اتحادیه اروپا خواستار انتقال قدرت در سودان به غیرنظامیان شد

تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا پنجشنبه شب در واکنش به ادای سوگند ارتشبد «عوض بن عوف» به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان خواستار انتقال قدرت از ارتش به غیر نظامی ها شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای با بیان این که مردم سودان خواستار تغییر هستند، تاکید کرد: ارتش سودان حکومت را به افراد غیر نظامی بسپارد.
وی تصریح کرد: تنها یک روند سیاسی قابل اعتماد و جامع می تواند خواسته های مردم سودان را تامین کند و منجر به اصلاحات سیاسی، اقتصادی مورد نیاز این کشور شود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین افزود: نمی توان جز با سپردن قدرت به یک دولت انتقالی غیر نظامی، روند سیاسی را محقق کرد و تمامی گروه ها باید آرامش خود را حفظ کنند و خویشتندار باشند.
«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیزدر مورد موضع ایران در قبال تحولات سودان گفت، امیدواریم تمامی طرف های سودانی با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره گیری از سیاست تعامل و گفت وگو و از روش های مسالمت آمیز، مطالبات و خواسته های خود را پیگیری کنند.
وزارت امورخارجه آمریکا هم در بیانیه ای اعلام کرد: واشنگتن قاطعانه از سودان دمکراتیک و صلح آمیز حمایت می کند. ما از شورای انتقالی می خواهیم، از خواست مردم پیروی کند، با نمایندگان تمام احزاب کار کند و هرچه سریعتر حاکمیت را به غیر نظامیان بسپارد.
«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس نیز ضمن تاکید بر لزوم اصلاحات واقعی در سودان گفت: تشکیل شورای نظامی پاسخگوی خواست ملت سودان نیست.
وزارت امورخارجه فرانسه هم درپی برکناری البشیر اعلام کرد: امیدواریم که صدای مردم سودان شنیده شود و کارها بدون خشونت پیش رود.
ارتش سودان روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای که ارتشبد 'عوض بن عوف' وزیر دفاع این کشور آن را قرائت کرد، برکناری عمر البشیر رییس جمهوری این کشور را پس از 30 سال حکومت، تایید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در این کشور شمال آفریقا اعلام کرد.
شبس**9363**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال