنبه در نشست شورای اسلامی شهر مشهد افزود: موضوع عبور از پدیده بحرانی خشکسالی به سمت ترسالی موضوعی قابل پیش بینی نیست بطوری که حتی دیشب با حضور هفت استاد دانشگاه نتوانستیم به نظری در خصوص میزان بارشهای امروز و تخلیه آب یکی از سدهای خراسان رضوی برسیم.
وی ادامه داد: تامین آب مشهد موضوع مهمی است و طبق پیش بینیها پیش از بارشهای امسال باید با شرایط حادی رو به رو می بودیم هرچند که در رسانه ها اعلام می شد مشکل را حل می کنیم اما راه حلی نداشتیم و فقط برای کاهش نگرانی مردم این موضوع را اعلام می کردیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سالانه 180 میلیون مترمکعب از حجم آبخوانهای زیرزمینی مشهد از دست می رود. حجم آبخوان از دست رفته طی 40 سال اخیر در این شهر 35 میلیارد مترمکعب بوده است.
وی افزود: آب در دشت مشهد سالانه 80 سانتیمتر افت دارد همچنین سالانه یک لیتر افت آبدهی در چاههای مشهد وجود دارد که بر روی کیفیت آن تاثیرگذار است. بر این اساس کاهش مصرف آب در مشهد، تصفیه پسابها با استانداردهای جهانی و کاهش مهاجرپذیری در این کلانشهر از راهکارهای کاهش بحران آب هستند که باید با جدیت پیگری شوند.
علایی ادامه داد: در سال آبی جاری یعنی از مهر ماه پارسال تاکنون 224 میلیمتر باران در خراسان رضوی باریده که 225 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر است.
میانگین سالانه بارش در خراسان رضوی 210 میلیمتر و در کشور 250 میلیمتر است. خراسان رضوی با وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربع معادل 11 میلیون و 740 هزار و 659 هکتار، هفت درصد مساحت کل ایران را دارد.این استان دارای 29 سد در حال بهره برداری در شهرستانهای تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، کلات و فریمان است.
خراسان رضوی منطقه ای خشک و نیمه خشک است و 75 درصد وسعت آن در اقلیم بیابانی یعنی خشک، نیمه خشک و فراخشک قرار دارد.
1922/7505

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال