زیان های سیل به بخش کشاورزی خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سیل اخیر در استان خساراتی را به بخش کشاورزی از جمله تخریب قنات ها و زمین ها و راه های روستایی وارد کرده ولی هنوز برآورد دقیق نشده است.

رضا یزدان مهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از یکصد قطعه شترمرغ در یک واحد دامداری شهرستان بشرویه در سیلاب روز گذشته تلف شدند.
وی گفت: پشت این واحد دامداری که تا حدودی در حریم رودخانه نیز ساخته شده بود، بندساری های کشاورزی قرار داشت که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی سیلاب وارد این واحد شده است.
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: شدت سیلاب در این منطقه به گونه ای زیاد است که حتی چند دستگاه لودر نتوانستند دام ها را نجات دهند.
وی افزود: همچنین در یکی از مناطق عشایری این شهرستان سیلاب برای دامداران و دام منطقه مشکل ایجاد کرده است.
یزدان مهر بیان کرد: در شهرستان درمیان هشت قنات به دلیل وقوع سیلاب به طور کامل تخریب شد.
وی گفت: بر اثر باران های شدید رگباری روز گذشته در شهرستان سربیشه نیز یک چاه کشاورزی در بخش درح درگیر سیلاب و نابود شد و خسارت زیادی به اراضی این منطقه وارد شده است.
وی اظهار داشت: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت به بخش کشاورزی در شهرستان های فردوس، سرایان و طبس به دست ما نرسیده اما تعدادی از بندسارهای کشاورزی شهرستان نهبندان نیز از بین رفته است.
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: از 26 اسفند تا 10 فروردین ماه جاری سیلاب 102 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت زده است.
وی گفت: عمده خسارت ها به بخش های زراعی، باغی، دامی و منابع آبی شامل کانال، استخر، قنات و چاه ها، تاسیسات، زمین و راه های روستایی وارد شده است.
یزدان مهر اظهار داشت: بیشترین خسارت های سیل در این مدت به ترتیب در شهرستان های طبس، زیرکوه، قاینات، بشرویه، فردوس، سرایان، سربیشه، درمیان و خوسف بوده است.
سامانه بارشی از 2 روز گذشته در خراسان جنوبی فعال شد و فعالیت آن دیروز (یکشنبه) در سراسر استان شدت گرفت به گونه ای که برخی محورهای اصلی، فرعی و روستایی مسدود شد و خساراتی نیز بر جا گذاشت.
استان مرزی و کویری خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند 11 شهرستان دارد.
کشاورزی و دامداری یکی از بخش های اصلی اقتصاد و معیشت مردم این استان را شامل می شود.
7557*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال