سه پروژه ماهواره‌ای ناهید1 و2 و پارس1 امسال به سامان می‌رسد

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه فضایی ایران می‌گوید که آماده‌سازی ماهواره‌های ناهید 1 و 2 و پارس 1 در دستور کار پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و تا پایان امسال آماده پرتاب خواهند بود.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه فضایی ایران، «حسین صمیمی» در دیدار با مدیران و کارکنان پژوهشکده سامانه‌های ماهواره اظهار داشت: با تلاش محققان و متخصصان، اکنون ضرورت کاربرد فناوری فضایی در کمک به رفع مسائل و مشکلات دستگاه‌های مختلف مشخص شده است، چنانکه مراجعات و مکاتبات مختلفی از دیگر ارگان‌ها دریافت می‌کنیم که نیازهای خود را اعلام می‌کنند و خواستار همکاری در این خصوص هستند و تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهایی نیز در این جهت منعقد شده و در دست اجراست.
وی همکاری پژوهشگاه فضایی ایران در سیل اخیر با مسئولان ذی‌ربط از جمله ارائه داده‌های حاصل از فناوری سنجش از دور به مدیریت بحران استان گلستان و خدمات اینترنتی بالن مخابراتی در پلدختر را نمونه‌هایی از کاربرد فناوری فضایی در مدیریت وقایع طبیعی عنوان کرد که توسط متخصصان این پژوهشگاه صورت گرفته است.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به ماموریت‌های مهم پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در حوزه فناوری فضایی، گفت: این پژوهشکده، در سال جدید سه پروژه مهم ماهواره‌ای دارد که باید به انجام برسد.
وی پروژه ناهید 1 را یکی از این موارد خواند و عنوان کرد: ماهواره مخابراتی ناهید 1 که با کارفرمایی سازمان فضایی، مدل پروازی آن توسط متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران در سال قبل ساخته شده و تست‌های لازم را با موفقیت گذرانده، باید تا خرداد امسال آماده پرتاب شود.
صمیمی از دیگر پروژه‌های پژوهشکده سامانه‌های ماهواره را پارس 1 برشمرد و گفت: مدل مهندسی ماهواره سنجشی پارس 1 نیز طراحی و ساخته شده و طبق برنامه، مدل پروازی آن باید تا بهمن امسال آماده شود.
وی همچنین به پروژه ماهواره مخابراتی ناهید 2 اشاره کرد که طی قراردادی با سازمان فضایی ایران در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره این پژوهشگاه به اجرا درآمده و بنا بر برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان امسال‌ به انجام خواهد رسید.
علمی**9224** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال