صف بلند مقامات و سیاستمداران در مناطق سیل‌زده

تهران- ایرناپلاس- صف‌ مسئولان سیاستمداران در بازدید از مناطق سیل‌زده هر روز طولانی‌تر می‌شود. با وجود تعطیلات نوروزی، مقامات مردم سیل‌زده را تنها نگذاشتند و از نهادهای مختلف به یاری سیل‌زدگان شتافتند.

سیلاب‌های بهاری، به غیر از امدادگران، سیاستمداران و مسئولان را هم به تکاپو واداشته است. از نمایندگان سابق مجلس گرفته تا وزرای مختلف دولت و مقامات سایر نهادها، همگی روانه این مناطق شده‌اند.

با وجود آن که مواجهه حضوری مسئولین با مردم واکنش‌های مختلفی داشته است، اما کمتر کسی پیدا می‌شود که مخالف حضور مقامات و مسئولین در مناطق سیل زده باشد. هرچند در فضای مجازی و رسانه‌ای کشور برخی از این بازدیدها صرفا نمایش و خودنمایی تعبیر شد، اما بی‌شک بازدید مستقیم مسئولین به تصمیم‌گیری دقیق‌تر درباره بحران‌ها کمک شایانی می‌کند.

در همان روزهای ابتدایی سال جدید دولتی‌ها پیشگام شدند. ابتدا عبدالرضا رحمانی‌فضلی خود را به گلستان رساند و بعد از او، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری با حضور در گلستان و سپس مازندران روند امدادرسانی به مناطق سیل‌زده را بررسی کردند. جهانگیری را وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی، در این سفر همراهی می‌کردند.

کمی‌ بعد، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز در استان‌های گلستان و مازندران حاضر شد و ضمن تشکیل جلسه ویژه برای امدادرسانی، پای درد دل مردم مناطق سیل‌زده شمالی نشست.

صف بلند مقامات و سیاستمداران در مناطق سیل‌زده

روزهای ابتدای سال، سیل‌زده‌های آق‌قلا و مازندران میزبان فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز بودند. سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش و سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران سه مقام ارشد نظامی بودند که در مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران حضور یافتند و بر نحوه امدادرسانی نیروهای خود در این مناطق نظارت کردند.

پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) از دیگر چهره‌های سیاسی بود که در گلستان تا زانو در سیلاب فرو رفت و البته عکس‌های او از امداد یک بانوی خبرنگار گرفتار در سیل نیز حاشیه‌هایی به همراه داشت.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه آخرین مقامی بود که در گلستان حاضر شد و از روند امدادرسانی در این استان کسب اطلاع کرد.

بعد از شمال نوبت به مناطق سیل‌زده مرکزی رسید. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه تعدادی از مدیران و نمایندگان مجلس شیراز پس از جاری شدن سیل به استان فارس سفر کرد و از روند امدادرسانی در این شهر بازدید کرد. جدای از وزیر ارتباطات، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرای اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به شیراز سفر کردند تا ضمن بررسی از نزدیک، تصمیم‌های لازم برای کمک‌رسانی را اتخاذ کنند.

کمی بعد در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، سیلاب بخش‌های از لرستان و خوزستان را در نوردید. معاون اول رئیس‌جمهوری و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در سفر خود به استان لرستان از مناطق سیل‌زده شهر خرم‌آباد که در سیلاب اخیر خساراتی را متحمل شده بود، بازدید کردند. جهانگیری چند روزی را در استان‌ لرستان سپری کرد تا از نزدیک در جریان امور قرار گیرد. رحمانی فضلی و سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز این بار رهسپار لرستان شدند تا امدادرسانی را در این استان پیگیری کند.

وزیر ارتباطات اما این بار در لرستان آستین بالا زد و به همراه همکاران خود در این وزارت خانه با به پرواز در آوردن یک بالون ارتباطی، اینترنت و ارتباط موبایلی پلدختر را وصل کردند.

سرلشکر جعفری، سرلشکر باقری، سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه و سرتیپ پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه از چهره‌های نظامی بودند که از مناطق سیل‌زده لرستان بازدید کردند. البته ویدیویی که از تماس تلفنی پاکپور با سرلشکر باقری منتشر شد واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت؛ پاکپور در این تماس از کم‌کاری مقامات محلی دولتی و به‌هم‌ریختگی مناطق سیل‌زده گله می‌کرد.

محسن رضایی از دیگر چهره‌هایی بود که در مناطق سیل‌زده لرستان حضور یافت، اما ویدیوهای منتشر شده از حضور او نشان می‌دهد که خیلی مورد استقبال قرار نگرفته است. همچنین از علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس تصویری در فضای مجازی منتشر شد که او را با پاهای گلی در پلدختر نشان می‌داد.

نهم فروردین، رئیس‌جمهوری شخصاً در خوزستان حضور یافت و از مناطق سیل‌زده بازدید کرد. جهانگیری نیز از نزدیک وضعیت سدهای این استان را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. رحمانی فضلی هم روز دوشنبه راهی خوزستان شده تا آخرین وضعیت این استان و مردم سیل‌زده را بررسی کند.

خوزستان میزبان فرماندهان سپاه هم بود. سرلشکر باقری،‌ سرلشکر سلیمانی و سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز از استان خوزستان و شهر سوسنگرد بازدید کرده‌اند.

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش نیز از جمله کسانی بود که با سفر به خوزستان از نزدیک روند اقدامات، فعالیت‌ها و برنامه‌های امدادرسانی به مردم شوشتر، سوسنگرد، حمیدیه، بستان و هویزه را بررسی کرد. در روزهای بعدی هم امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده قرارگاه امداد ارتش در خوزستان و امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده قرارگاه امداد ارتش در لرستان با استفاده از بالگرد از مناطق سیل‌زده جنوب بازدید کردند.

به نظر می‌رسد نفس حضور مسئولان در میانه بحران‌ها هم باعث اشراف نزدیک آنها به موضوع می‌شود و هم می‌تواند برای مردم روحیه بخش باشد؛ با این حال مهمتر از هر چیز برایند کار هر مسئول در حیطه وظایف خود و هماهنگی مجموعه مسئولان است.

**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال