تازه ترین تحولات لیبی؛آمادگی مسکو برای میانجی گری جهت حل بحران

تهران-ایرنا- آمادگی مسکو برای میانجی گری درحل بحران لیبی، درخواست موگرینی برای برقراری آتش بس تاکید نمایندگی سازمان ملل در لیبی بر ادامه فعالیت با وجود بحرانی بودن اوضاع از جمله مهمترین و تازه ترین تحولات روز لیبی به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، تحولات میدانی و سیاسی لیبی وارد مرحله جدیدی شده و بسیاری از کشورها واکنش نشان دادند و مسکو نیز برای میانجی گری برای حل بحران اعلام امادگی کرده است.
به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، دیمتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه اعلام کرد که مسکو آماده است برای حل بحران لیبی میانجی گری کند.
وی افزود: روسیه از همه امکانات در دسترس خود برای ترغیب همه طرف های لیبیایی برای پایان دادن به خشونت ها استفاده می کند.

** سازمان ملل در لیبی می ماند
نمایندگی سازمان ملل در لیبی روز دوشنبه اعلام کرد که با وجود شدت یافتن درگیری ها در جنوب طرابلس، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.
غسان سلامه نماینده سازمان ملل در لیبی در دیدار با 'فائز سراج 'نخست وزیر دولت وفاق لیبی، راه های ارایه کمک های سازمان ملل به لیبی را بررسی کردند.
وی تاکید کرد که دفتر سازمان ملل در لیبی در چنین شرایط سخت و بحرانی لیبی را ترک نمی کند و به فعالیت خود در این کشور ادامه می دهد.

**دیدار ابوالغیی با رییس پارلمان لیبی
ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب در دیدار با عقیله صالح رییس پارلمان لیبی به بررسی آخرین تحولات امنیتی و سیاسی عرصه لیبی پرداختند و راهکارهای پایان دادن به بحران جاری در این کشور را بررسی کردند.
ابوالغیط همه طرف های لیبیایی را به خویشنداری در این برهه حساس و پرهیز از تشدید خشونت ها در میدان نبرد فراخواند و از آن ها خواست برای تکمیل مرحله انتقالی در این کشور و دست یابی به راه حل سیاسی مسالمت آمیز به پای میز مذاکره بازگردند.

**بی اطلاعی فرانسه
یک منبع دیپلماتیک در دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که پاریس هیچ گونه اطلاع قبلی از آغاز حمله خلیفه حفتر به طرابلس پایتخت لیبی نداشته است.
وی تصریح کرد که فرانسه هیچ طرح پنهانی در لیبی ندارد و درصدد آن نیست که روند صلح را در این کشور به طور محرمانه تهدید کند یا از بین ببرد.
این در حالی است که سراج روز گذشته، مراتب نگرانی طرابلس بابت حمایت فرانسه از نیروهای ژنرال حفتر را به سفیر فرانسه در این کشور ابلاغ کرد.
سراج، حمایت فرانسه از نیروهای ژنرال حفتر را مخالف با موضع پیشین این کشور در حمایت از راه حل سیاسی در لیبی دانست.

**تاکید اتحادیه اروپا بر آتش بس
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر ضرورت پرهیز از تشدید حملات نظامی و حفظ جان غیرنظامیان در لیبی، از طرف های درگیر خواست که با پذیرفتن آتش بس انسانی در این کشور پای میز مذاکره بازگردند.
وی افزود: وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای بررسی پیامدهای بحران لیبی در لوگزامبورگ تشکیل جلسه خواهند داد.

** برگزاری نشست بین المللی
عبدالهادی الحویج وزیر خارجه دولت موقت لیبی روز دوشنبه از روسیه خواست ، برای حل بحران جاری در لیبی، وارد عمل شود و همانطور که برای بحران سوریه نشست سوچی را تشکیل داد برای لیبی نیز چنین نشستی برگزار کند.
وی افزود: روسیه نقش محوری دارد، از این رو امیدواریم که نقش برقراری آشتی ملی در لیبی را به عهده بگیرد مشابه آنچه درباره بحران سوریه به عهده گرفت.

** استعفای معاون سراج
همزمان با ادامه درگیری ها میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای خلیفه حفتر در اطراف طرابلس پایتخت لیبی، علی القطرانی معاون فایز السراج رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی در حمایت از خلیفه حفتر استعفا داد.

**خروجی نیروهای آمریکایی
تارنمای آمریکایی 'هیل' گزارش داد: بدنبال افزایش خشونت ها در پایتخت لیبی، آمریکا، گروهی از نظامیان خود را از این کشور خارج کرد.
همزمان با تحولات عرصه سیاسی، در عرصه میدانی هم درگیری ها دراطراف پایتخت وارد روز پنجم خود شده است.
در همین راستا منابع لیبیایی گزارش دادند که جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی وابسته به دولت وفاق ملی، پایگاه هوایی 'الوطیه' (تحت تسلط نیروهای حفتر) در جنوب غرب طرابلس را بمباران کردند.
این پایگاه هوایی تنها پایگاهی است نیروهای حفتر در غرب لیبی بر آن سیطره دارند. روز گذشته (یکشنبه) یک جنگنده بمب افکن وابسته به حفتر مواضع نیروهای دولت الوفاق را هدف قرار داد.
هم چنین در درگیری های روز گذشته، بیش از 20 تن از نیروهای دو طرف کشته شدند.
شبس**خاورم**9329** 1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال