غرب و بازار داغ فروش تسلیحات به عربستان

تهران- ایرنا- تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی از سوی آلمان به دلیل نقش ریاض در شکل گیری و تداوم بحران یمن و همچنین ترور یک روزنامه نگار منتقد دوام چندانی نیافت و برلین زیر فشار دیگر بازیگران غربی چاره را در لغو تحریم ها یافت.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روز جمعه گذشته ( 23 م فروردین ماه)خبرگزاری آلمان از صدور مجوز فروش تجهیزات نظامی به عربستان خبر داد؛ مجوزی که که گویی به تایید شورای امنیت فدرال این کشور نیز رسیده است.
تحریم های تسلیحاتی آلمان علیه عربستان سعودی سال گذشته چند ماه پس از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی صورت گرفت. از آن پس نقش مخرب آل سعود در بحران یمن نیز مزید بر علت شد تا این تحریم ها برای شش ماه دیگر تمدید شود؛ بحرانی که از آغاز شکل گیری در سال 2015 تاکنون به کشته شدن بیش از ده هزار تن و آوارگی میلیون ها نفر دیگر منجر شده است.
از این رو سران برلین با استناد به قانون «صدور و فروش سلاح اروپا» که در سال 2008 به تصویب مقامات اتحادیه رسید و صدور سلاح را در صورت نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه نفی می کرد، از فروش سلاح به ریاض سر باز زدند؛ تصمیمی که خوشایند دیگر اعضای اتحادیه نبود و با فشار بر آلمان در نهایت سران برلین را ناگزیر به لغو تحریم های مذکور ساختند.
در همین ارتباط بود که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، تحریم تسلیحاتی عربستان را از سوی آلمان عوام‌ فریبی محض ارزیابی کرد و فروش تجهیزات نظامی به این کشور را بی ارتباط با ترور خاشقجی دانست.
آلمان یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی منطقه حوزه خلیج فارس به شمار می رود که بنابر گزارش تارنمای تحلیلی خبری «میدل ایست مانیتور»، بین سال های 2015 تا 2017 حدود 1.2 میلیارد دلار سلاح به ریاض فروخته بود.
نکته مهمتر این که تولید برخی از جنگ افزارها با همکاری و مشارکت کشورهایی چون فرانسه و انگلیس صورت می گیرد لذا از همان روزهای نخست تحریم عربستان، سران برلین زیر فشار پاریس و لندن قرار گرفتند به عنوان نمونه جت‌ های جنگی FCAS از جمله پروژه های مشترک بین دو کشور آلمان و فرانسه است.
انگلیس و فرانسه پیش از آن که پروژه های نظامی مشترک خود با آلمان را برجسته کنند به اعتبار پروژه دفاع اروپا نظر دارند؛ پروژه ای که از میزان وابستگی نظامی اتحادیه اروپا به ایالات متحده خواهد کاست. مقامات لندن و پاریس تحریم تسلیحاتی عربستان از سوی اتحادیه اروپا را تضعیف کننده این پروژه می دانند.
اهمیت استقلال نظامی اتحادیه اروپا از آمریکا به قدری برای سران بروکسل از جمله مکرون حائز اهمیت است که وی سال گذشته از ایده ارتش اروپایی سخن به میان آورد؛ اظهاراتی که خشم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را به همراه داشت.
در مجموع آلمان که تنها کشور غربی تحریم کننده تسلیحاتی آل سعود بود زیر فشار آشکار و پنهان انگلیس و فرانسه در نهایت تصمیم به لغو تحریم های خود علیه عربستان و امارات متحده عربی گرفته است؛ کشورهایی که بیش از دیگر بازیگران عرب در حمله به یمن و کشتار مردم این کشور نقش داشته اند.
اما در بین کشورهای غربی، آمریکا در فروش تسلیحات به سعودی ها پیشتاز است و ترامپ بزرگترین فروشنده سلاح به عربستان به شمار می رود؛ رئیس جمهوری که در دوره رقابت های انتخاباتی گفته بود «عربستان برای ما گاوی شیرده است که هر وقت بخواهیم از آن طلا و دلار می دوشیم و هر وقت شیرش تمام شود آن را سر می بریم.» در حالی که حجم توافقات تسلیحاتی واشنگتن- ریاض در بین سال های 2013 و 2017 تنها 9 میلیارد دلار برآورد می شد، اینک به صدها میلیارد دلار رسیده است.
دست داشتن مقامات آل سعود در ترور خاشقجی و نقش مخرب این کشور در بحران یمن هر چند کنگره را تا حدی در برابر کاخ سفید قرار داد اما باعث نشد که ترامپ از توافقات تسلیحاتی 450 میلیارد دلاری آمریکا با ریاض که 110 میلیارد دلار آن وارد فاز اجرایی شده دست بکشد.
سناتورهای کنگره بهمن ماه پارسال با هدف محدود کردن صدور تسلیحات به عربستان سعودی طرحی تهیه کردند که بر پایه آن محدودیت هایی برای فروش تانک، جت‌ های جنگنده و دیگر سلاح‌های نظامی به ریاض در نظر گرفته می شد.
با همه این تفاسیر اما هر از گاهی خبری مبنی بر توافق پنهانی ترامپ با آل سعود رسانه ای می شود؛ توافقاتی که از تسلیحاتی و موشک آغاز شده و به انتقال فناوری هسته ای رسیده است.
در همین ارتباط اسفندماه پارسال خبرگزاری «آسوشیتد پرس» طی گزارشی از برنامه برخی مقامات دولت آمریکا در انتقال فناوری بسیار حساس و پیشرفته هسته ‌ای به عربستان خبر داد؛ خبری که بر نگرانی های نمایندگان در کنگره افزود و افرادی چون «لایجا کامینگز» رئیس کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان درباره تبعات این اقدام کاخ سفید هشدار دادند.
آنها بر این باور بودند که انتقال فناوری هسته ای به عربستان بستر را برای اشاعه هسته ای و بی ثباتی افزون تر منطقه آشوب زده خاورمیانه هموار خواهد کرد؛ موضوعی که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نیز به آن واکنش نشان داد و فروش غیرقانونی فناوری هسته ای به عربستان سعودی را مصداق «ریاکاری» واشنگتن دانست.
پژوهش**9242**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال