آذری جهرمی در گفت‌وگو با رویترز :

فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران برنامه پوششی محسوب نمی‌شود

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رد هرگونه ادعا درباره برنامه ماهواره‌ای ایران گفت: فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران یک برنامه مستقل است و یک برنامه پوششی محسوب نمی‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی که با هدف شرکت در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WISIS) به ژنو سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تأکید کرد که با وجود فشار و تحریمهای غیرقانونی آمریکا، تهران قصد دارد سه ماهواره را در مدار قرار دهد.
وی ادامه داد: ایران همچنان به برنامه خود برای پرتاب سه ماهواره در سال جاری پایبند است و اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه چنین فعالیتی، پوششی برای دیگر برنامه‌ها است را رد کرد.
آذری جهرمی با رد هرگونه ادعا درباره برنامه ماهواره‌ای ایران گفت: فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران یک برنامه مستقل است و یک برنامه پوششی محسوب نمی‌شود.
وی ادامه داد: ماهواره‌برهایی که برای حمل ماهواره‌ها تولید و توسعه پیدا کرده‌اند نیز پوششی برای دیگر فعالیت‌ها نیستند.
آذری جهرمی در خاتمه تأکید کرد برنامه ماهواره‌ای ایران برای مقاصد صلح‌آمیز مانند کمک به مدیریت منابع آب و حفاظت از محیط‌زیست در نظر گرفته‌ شده است.
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز، سه شنبه در رأس هیئتی به‌منظور شرکت و سخنرانی در «اجلاس سران جامعه اطلاعاتی» عازم ژنو شد.
اجلاس سران جامعه اطلاعاتی به مدت پنج روز با حضور بیش از سه هزار نفر از 150 کشور برگزار می‌شود که طرح شبکه علمی ایران (شعا) نامزد دریافت جایزه از این اجلاس است.
این اجلاس هرساله باهدف گفت‌وگو و تبادل‌نظر بین‌المللی با کمک اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در سطح وزیران و معاونان کشورهای مختلف برگزار می‌شود. موضوع اصلی اجلاس امسال، نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
در این اجلاس دو پنل تحت عناوین آینده مشاغل در اقتصادهای مبتنی بر فاوا (توسط وزارت ارتباطات) و علم، نوآوری و آینده دانشگاه (توسط دانشگاه علم و صنعت ایران) مربوط به ایران است که با آینده‌نگری توسعه فناوری ارتباطات برای دانشگاه‌ها و مشاغل برگزار می‌شود.
وزیر ارتباطات علاوه بر سخنرانی در این اجلاس، در حاشیه با وزیر ارتباطات بلغارستان و معاون وزیر ارتباطات گرجستان و همچنین دبیرکل ITU و رئیس سازمان جهانی مالکیت فکری دیدار خواهد کرد.
فردا نیز آذری جهرمی راهی وین خواهد شد تا در این سفر یک‌روزه با مدیر دفتر امور فضایی ملل متحد در وین دیدار کند.
امضای سند همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) از دیگر برنامه‌های این سفر است. طبق این تفاهم‌نامه، یونیدو به‌عنوان شریک وزارت ارتباطات ایران در حمایت از فعالیت‌های استارتاپی و انواع خدماتی برای ایجاد شغل در حوزه ICT همکاری می‌کند.
ایران همکاری چهارجانبه‌ای با روسیه، آذربایجان، ترکیه و ایران در حوزه رونق فعالیت‌های استارتاپی در منطقه دارد و طبق آن یونیدو به‌عنوان مشاور ایران به این حوزه وارد شد.
علمی **9207** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال