افزایش تنش در سودان، مردم در انتظار بیانیه ارتش

تهران – ایرنا- منابع خبری گزارش دادند، به دنبال تظاهرات در سودان ارتش این کشور در اطراف قصر ریاست جمهوری در شهر خارطوم مستقر شده و قرار است نیروهای مسلح سودان به زودی بیانیه مهمی را صادر کنند. بر اثر این درگیری ها تعدادی از تظاهر کنندگان و نیروهای ارتش نیز زخمی شده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'الجزیره' قطر،خبر ها حاکی از آن است که رهبران نظامی بدون حضور 'عمر البشیر' رییس جمهور این کشور نشستی داشته اند و نیروهای مسلح سودان کنترل ساختمان رادیو و تلویزیون را به دست گرفته اند. برخی خبرها حاکی است که هزاران معترض مقابل ستاد فرماندهی سودان در خارطوم تجمع کرده و استعفای عمر البشیر رئیس جمهور این کشور را خواستارند. بر اساس این گزارش ها تعدادی از نیروهای ارتش و تظاهرات‌کنندگان سودانی در محل تحصن در مقابل مقر فرماندهی ارتش، درگیر و زخمی شده‌اند.

**الجزیره: شمار کشته شدگان معترض سودانی به 22 تن رسید
شبکه الجزیره به نقل از فعالان مدنی مخالف 'عمر البشیر' اعلام کرد، نیروهای امنیتی طرفدار رئیس جمهوری سودان، در روند سرکوب اعتراضات مردم این کشور، 14 تن از معترضانی را که امروز(پنجشنبه) در مقابل مقر ارتش تجمع کردند، کشتند. الجزیره همچنین به نقل از کمیته مرکزی پزشکان سودان گفت، با احتساب شمار کشته شدگان امروز(پنجشنبه) ، تعداد قربانیان اعتراضات به البشیر که از شنبه شروع شد، به 22 نفر رسید.
طبق اعلام این کمیته، 153 نفر از مردم معترض نیز زخمی شدند.
مردم معترض سودان امروز با تجمع در مقابل مقر ارتش این کشور خواستار حمایت ارتش و برکناری البشیر شدند.
به گفته سازمان دهندگان این اعتراضات، نیروهای امنیتی سودان برای سرکوب اعتراضات مردم از گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و گلوله ها و مهمات واقعی استفاده کردند.
الجزیره همچنین گزار ش داد قرار شده است همزمان با صدور و خواندن بیانیه ارتش، فرودگاه این شهر هم بسته شود.
بر اساس گزارش الجزیره ارتش سودان درِ ساختمان فرماندهی کل را به روی معترضان گشوده تا به داخل ساختمان پناه ببرند.
به گزارش الجزیره ، یک افسر ارتش سودان تاکید کرد که به البشیر بگویید دیگر رئیس جمهور نیست.

**العربیه از استعفای البشیر خبر داد
شبکه العربیه هم اعلام کرد، 'عمر البشیر' استعفا داد و چند تن از مقامات دولت او دستگیر شدند.

**المیادین: ارتش مناصب و اختیارات البشیر را لغو می کند
شبکه المیادین لبنان نیز به نقل از مقامات سودان اعلام کرد، ارتش این کشور تصمیم گرفته است همه مناصب و اختیارات 'عمر البشیر' را لغو و دولت او را منحل کند.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام المیادین، ارتش سودان کمیته نظامی را تشکیل می دهد و اداره کشور را در دوره انتقالی به عهده می گیرد.
روزنامه الحدث نیز نوشت، مقامات سودان استعفای البشیر را تایید کردند. مردم سودان با تجمع در برابر مقر ارتش خواستار برکناری بشیر و حمایت ارتش از مردم شدند.رسانه های سودانی نیز از ورود افسران ارتش به ساختمان رادیوی کشور خبر دادند.
به نوشته الحدث، وقوع کودتای نظامی در سودان هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

** اسکای نیوز: فرودگاه خارطوم تعطیل شد
اسکای نیوز هم نوشت ، فرودگاه خارطوم تعطیل و و همه پروازهای ارتش لغو شد.
بر اساس گزارش اسکای نیوز پس از آن که ارتش سودان اعلام کرد که به زودی بیانیه ای مهم صادر خواهد کرد،احتمال کودتایی نظامی علیه 'عمر البشیر' رییس جمهور این کشور بعید نیست.
،به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری'اسکای نیوز عربی'نیروهای زرهی در مقابل قصر ریاست جمهور مستقر شده اند در همین راستا پایگاه خبری اسکای نیوز عربی گزارش داد که 40 خودروی نظامی در اطراف مقر ریاست جمهوری و روی پل ها مستقر شده اند و منابعی هم از دستگیری 'علی عثمان محمد طه' معاون اول سابق البشیر و 'عبدالرحیم محمد حسین' وزیر دفاع سابق خبر می دهند.
معترضان بعد از آن که ارتش اعلام کرد به زودی بیانیه ای مهم صادر خواهد کرد در خیابان ها ابراز شادمانی کردند. منابع سودانی همچنین از بسته شدن فرودگاه خرطوم خبر دادند. منابعی آگاه به اسکای نیوز گفته اند که شورای نظامی انتقالی قدرت را در سودان به دست خواهد گرفت.
از سویی دیگر منابعی خبری به پایگاه خبری 'المیادین' گفته اند که ارتش سودان می خواهد رئیس‌جمهور، معاونان و تمام نمایندگان وی را از تمامی مناصب عزل و قدرت را در دست بگیرد و این اتفاقات یک کودتای نظامی علیه البشیر است.
روزنامه النهار کویت هم به نقل از منابعی آگاه گفته است که البشیر کشور را ترک کرده است.
رویتر نیز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که گزارش دهندگان شعار می دهند عمرالبشیر سرنگون شد و ما پیروز شدیم.
تظاهرات مردم سودان علیه عمر البشر از دسامبر 2018 (اذر- دی 97) شروع و موجب شد تا رئیس جمهوری این کشور در فوریه 2019 (بهمن- اسفند 97) با انحلال دولت، به مدت یک سال وضعیت فوق العاده در سودان اعلام کند.
اعتراض ها در سودان گرچه در آغاز افزایش قیمت‌ها و کمبود مواد غذایی را هدف قرار داده بود، اما بعدها به اعتراض علیه البشیر تبدیل شد که نزدیک به 30 سال است در این کشور قدرت را در دست دارد.
خاورم**3224 **1088**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال