آیا بی اعتمادی بر سر رسانه ملی سایه افکنده است؟

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی اعتماد یا بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد صدا و سیما به خصوص در بحران سیل های اخیر را مورد واکاوی قرار داده اند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد که رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب درباره بی اعتماد شدن مردم نسبت به عملکرد صدا و سیما بخصوص در جریان سیل اخیر مطالبی را منتشر کرده اند. آن ها از ‌عملکرد این رسانه با تعابیر یکطرفه و غیرحرفه ای نام برده اند.
رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب همچنین، عملکرد صدا و سیما نسبت به حذف نام آیت الله هاشمی رفسنجانی از سخنان روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های شهرداری تهران؛ تقدیر از تلاش های وی در دوران سازندگی و انفعال مجلس در این باره را مورد نقد و بررسی قرار داده اند.
در این میان رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا کمتر به این موضوع پرداخته اند. روزنامه کیهان در گزارشی، روزنامه اعتماد را به دروغ پردازی و اصلاح طلبان را به فریب مردم متهم کرده است.

رسانه های اصلاح طلب
...............................
**بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد ضعیف رسانه ها
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم 'عباس عبدی' با عنوان 'بی ‌اعتمادی' درباره ریشه های اعتراضات به نحوه مدیریت و بی اعتمادی به رسانه ملی می نویسد: یکی از دلایلی که این شرایط و نگاه منفی را تشدید کرده، فقدان رسانه رسمی اثرگذار است. به نظر بنده رکن اساسی بسیاری از بحران‌های موجود، فقدان رسانه رسمی معتبر و آزاد است که به دلیل همین کمبود، رسانه‌های غیر‌رسمی جایگزین آن شده‌اند....صدا و سیما با سیاست‌های موجودش قادر نیست که نیاز مبرم جامعه را به کارکرد رسانه‌های مدرن تامین کند. بحران رسانه رسمی در کشور عوارض و خطرات بیشتری از بحران سیل و زلزله و اعتراضاتی شبیه اعتراضات دی‌ماه 1396 دارد و گمان نمی‌رود که اراده‌ای برای اصلاح این نظام رسانه‌ای وجود داشته باشد، زیرا برخی جناح حاکم به صدا و سیمای یک‌سویه کنونی معتاد شده‌اند. واقعیت این است که با این ریشِ رسانه رسمی به تجریش نمی‌روند.

در یادداشتی از روزنامه ابتکار با عنوان 'چرا همچنان رسانه‌ها در شرایط بحران ناکارآمد هستند؟' آمده است: زمانی که اولین زلزله کرمانشاه رخ‌ داد، گزارش‌های بسیاری درباره لزوم خبرنگاری بحران و تربیت نیروهای توانا برای چنین مواقعی منتشر شد اما در زلزله دوم کرمانشاه باز هم رسانه‌ها جا ماندند. سیلاب‌های اخیر نشان داد که همچنان رسانه‌های ما در مواقع بحران کارایی چندانی ندارند؛ پوشش خبری ضعیف و خبرهایی که کمی با واقعیت فاصله دارد موید همین مطلب است. اما چرا چنین اتفاقی رخ داد؟ در روزهایی که روزنامه‌ها تعطیل بودند، چرا صدا‌ و ‌سیما و رسانه‌های برخط در زمینه اطلاع‌رسانی ضعیف عمل کردند؟ 'حوریه‌دهقان‌شاد' مدرس علوم ارتباطات در پاسخ به این سوالات ابتکار می‌گوید: طبیعی است که وقتی شبکه‌های اجتماعی هستند، خبر در لحظه پخش می‌شود و این تجربه جدیدی نیست، اما به نظر می‌آید کسانی که مسئول سیاستگذاری در صدا و سیما هستند تا جایی که می‌شود تلاش می‌کنند، خبر پوشش داده نشود اما تجربه ثابت کرده که این عدم پوشش خبری، به اعتماد مردم به رسانه‌های رسمی ضربه می‌زند.
وی افزود: متاسفانه گویا هنوز درایت لازم در مسئولان صدا‌ و‌ سیما به‌ وجود نیامده که حداقل بخواهند اعتماد مردم را به‌دست بیاورند. اگر صدا و سیما اخبار را به درستی پوشش دهد، اولین پایگاهی که مردم به آن مراجعه می‌کنند همین رسانه است اما متاسفانه چون این اتفاق نمی‌افتد، جزو انتخاب‌های اول مردم نیست.

'آزاد ارمکی' استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در گفت و گو با روزنامه آفتاب یزد درباره علت و ریشه‌های شکاف اعتماد، ضرورت و عدم اقناع افکار عمومی از حضور و عدم حضور مدیران در مناطق سیل زده می گوید: صدا وسیما مدعی است که هشدارهای لازم به شهروندان در استان‌های به ویژه درگیر سیل از قبل داده شد اما مردم گوش نکردند، چنین ادعایی تا چه اندازه برای مردمی که جان و مالشان را از دست دادند، قانع کننده است؟ اساسا در یک جامعه که حتی پای جان افراد در میان است، باز هم عده ای باید به دنبال گرفتن سلفی باشند؟
صدا و سیما نمی‌تواند بگوید که ما پیش بینی کردیم اما مردم گوش نکردند بلکه مردم آموزش ندیدند چیزی را گوش کنند و بر اساس آن عمل کنند. زیرا آنچه که به آنها گفته شده و گوش کردند متضرر شدند.

**حذف نام آیت الله هاشمی رفسنجانی
روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان 'صدا و سیما باید نماد خواسته‌های مردم باشد' می نویسد: ‌عملکرد یک‌طرفه صدا و سیما در پخش برنامه‌هایش بر هیچ شخصی پوشیده نیست، اما چندی است که این رسانه به صورت غیرحرفه‌ای عمل کرده و همین موضوع باعث افزایش موج انتقادات شده است. پس از حذف عادل فردوسی‌پور و سخنان مهران مدیری این بار شاهد آن بودیم که صدا وسیما در حرکاتی سخنان آقای روحانی درباره تلاش‌های آیت‌ا... هاشمی در دولت سازندگی را سانسور کرده است.
'سیدفاضل موسوی' فعال سیاسی در گفت‌وگو با آرمان در این باره می گوید: مگر می‌شود در کنار انقلاب اسلامی آیت‌ا... هاشمی را نادیده گرفت؟ در کشور قانون و رهبری وجود دارد و مردم شاهد همه اتفاقات در این مملکت هستند.... یادکردن از آیت‌ا... هاشمی بی‌تردید به نفع جمهوری اسلامی و خود رسانه است. صدا و سیما گاهی نفع خود را هم به خوبی تشخیص نمی‌دهد. هنگامی که افراد قصد دارند تا حرکت غیراصولی انجام دهند در برخی اوقات پرده‌ها جلوی چشم و ذهنشان قرار می‌گیرد و نمی‌توانند درست یا غلط بودن حرکاتشان را ببینند. صداوسیما به خودش هم لطمه وارد می‌کند. این عملکرد صدا و سیما می‌تواند عامل افزایش نقدها و کاهش محبوبیت باشد.

**واکنش مجلس درباره عملکرد صدا و سیما
سیدفاضل موسوی در ادامه گفت و گو با آرمان گفت: مجلس به طورکل هیچ اقدامی در مقابل عملکرد صدا و سیما انجام نداده و نمی‌دهد و به این رسانه انتقاد نمی‌کند که با این همه پولی که از ما می‌گیری کدام یکی از برنامه‌هایت کارشناسانه و جدی است؟ چند درصد برنامه‌هایت تاثیرگذار و کارشناسی ‌شده است؟ صدا و سیما فقط خود را محور حقانیت نداند، هنگامی که فرد یا گروهی خود را محور بدانند، ممکن است دچار غرور شوند که خردمندانه نیست و می‌توان گفت در حوزه شعور و آگاهی لنگ می‌زند. متاسفانه صدا و سیما در حال حرکت در مسیری است که با خواسته اکثریت فاصله دارد.

**نامه سرگشاده یاسر هاشمی به رئیس صدا و سیما
آرمان در مطلبی دیگر می نویسد: «هاشمی‌هراسی» موضوعی است که شاید بتوان اذعان داشت سال‌هاست در بخش‌های مختلف کشور حاکم شده و صدا و سیما از جمله پیشتازان این عرصه است. این مشی پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی پررنگ‌تر شد و کمتر نامی از آیت‌ا... هاشمی مطرح می‌شود که در جایگاه‌های با اهمیت تصمیم سازی برای اداره کشور نقش آفرین بوده است.
در بخشی از نامه یاسر هاشمی به' علی عسگری' رئیس سازمان صدا و سیما که آرمان آن را منتشرکرد، آمده است: صدا و سیما بخش‌های مربوط به خدمات آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، سدسازی‌های خوزستان و متروی تهران را از سخنان رئیس‌جمهور سانسورکرد تا بر آگاهی مردم بیفزاید! این جملات کوتاه چه مفهوم بلندی داشتند که صدا و سیما حاضر شد ته مانده‌های اعتماد عمومی خویش را مخدوش نماید و در آن همه بخش‌های متعدد خبری تیغ سانسور را بر چهره خویش بکشد؟ به راستی که آن ضرب‌المثل با کمی تغییر چه مصداق روشنی یافت که «خوزستان را آب برد و بعضی‌ها را خواب!» «هاشمی رفسنجانی» فقط یک نام نیست که فکرکنید با حذف آن، یادش از تاریخ ایران و ذهن مردم و کارشناسان می‌رود.

**برنامه 'دورهمی' و توبیخ مدیر شبکه نسیم
خبرگزاری ایسنا نوشت: یک روزنامه‌نگار باسابقه و مدرس ارتباطات با اشاره به توبیخ 'محمد احسانی' مدیر شبکه نسیم برای انتقادات وارد شده به مسئولان در برنامه «دورهمی» گفت که وقتی مهران مدیری در دورهمی موضوعی را عنوان می‌کند باور عمومی این نیست که حرف مردم را می‌زند و حتی این باور شکل گرفته که صدا وسیما می‌خواهد این حرف‌ها گفته شود.
'صدیقی' مدرس ارتباطات درباره حواشی پیش آمده پس از پخش اولین قسمت برنامه «دورهمی» به ایسنا می‌گوید: متأسفانه در فضای به شدت سیاسی و سیاست زده هر مطلبی که از رسانه‌های ما تولید و توزیع می‌شود و به تکثر و باز پردازش رویدادها می‌رسد، از منظر سیاست قضاوت می‌شود و مطالبات سیاسی را به دنبال دارد. این اتفاق به ویژه در صدا و سیما که رسانه ملی خوانده می‌شود، آشناتر و محسوس‌تر و بازتاب دهنده یک نگرش سیاسی است. همچنین برای مخاطب این پرسش را به وجود می‌آوردکه چرا هر اتفاق، خبر و موضوعی در صدا و سیما بلافاصله با سیاست و دیدگاهی که این رسانه به پدیده‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی وسیاسی دارد، نسبت پیدا می‌کند؟ که البته متأثر از زاویه دید صدا و سیما به قوای مختلف در کشور است.

** تلویزیون تریبون خوبی برای انعکاس انتقاد نیست
پایگاه تحلیلی خبری عصر ایران در یادداشتی با عنوان 'تلویزیونی که «لعن» می‌فرستد ولی خودش هم «فرشته» نیست' می نویسد: پیمان طالبی مجری برنامه «طبیب» با ادبیاتی تند، برخی مسئولین کشور را مورد نوازش قرار داد و گفت: « لعنت به مسئولی که کمک نکرد و لعنت به مسئولی که در این شرایط کار را رها کرد و رفت!»
این روزها به شدت تلویزیون در جایگاه مدعی العموم قرارگرفته است و با هر ادبیاتی که دلش می‌خواهد حرف می‌زند. انتقاد بسیار خوب است. انتقاد با کلماتی که مانند دشنه به دل برخی مسئولین می‌شنید هم بهتر از سکوت و انفعال است.
آیا تلویزیون جدا از مسئولان کشور است؟ نه، تلویزیون بخشی از همین مسئولانی است که مجری جوان شبکه سه به آنها لعن فرستاد.
یکی بپرسد چگونه شد رسانه‌ای که خود را ملی می‌نامد، میلی شده است. چرا تلویزیون تنها حرف‌های بخشی از جامعه را نشان می‌دهد؟
در همین سیل اخیر همه مردم به صحنه آمده بودند از جمله بسیجی‌ها، روحانیون، سپاهی‌ها، القصه همه و همه. اما تلویزیون تنها به سراغ برخی اقشار رفت و آنها را نشان داد. گویی دیگران تنها دست روی دست گذاشته بودند تا لرستان، گلستان و خوزستان را آب ببرد.... بله، انتقاد کردن خوب است اما تلویزیون تریبون خوبی برای این کار نیست چون خودش متهم کم‌کاری و بی‌کفایتی است و بدون شک عامل اصلی بخشی از مشکلات کشور.

رسانه های اصولگرا
..........................
** سیل؛ بهانه جدید تخریب صدا و سیما
روزنامه کیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای با اشاره به مطلبی در روزنامه اعتماد می نویسد: روزنامه اعتماد دیروز در مطلبی نوشت که 'رسانه‌ای که داعیه «ملی بودن» دارد، به همان اندازه که بنا بر رسالت اطلاع‌رسانی نیاز است کمبودها و کاستی‌ها را نشان دهد، به همان اندازه هم باید امدادرسانی‌ها و خدمات ارایه شده از هرگروه و دسته و ارگان و نهادی از دولت گرفته تا دیگر نهادها را منعکس کند. وظیفه‌ای که به نظر می‌رسد دست‌کم تلویزیون در بخش‌های مختلف خبری آن را نادیده گرفته است. عملکرد صدا و سیما و نادیده گرفتن دولت تازگی ندارد و اولین بار نیست که صدا و سیما رسالت تدوین و تهیه نمایش تقابل را بر عهده می‌گیرد...'
کیهان می افزاید: این دروغ‌پردازی در شرایطی است که رسانه ملی در هر دو بخش صدا و سیما، در پی سیل اخیر ساعت‌ها گفت‌وگوی زنده با مقامات دولت اعم از وزیر، استاندار، فرماندار و... داشته و آنتن تلویزیون را برای بیان خدمات دولت و شرایط مناطق درگیر سیل در اختیار آنها قرار داده است. «نمایش تقابل» پروژه مدعیان اصلاح‌طلبی و متخصصان فریب مردم و جنگ روانی علیه آنهاست که فضای انتخابات را مملو از دو قطبی‌‌های دروغین کردند. تخریب صدا و سیما البته سکه رایج محافل خبری مدعی اصلاح‌طلبی است. علیرغم اینکه تنها در مورد برجام، سهم موافقان آن نزدیک دو برابر سهم منتقدانش در صدا و سیما بوده است و این در شرایطی بود که حامیان برجام در مجلس اجازه هیچ‌گونه اظهارنظری به مخالفان نداده بودند.

** رسالت سنگین صدا و سیما، حفظ منافع ملی
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سیدموسی خادمی استاندار لرستان در جلسه با مدیرکل و شورای معاونین صدا و سیمای مرکز لرستان، با اشاره به اینکه صدا و سیما در نظام جمهوری اسلامی بار سنگینی بر دوش دارد، گفت: این مرکز از یک طرف حرف‌های مردم و منتقدین را پوشش داده و از طرفی حرف‌ها و پیام‌های نظام و دولت را انتقال می‌دهد که انطباق این دو موضوع با هم به نحوی که منافع ملی کشور و مردم را حفظ کند کار سختی است.
وی افزود: خوشبختانه صدا و سیمای مرکز لرستان از تعداد زیادی بیننده در داخل و خارج استان برخوردار است، بدین معنی که مردم به این مرکز اعتماد دارند و از دید آنان عنصر اول خبری در کشور و استان، صدا و سیما است.
پژوهشم**9054**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال