فعالان اقتصادی در گفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح کردند:

اقدام آمریکا خللی در فعالیت‌های اقتصادی سپاه ایجاد نمی‌کند

تهران- ایرناپلاس- گفته می‌شود اقدام اخیر آمریکا مبنی‌ بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، باعث محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی این ارگان می‌شود. این در حالی است که فعالان اقتصادی در این باره نظر متفاوتی دارند.

ترامپ، چند روز گذشته برگ جدیدی از سیاست خارجی خود را رو کرد که بر اساس آن، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا قرار گرفت. بر اساس این تصمیم، این ارگان که رکن نیروی مسلح ایران به‌شمار می‌رود، در تمامی فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و... خود مورد تحریم آمریکا و کشور‌های تابع آن قرار گرفت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی نظامی قوی در ایران است و علاوه‌بر آن، پروژه‌های متعدد اقتصادی و عمرانی کشور را در دست دارد. فلج کردن اقدامات اقتصادی سپاه پاسداران در ایران و بازماندن این ارگان از ادامه پروژه‌ها و در نهایت، افزایش فشار اقتصادی بر ایران، هدف اصلی آمریکا از اقدام اخیر است. اما آیا تحریم‌هایی از این دست بر ادامه روند فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران تأثیرگذار خواهد بود؟

فعالان اقتصادی ایران در این زمینه معتقدند که در صورت مدیریت صحیح و به‌کار گرفتن راهکار‌های مختلف، می‌توان از مانع جدیدی که آمریکا بر سر راه ایران قرار داده، عبور کرد. آنان همچنین می‌گویند سپاه پاسداران ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری در اجرای پروژه‌های اقتصادی و عمرانی کشور دارد که باید از این توانمندی‌ها به نفع کشور استفاده کرد. از این رو، تمامی شرکت‌هایی که به‌طور مستقل از این ارگان در حال فعالیت اقتصادی هستند، باید به کمک سپاه پاسداران بشتابند تا نه‌تنها این دوران که ایران در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته، به‌راحتی پشت سر گذاشته شود، بلکه دشمنان ایران نیز متوجه شوند که با این اقدامات نمی‌توانند مانع رشد و شکوفایی اقتصادی ایران شوند. به عقیده آن‌ها، ترامپ بیش از اینکه به فکر تحریم یک سازمان و ارگان خاص باشد، به دنبال ایجاد فشار اقتصادی بر ایران است.

**سیاست جدید ترامپ

هرچند این اولین بار نیست که رئیس‌جمهور آمریکا چهره خصمانه خود را به ایران نشان می‌دهد و تلاش می‌کند تا در ابعادی مختلف، ایران را تحت‌فشار قرار دهد، اما به نظر می‌رسد این سیاست جدید، ایران و آمریکا را این بار به طرزی جدی‌تر رودرروی یکدیگر قرار داده و به تقابل تشویق کرده است. ترامپ که از روز‌های ابتدایی فعالیتش در کاخ سفید فشار اقتصادی بر ایران را دنبال می‌کرد، این بار نیز برنامه‌ای جدید را در دستور کار خود قرار داده است. البته به نظر می‌رسد آن‌طور که فکر می‌کند، توانایی زمین‌گیر کردن فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران را نداشته باشد، زیرا به عقیده کارشناسان و فعالان اقتصادی، تأثیر تحریم سپاه پاسداران بر فعالیت اقتصادی این ارگان نه‌تنها بسیار ناچیز است، بلکه این ارگان به‌راحتی و البته با مدیریت صحیح و حمایت شرکت‌های خصوصی می‌تواند فعالیت‌های خود را دنبال کند.

در همین باره، عضو اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است چنین تصمیم‌هایی که هر از گاهی از سوی آمریکا اتخاذ می‌شود، صرفاً یک بازی رسانه‌ای است که ایجاد جوّ روانی و فضای منفی را در ایران دنبال می‌کند. عباس آرگون در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: آمریکا در طول سالیان اخیر همواره به‌دنبال اعمال تحریم علیه ایران بوده است. در مورد اخیر نیز به نظر می‌رسد بیشتر به‌دنبال اعمال فشار بر اقتصاد ایران است و یک نهاد یا سازمان خاص مدنظرش نیست.

به گفته او، این بازی آمریکا صرفاً جنبه روانی دارد و نمی‌تواند در فعالیت‌های اقتصادی سپاه اختلالی ایجاد کند، بنابراین این اقدام جای نگرانی ندارد و سپاه پاسداران مانند گذشته می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی خود را دنبال کند.

**ایجاد جو روانی در ایران

هنوز یک ماه از آغاز سال جدید در ایران نگذشته است که آمریکا از تصمیم جدید خود در خصوص ایران به جهانیان خبر می‌دهد که طبق آن، یک ارگان بزرگ که فعالیت‌های کلان اقتصادی هم در دست دارد، مورد تحریم قرار می‌گیرد. به گفته فعالان اقتصادی، این موضوع یک بازی رسانه‌ای است که حتی نمی‌تواند در ادامه روند فعالیت‌های سپاه پاسداران خللی ایجاد کند.

مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران نیز در این باره می‌گوید: نمی‌توان به‌راحتی عنوان کرد که آمریکا با تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، فعالیت‌های اقتصادی ایران یا حتی سپاه را زمین‌گیر خواهد کرد؛ چراکه همواره راهکار‌هایی برای دور زدن و بی‌اثر کردن تحریم‌های این‌چنینی وجود دارد.

دانشمند در گفت‌وگو با ایرناپلاس ادامه می‌دهد: برخی فکر می‌کنند با اعمال این تحریم‌ها، فعالیت‌های اقتصادی سپاه‌ پاسداران زمین‌گیر خواهد شد، اما ممکن است ما شاهد تغییراتی بسیار جزئی در ادامه روند این فعالیت‌ها باشیم.

او اظهار می‌کند: بنابراین آن‌چنان‌که برخی انتظار دارند، تأثیر این تحریم‌ها اساسی و زیربنایی نیست، چرا که بنگاه‌ها و مؤسساتی که زیر نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حال فعالیت هستند، عمدتاً فعالیت‌های خود را در سطح داخلی انجام می‌دهند و اقدامات آن‌چنانی در سطح خارجی ندارند. بنابراین نمی‌توان گفت که تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی آمریکا می‌تواند اختلالاتی در فعالیت‌های اقتصادی این بنگاه‌ها و تعاونی‌های وابسته داشته باشد.

به گفته وی در عین حال ممکن است این تحریم‌ها یک تأثیر جزئی بر فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران بگذارد و تا حدودی ایجاد زحمت کند. دانشمند این تأثیر جزئی را در تأمین مواد اولیه خارجی می‌داند؛ به این معنی که سپاه پاسداران برای ادامه فعالیت‌های اقتصادی خود نیاز به تأمین مواد اولیه خارجی دارد و در چنین شرایطی، ممکن است برخی کشور‌ها و شرکت‌های خارجی تحت تأثیر اقدام اخیر آمریکا از فروش مواد اولیه به سپاه خودداری کنند. در نتیجه باید به دنبال راهکاری برای تأمین مواد اولیه پروژه‌های عمرانی بود.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران راهکار این مسأله را کمک و یاری شرکت‌های خصوصی که مستقل از سپاه در حال فعالیت هستند عنوان می‌کند و معتقد است این شرکت‌ها می‌توانند مواد اولیه را از بازار‌های جهانی خریداری کرده و به شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران برسانند و به‌عبارتی، این تحریم را دور بزنند. این فعال اقتصادی همچنین معتقد است که شرایط فعلی بیشتر به‌دنبال ایجاد جنبه روانی منفی است وگرنه نه‌ تنها فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با چنین تصمیماتی مختل نخواهد شد بلکه این نهاد می‌تواند مانند گذشته و بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد.

گزارش از مهدیه شکری

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال