نمایش پویانمایی های دهه پنجاه در جشنواره جهانی فیلم فجر

تهران- ایرنا- آثار پویانمایی ترمیم شده از سازندگان ایرانی که در دهه پنجاه ساخته شده است، در بخش کلاسیک سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش در می‌آید.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پویانمایی‌های «هفت شهر» تولید سال 1350، «گلباران» و «من آنم که» تولید سال 1351، «ملک خورشید» ساخته سال 1352، «رخ» از آثار «علی اکبر صادقی» در سال 1353 و «زال و سیمرغ» ساخته‌ سال 1356 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این رویداد جهانی نمایش داده ‌خواهد شد.
علی اکبر صادقی متولد سال 1316 در تهران است که پس از پایان تحصیل از دانشکده هنرهای زیبا به پیشنهاد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دست به ساخت فیلم نقاشی متحرک زد و فعالیت هنری را سال 1350 در کانون با فیلم نقاشی متحرک به نام «هفت شهر» آغاز کرد.
صادقی علاوه بر کارهای تصویری، چند کتاب نیز برای کانون منتشر کرد و در ساخت فیلم برای کانون از شیوه خاص نقاشی خود بهره می‌گرفت.
فیلم‌های این هنرمند برجسته‌ در جشنواره‌های متعدد جهانی مورد استقبال قرار گرفت و جایزه‌های زیادی را از آن خود کرد. او هم‌چنین برای تصویرگری کتاب نیز جوایزی را دریافت کرده است.
گفتنی‌است فیلم «دونده» به کارگردانی «امیر نادری» و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در میان فیلم‌هایی مطرح دهه 60 نمایش داده می‌شود.
بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» که علاقه‌مندان بسیاری دارد، از سه سال پیش به بخش‌های جشنواره افزوده شد و ضمن تعامل با فیلم‌خانه‌ها و آرشیوهای فیلم معتبر ایران و دنیا، در کنار نمایش آثار کلاسیک جهان هر سال تعدادی فیلم ایرانی مرمت شده را هم رونمایی می‌کند.
سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از 29 فروردین تا 6 اردیبهشت 1398 (18 تا 26 آوریل 2019) به دبیری «رضا میرکریمی» در تهران برگزار می‌شود.
علمی*9294*1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال