آیا کاربران فضای مجازی برنامه عصر جدید را تحریم کردند؟

تهران- ایرناپلاس- برنامه عصر جدید که یکی از برنامه‌های پربیننده نوروز بود، به‌دلیل قالب متفاوت و محتوای چالش برانگیز آن، در توییتر هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. آمارها نشان می‌دهد آنچنان که به نظر می‌رسد، کاربران توییتری و کانال‌های تلگرامی نسبت به این برنامه، موضع انتقادی نداشته‌اند.

برنامه عصر جدید به‌عنوان یکی از برنامه‌های پرمخاطب در دوره مدیریت علی فروغی در شبکه سوم سیما تاکنون حاشیه‌های زیادی را به دنبال داشته است. این برنامه که تشابه زیادی به برنامه‌های خارجی نظیر گات تلنت دارد، انتقاد کاربران فضای مجازی را در پی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان کپی‌برداری بی‌قاعده از نمونه اصلی این برنامه را عنوان کرد.

پخش این برنامه در ایام نوروز که مردم فراغت بیشتری برای مشاهده این برنامه داشتند باعث شد تا این برنامه به یکی از برنامه‌های پرمخاطب صدا و سیما تبدیل شود و توجهات را به خود جلب کند. انتشار این برنامه در شرایطی صورت می‌گرفت که همزمان، عادل فردوسی‌پور از شبکه سوم سیما کنار گذاشته شده بود و برخی از مخاطبان فضای مجازی حذف عادل فردوسی‌پور از شبکه سوم را عاملی در جهت کاهش مخاطبان شبکه سوم سیما عنوان می‌کردند. علاوه بر این، حضور بشیر حسینی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) و یکی از چهره‌های نزدیک به علی فروغی به‌عنوان یکی از داوران برنامه عصر جدید نیز انتقادات زیادی را در میان برخی از کاربران توییتری به دنبال داشت.

با این حال، آمارها نشان می‌دهد آن‌چنان که به نظر می‌رسد، کاربران توییتری و کانال‌های تلگرامی نسبت به برنامه عصر جدید و حضور بشیر حسینی در آن، موضع انتقادی نداشته‌اند. محتوای منتشرشده در میان توییت‌های پرلایک و پست‌های پربازدید تلگرامی نشان می‌دهد بسیاری از کاربران این شبکه‌ها برنامه عصر جدید را در ایام عید تماشا می‌کرده‌اند. مطابق با داده‌کاوی‌های صورت‌گرفته، بیش از 40 درصد از توییت‌های پرلایک منتشر شده درباره برنامه عصر جدید، به محتوای این برنامه اختصاص داشته یا مربوط به مطالب طنز حول این برنامه بوده است که عمدتاً محتوایی غیرسیاسی داشته‌اند. این محتوا را یا کاربران غیرسیاسی و طنزپرداز توییتری منتشر کرده‌اند یا برخی از کاربران اصولگرا.

این آمار نشان می‌دهد کاربران غیرسیاسی توییتر در حال افزایش هستند و فضای توییتر بیش از پیش فضایی متکثر و غیرسیاسی است. تعداد 72 توییت با حداقل 100 لایک که دارای رویکردی غیرسیاسی در رابطه با برنامه عصر جدید هستند، مؤید همین امر است.

آمار کانال‌های تلگرامی نیز همین موضوع را تأیید می‌کند. بیش از 65 درصد از پست‌های پربازدید تلگرامی در رابطه با برنامه عصر جدید محتوایی طنز یا غیرسیاسی داشته است که به تفکیک 48 درصد از تولیدات پربازدید مربوط به محتوای برنامه عصر جدید و 17 درصد از آن مطالب طنز بوده است.

همه موارد فوق نشان می‌دهد در میان کاربران توییتری و کانال‌های تلگرامی که به‌نوعی در ایام نوروز به برنامه عصر جدید پرداخته بودند، فضای انتقادی آن‌چنان که به نظر می‌رسد پررنگ نیست. اگرچه برخی از مطالب پرلایک و پرطرفدار در انتقاد از این برنامه یا حضور بشیر حسینی بوده است.

انتقادها از برنامه عصر جدید در فضای مجازی چگونه بود؟

با این حال حدود 35 درصد از محتوای پرلایک منتشر شده در رابطه با این برنامه جنبه انتقادی داشته است. از این 35 درصد، حدود 15 درصد از مطالب، کنایه به بشیر حسینی یا انتقاد از او اختصاص داشته است که 6 درصد از آن به تمسخر سخنان وی درباره رابطه لذت جنسی و فوتبال اختصاص داشت. همچنین حدود 20 درصد از انتقادات مستقیماً در رابطه با برنامه عصر جدید بود. در این میان، پرلایک‌ترین توییت منتشرشده در رابطه با برنامه عصر جدید در ایام نوروز نیز توییتی انتقادی بوده است که توسط کاربری به نام سهیل گوهری منتشر شده که حداقل 2400 لایک خورده:

فروغی با حمایت موسسه اوج مدیر شبکه سه شده، بعد از حذف عادل فردوسی‌پور از رسانه میلی دنبال معرفی و جایگزینی چهره‌های جدید و نزدیک خودش هست، از جمله سید بشیر حسینی، دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق (ع) برای معرفی بشیر حسینی به داوری عصر جدید رسوندتش اصلاً شاید عصر جدید برا حسینی درست شده

در تلگرام اما ماجرا کاملاً متفاوت بوده و حجم مطالبِ پربازدید انتقادی در کانال‌های تلگرامی تنها 10 درصد از کل مطالب پربازدیدی را که به برنامه عصر جدید پرداخته بودند، به خود اختصاص داده است که از این میان هشت درصد انتقادات متوجه خود برنامه عصر جدید و دو درصد از آن متوجه بشیر حسینی بود. این موضوع در کنار این واقعیت که در ایام نوروز بیش از 28هزار مطلب تلگرامی در رابطه با برنامه عصر جدید منتشر شده حاکی از آن است که کاربران تلگرامی نه‌تنها برنامه عصر جدید را تحریم نکردند، بلکه نسبت به آن توجه ویژه‌ای نیز داشته‌اند. «آدم» یکی از کاربران توییتری در همین راستا نوشته بود:

براندازی و ضدانقلاب بودن فقط اونجاش که پونصدهزار بار صداوسیما رو تحریم کردی و علیهش توییت و هشتگ زدی و میگی من اصلاً نگاه نمی‌کنم بعدم راجع به اینکه چرا سید بشیر حسینی مجری یه برنامه شده یا چرا عادل حذف شده هم شاکی هستی. واقعاً پاره نشدن زیر بار این تناقض خدا قوت نداره؟

آنچه به نظر می‌رسد آن است که برنامه عصر جدید کم و بیش مخاطبان خود را پیدا کرده است و توجه افرادی را که در برنامه‌های صدا و سیما به دنبال سرگرمی می‌گردند، به خود جلب کرده است.

خواستگاری در برنامه عصر جدید

پخش مراسم خواستگاری در برنامه عصر جدید، بیش از هر بخش دیگری از برنامه عصر جدید، توجه کاربران تلگرامی را به خود اختصاص داد. به نحوی که 14 درصد از بازدیدهای این مطالب، مربوط به فیلم خواستگاری پخش شده در برنامه عصر جدید بود. در توییتر نیز برخی از کاربران، با اشاره به این مراسم خواستگاری، به آنچه دوگانگی این برنامه با برخورد پلیس با یک زوج جوان در اراک به علت خواستگاری مقابل دوربین می‌خواندند، انتقاد کردند.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال