روایت میدانی یک فعال خوزستانی:

آسیب‌دیده و امدادگر هر دو سردرگم و بلاتکلیف‌اند

تهران- ایرناپلاس- فعالان امدادرسانی محلی در خوزستان معتقدند اطلاع‌رسانی ضعیف درباره شرایط و نیازها، هم سیل‌زدگان و امدادگران را سردرگم کرده است و هم خطر شکاف بین مردم و نهادهای رسمی را قوت بخشیده است.

صلاح سالمی درباره وضعیت کنونی سیل در خوزستان می‌گوید: ما با طغیان سه رودخانه کارون، دز و کرخه روبه‌رو شده‌ایم. برخی کشت‌وکارهای اطراف کارون زیرآب رفته است، ولی با وجود آنکه دبی رودخانه کارون بیشتر از کرخه است، به دلیل آنکه کارون خروجی دارد و به اروند می‌رود و پس از آن به خلیج فارس می‌ریزد، تا حدودی کنترل شده و مهار آن ممکن است. ولی در حوضه دز و کرخه، مشکلات بسیار بیشتر است. زمین‌های کشاورزی شعیبیه شوشتر کاملاً زیر آب رفته است. روستاهای مسیر «بام‌دژ» و «آهودشت» نیز وضعیت مشابهی دارد. در کرخه نیز بسیاری از روستاهای شوش، دشت آزادگان و حمیدیه زیر آب رفته و دریاچه بزرگی شکل گرفته است.

به گفته او، در روستاهای سوسنگرد، آب تا دو متر بالا آمده و در مناطقی تا سه متر آب بالا آمده و کل روستا زیر آب رفته است.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر سیل‌زدگان را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد، توضیح داد: دسته اول کسانی که در حاشیه غربی شهر اهواز هستند و مناطق عین‌دو، سلیم‌آباد و گلدشت، ملاشه و حمیدیه در حال احداث سیل‌بند هستند. دسته دوم ساکنان روستا‌هایی هستند که در محاصره آب‌اند و این افراد به‌وسیله قایق و هلی‌کوپتر امدادرسانی می‌شوند. دسته دیگر هم سیل‌زدگانی هستند که محل زندگی خود را ترک کرده و در چادرها یا پادگان‌ها مستقر شده‌اند.

**عدم اطلاع‌رسانی صحیح، مردم را سردرگم کرده است

سالمی مشکل عمده بحران سیل را عدم اطلاع‌رسانی درست از شرایط موجود می‌داند و می‌گوید: مسئولان از یک سو می‌گویند همه‌چیز تحت کنترل است، ولی ناگهان دستور تخلیه فوری چند روستا را صادر می‌کنند. این امر، هم افراد در معرض خطر سیل را سردرگم می‌کند و هم امدادرسانی را دچار بلاتکلیفی و سردرگمی کرده است، چون سبب می‌شود کسی شناخت درستی از وضعیت موجود نداشته باشد. حتی اهالی نمی‌دانستند تکلیفشان چیست، تخلیه کنند یا نکنند.

**اتفاقات خوب در خوزستان در روزهای اخیر

به گفته وی، سؤال این است که با وجود اطلاع مسئولان عالی‌رتبه استان از عمق فاجعه، چرا یک فراخوان ملی برای یاری رسانی اعلام نشد؟ حالا مدت‌ها پس از تحمل رنج و زحمت از سوی مردم خوزستان، اخیراً با حضور استاندار تهران به‌عنوان استان معین و سایر شخصیت‌های ملی اتفاقات خوبی افتاده است، به‌طوری که حجم عظیمی از امکانات و لجستیک، مانند لودر و بیل مکانیکی به سمت استان روانه شد. حضور موکب‌ها نیز در سه چهار روز اخیر بسیار چشمگیر بوده است.

**پشتیبانی‌ها به شهرها محدود نشود

سالمی البته مدعی است پشتیبانی در حال حاضر به شهرها محدود است؛ به‌طوری که تلاش دستگاه‌های اجرایی برای احداث سیل‌بند به شهرهای اهواز، سوسنگرد و هویزه محدود شده است، اما در سایر مناطق و روستاها، تمام تلاش‌ها برای احداث سیل‌بند مردمی بوده است. اگرچه بسیاری از این تلاش‌ها مؤثر نبود و زمین‌های کشاورزی زیر آب رفت.

این فعال مدنی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که حاضر به اقامت در کمپ‌ها نشدند، دامدارانی هستند که برای حفظ دام خود به جنگل یا ارتفاعات غرب و شمال غرب (ارتفاعات الله‌اکبر) پناه برده‌اند، خاطرنشان کرد: این دسته، متأسفانه در شرایط اسف‌باری زندگی می‌کنند و نیازهایشان هم با افرادی که در اردوگاه زندگی می‌کنند یا در محاصره سیل هستند، متفاوت است. این عوامل، شرایط را بسیار پیچیده و بغرنج کرده است.

به گفته وی دیروز و امروز، سطح آب کرخه پایین آمده که به خاطر کم کردن آب از بالادست است و با این حجم ماشین‌آلات راه‌سازی که در منطقه حضور دارند، پیش‌بینی می‌کنیم این کاهش حجم آب موقت است تا فرصتی برای احداث سیل‌بند برای حفاظت از شهرها را داشته باشند؛ «پیش‌بینی من این است که اواخر ماه (28 و 29 فروردین) با یک افزایش دبی آب رودخانه روبه‌رو باشیم که شاید شهر حمیدیه و مناطق حاشیه اهواز را تهدید کند.»

**با چند دسته سیل‌زده مواجهیم

سالمی با بیان اینکه مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد امدادرسانی‌ها بیشتر مردمی و عمدتاً هیجانی و بدون برنامه‌ریزی است. تصریح کرد: تقریباً به تمام مناطق غذا و کنسرو می‌رسد، اما نیازهای اساسی سیل‌زدگان دسته‌بندی نشده است. این در حالی است که چون با چند دسته سیل‌زده مواجهیم، نیازهای آن‌ها متفاوت است و باید به فراخور نیاز به آن‌ها امدادرسانی شود.

به گفته وی، هلال‌احمر، سپاه، ارتش و ... همه مشغول امدادرسانی هستند و خوشبختانه نیروهای پزشکی بسیاری از همه جای ایران داوطلب شده‌اند و مشغول سرکشی هستند. با این حال، مشکلات بهداشتی به‌ویژه در اردوگاه و کسانی که در جنگل زندگی می‌کنند خیلی زیاد است. برای مثال، مواردی از شپش در برخی از این افراد مشاهده شده است که به چند نفر از آرایشگران داوطلب اعلام کردیم برای کوتاه کردن موی آن‌ها اقدام کنند تا مشکلات بیشتر نشود.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال