رسانه پاکستانی:

رفتار واشنگتن در قبال سیل اخیر ایران ضدبشری بود

تهران - ایرنا - روزنامه پر تیراژ «داون» پاکستان با انتشار مقاله ای با موضوع وقوع سیل در ایران طی هفته های گذشته و تحریم تهران از سوی دولت واشنگتن، نوشت: لازم است که آمریکا با تجدید نظر در سیاست های ضد بشری خود، حسب اصول اخلاقی و انسانی از تحریم های خود علیه تهران دست می کشید.

به گزارش ایرنا در مقاله روزنامه پرتیراژ «داون» پاکستان با موضوع 'سیل در ایران'، آمده است:در زمان وقوع بحران به ویژه هنگامی که حوادث طبیعی زندگی بشریت را به خطر می اندازد، دنیا باید سیاست را کنار گذاشته و حتی در صورت وجود اختلافات ایدئولوژیک نیز بر حسب وظیفه بشر دوستانه اش به مبتلایان حادثه کمک کند.
با این وجود واقعیت تاسف انگیز این است که اغلب دیده شده سیاست ترامپ اصول اخلاقی و انسانی را زیر پای می گذارد، مثال بارز این موضوع رویکرد آمریکا بعد از وقوع سیل اخیر در ایران است، سیلی که باعث زیر آب رفتن بیش از هزار و 900 واحد مسکونی و کشته شدن 70 شهروند ایرانی شد.
این سیل چندین استان ایران را تحت تاثیر قرار داده است با این وجود به گفته سازمان هلال احمر ایران امداد رسانی خارجی به مبتلایان این حادثه ناگوار همچنان سخت و دشوار است.
مقاله نویس پاکستانی در ادامه می افزاید:تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران پس از خروج یکطرفه واششنگتن از معاهده هسته ای 1+5 موانع بزرگی در مسیر امداد رسانی به سیل زدگان ایران به وجود آورده است و سازمان هلال احمر ایران می گوید تحریم های آمریکا علیه ایران مانع دسترسی آنها به پول نقد و کمک های خارجی شده است.
روزنامه پاکستانی در ادامه این مطلب با تشریح کمک های اسلام آباد در این خصوص می افزاید:پاکستان ضمن ابراز همدردی با ایران کشور همسایه و برادر خود، آمادگی خود برای کمک به سیل زدگان ایرانی را اعلام کرد و عمران خان نخست وزیر پاکستان و شاه محمود قریشی وزیر خارجه در سخنان خود بیانگر عزم ملت پاکستان در راستای کمک به همسایه غربی خود در این وضعیت دشوار بودند و عمران خان گفت که 'پاکستان آماده هرگونه کمک به ایران است'.
در بخش دیگری از این مقااله آمده است: ایالات متحده به رهبری ترامپ یک رویکرد تاسف بار و خلاف اصول انسانی را راجع به ایران اتخاذ کرده است ولی علیرغم اختلافات ایدئولوژیک میان واشنگتن و تهران، آمریکا می بایست این وضعیت دشوار را درک کرده و بر حسب اصول اخلاقی و انسانی از تحریم های خود دست می کشید، اما اینگونه نشد و ایالات متحده در پی سیاست بیرحمانه خود همچنان بر تحریم های علیه ایران پابرجاست.
این در حالی است که کشور پاکستان که به خودی خود دچار حجم بزرگ مشکلات داخلی است، اصول اخلاقی و وظایف بشر دوستانه را اولویت قرار داده و به زودی کمک های خود را راهی ایران خواهد کرد.
در بخش پایانی این مقالله آمده است:در واقع آمریکا با این اقدام خود بار دیگر نشان داد که سیاست هایش پایبند هیچ اصول و قاعده ای نیست و ادعای این کشور مبنی بر دفاع از حقوق بشر دروغی بیش نیست، آمریکا باید سیاست های ضد بشری خود را متوقف ساخته و مسیر امداد رسانی به سیل زدگان ایران را هموار کند.
از سوی دیگر زمان آن فرا رسیده است کشور های اروپایی که در موضوع معاهدات هسته ای از ایران در مقابل آمریکا حمایت کردند، به ادعای خود در قالب کمک به مردم سیل زده ایران جامه عمل بپوشانند، چرا که آمریکا در مورد تحت فشار قرار دادن مردم ایران و تسلیم کردن آنها سخت در اشتباه است و این تحریم ها تنها به نفرت مردم ایران و جهان از آمریکا می افزاید.
آساق**6125**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال