معاون سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایرنا:

سیاست گذاری ها در راستای حفظ محیط زیست باشد

تهران-ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عوامل وقوع سیل از جمله از بین رفتن مراتع را همه به خوبی می دانند اما باید سیاست گذاری ها به گونه ای باشد که انجام اقدامات مخرب محیط زیست به حداقل برسد.

مسعود تجریشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست در کاهش خسارات بلایای طبیعی از جمله سیل اظهار کرد: سیاست های این سازمان مبتنی برعلم و عقل است، به عبارت دیگر با رعایت نبایدها مشکلی برای طبیعت ایجاد نمی شود.
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به طور مکرر درباره مشکلات ناشی از ساخت و ساز در بستر رودخانه ها هشدار داده است اما هنوز بسیاری از افراد شبانه این کار را انجام می دهند.
به گفته این مسئول، مردم از آب رودخانه برای آب شرب استفاده می کنند، از این رو سازمان حفاظت محیط زیست بارها بر اساس حریم کیفی گزارش ساخت و سازهای کنار رودخانه به سایر قوا گزارش داده است.
تجریشی با اشاره به وظیفه نظارتی سازمان محیط زیست یادآورشد: این سازمان تنها آگاهی رسانی و آموزش را برعهده دارد، از این رو برخورد با متخلف به قوای دیگری مربوط می شود.
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بارها گزارش رها کردن پسماند را به شهرداری و پس از آن قوه برخورد کننده با متخلف ارجاع داده است اما برخورد خاصی مشاهده نشد .
نجریشی بااشاره به آمار بالای تخلفات در حوزه محیط زیست خاطرنشان کرد: داشتن محیط زیست سالم در گرو برخورد قاطع با متخلف است.
معاون سازمان محیط زیست در ادامه گفت: مسئولان باید علاوه بر دانستن قوانین بر اجرای آنها نیز تأکید ویژه ای داشته باشند، چرا که دانستن قانون به تنهایی برای جلوگیری از تخلفات کافی نیست.
وی معتقد است محیط زیست سالم به مطالبه مردم از نمایندگان مجلس و شورای شهر بستگی دارد، چرا که نمایندگان موظف هستند در راستای تحقق خواسته های شهروندان عمل کنند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست به اهمیت آموزش استفاده از طبیعت اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی در سالم ماندن محیط زیست نقش کلیدی دارد، اگر افراد از عواقب تخلف خود مطلع باشند، بی شک بسیاری از تخلفات کاهش می یابد.
تجریشی افزود: سیاست گذاری و قانون باید با طبیعت همراه باشند و از سوی دیگر مسئولان باید قانون را برای همه افراد بطور یکسان اعمال کنند.
**9491**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال