کارشناس مسایل آمریکا؛

تروریست خواندن سپاه یک اشتباه فاحش از سوی دولت آمریکا است

تهران- ایرنا- برخی از کارشناسان مسائل آمریکا معتقدند تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولت آمریکا یک اشتباه فاحش تاکتیکی و صرفا یک اقدام نمادین و فاقد جنبه عملیاتی ویژه است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا،«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گذشته ( 19فروردین) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن، سپاه را یک سازمان تروریستی خارجی در نظر گرفته است.
ترامپ در بیانیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، نوشت: رسمی اعلام می‌کنم که دولت من قصد دارد بر اساس بند شماره 219 از «قانون مهاجرت و ملیت»، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از جمله سپاه قدس را به ‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند.
این اقدام رئیس جمهوری آمریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، واکنش گسترده مقامات کشوری و لشکری و شخصیت های سیاسی کشورمان را در پی داشت.
با توجه به اهمیت موضوع پژوهشگر ایرنا، با «ابوذر گوهری مقدم»، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا به گفت وگو نشست.

**تروریست اعلام نمودن سپاه تکمیل حلقه فشار بر ایران
گوهری مقدم بیان داشت: اقدام اخیر دولت آمریکا در راستای فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران است و در طول 40سال واشنگتن از هر ابزاری برای فشار بر ایران استفاده کرده است. و این اقدام هم ، به عنوان تکمیل حلقه فشار در حال انجام است.
وی بیان داشت: آمریکایی ها تصور می کنند با تحریم سپاه می توانند فشار بیشتری بر کشور و مردم اعمال کنند و احتمالا رفتار ایران را تغییر دهند یا در نهایت برنامه های دارند که به گمان خودشان باعث تغییر نظام در ایران شوند. اما در این زمینه دچار یک اشتباه فاحش تاکتیکی شده اند.
وی افزود: مساله بعدی این اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده، خوش خدمتی دیگر کاخ سفید برای «بنیامین نتانیاهو» در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل بوده است. و همراهی با صهیونیست ها و لابی های داخل واشنگتن است.
این استاد دانشگاه بیان داشت: نکته دیگر این اقدام دولت ترامپ، در حوزه سیاست داخلی قابل بررسی است، آمریکایی ها به دنبال ایجاد شکاف میان جناح ها و گروه های مختلف کشور و دو قطبی کردن سپاه و مردم بودند که در واقع نتیجه عکس گرفتند.
وی اظهار داشت: هدف دیگر دولت آمریکا فشار بر مسئولین و اینکه آنان را وادار کنند تا پای میز مذاکره بنشینند و ورود به حوزه های که آنان می خواهند امتیازاتی را از کشور بگیرند اما در این زمینه نتایجی برای آمریکایی ها با توجه به اوضاع داخلی کشورمان حاصل نمی شود.
این استاد دانشگاه افزود: در مجموع اقدام واشنگتن، یک اقدام نمادین و فاقد جنبه عملیاتی ویژه است، به دلیل اینکه برخی از نهادهای وابسته به سپاه نیز از قبل توسط دولت آمریکا در لیست تحریم های آمریکا قرار گرفته بودند و این اقدام دولت آمریکا عملا نتیجه خاصی را در بر نخواهد داشت.
وی بیان داشت: آمریکایی ها سعی دارند با فضاسازی بر افکار عمومی اهداف خود را در منطقه دنبال کنند و در این فضا بخواهند اختلافات یا شورش های را در درون بوجود بیاورند اما حمایت همه جانبه مردم کشورمان همانند گذشته نقشه شوم آمریکایی ها را نقش برآب کرد .

** پیامدهای تروریست خواندن سپاه در خاورمیانه
این استاد دانشگاه بیان داشت: تروریست خواندن سپاه در منطقه خاورمیانه اثر وضعی مشخصی را نخواهد داشت و تصور اینکه باعث اقدام عملیاتی کشور ها در منطقه شود تفکری نادرست است.
وی یادآور شد: این اقدام که توسط امریکا اعلام شد هیچ بعد امنیتی ندارد و اساسا خود آمریکایی ها نگرانی جدی دارند و حتی نظامیان آمریکایی ها نیز مخالف این تصمیم ترامپ هستند و نگران واکنش احتمالی سپاه در منطقه هستند.
این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: آمریکایی ها می دانند که ایران قدرت برتر منطقه است و به هیچ وجه جرات اقدام نظامی علیه ایران را ندارند و این که کشورهای عربی منطقه خلیج فارس و سعودی ها از این اقدام حمایت کردند به دلیل سیاست های دنباله روی و تابعیت محض از آمریکا و رژیم صهیونیستی است و غیر از این هیچ انتظاری خاصی از این کشورها نیست.
وی افزود: با توجه به تصمیماتی که داخل کشور گرفته شده است آثار سویی برای دولت ترامپ خواهد داشت و منافع آمریکایی ها را در غرب آسیا و خاورمیانه به خطر خواهد انداخت.
به گفته گوهری مقدم، این اقدام دولت آمریکا به هیچ وجه نمی تواند اعلان جنگ با ایران باشد و به لحاظ قانونی و عملیاتی در منطقه خاورمیانه جنگ مطرح نیست و قانونی که اجازه می دهد آمریکا سپاه را در گروه تروریستی قرار دهد هیچ بعد نظامی وجود ندارد و محور مشخصی دارد از جمله انسداد دارایی ها و استرداد و چیزی که تحریم می شود محور مشخص دارد و این اجازه به دولت امریکا داده نخواهد شد.
وی افزود: خطی که سعی می کند این اقدام آمریکا را اعلان جنگ علیه ایران بداند از نظر عملیاتی و کارشناسی خط نادرستی است و شاید عملا بار سیاسی پشت آن باشد و عده ای بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند.
این کارشناس مسائل امریکا بیان داشت: عملا مقامات آمریکایی و پنتاگون اعلام کردند که مخالف تحریم سپاه توسط دولت ترامپ هستند و رفتار ایران را به نوعی مدیریت می کنند و مانع می شوند که رفتار ایران رادیکال شود و رفتاری بر خلاف منافع ملی آمریکا در منطقه انجام دهد.
گوهری مقدم اظهار داشت: نگرانی آمریکایی ها زیاد است زیرا ما در منطقه حضوری موثر داریم، حضوری مبتنی بر منافع مردم کشورمان و مردم منطقه و توانایی آمریکایی ها در ماجراجویی در منطقه محدود است و حداقل تصویب قانونی که به مقامات آمریکایی اجازه دهد برای مقابله با جمهوری اسلامی به صورت نظامی وارد عمل شوند وجود ندارد.

**تروریست خواندن سپاه از منظر حقوق بین الملل
گوهری مقدم در این زمینه بیان داشت: این اقدام دولت آمریکا صددرصد به لحاظ حقوق بین الملل ناقض عرف و حقوق بین الملل می باشد و نقض حاکمیت کشورها است و بدعتی است در مناسبات و روابط بین کشورها که توسط آمریکایی ها پایه گذاری شده است.
وی بیان داشت: اینکه دولت آمریکا بخشی از ساختار نیروی نظامی یک کشور را تروریست اعلام کند و نظامی که در قانون اساسی تعریف شده است و مشروعیت مردمی دارد و اساسا فراتر از یک گروه یا سازمان است و این از منظر حقوق بین الملل، فاقد وجهه قانونی است و پیام منفی دارد.
این استاد دانشگاه در پایان اظهار داشت: این اقدام آمریکایی ها نقض آشکار حقوق بین الملل و حاکمیت کشورها می باشد. قانونی که متقابلا مجلس شورای اسلامی در حال تصویب آن است و در مقابل سربازان امریکایی در منطقه را تروریست می خواند اولین بازخورد رفتاری است که منافع آمریکایی ها در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا به خطر می اندازد.
پژوهشم** ر.ت **1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال