با درخواست از روسیه،

لیبی خواستار برگزار نشستی مشابه نشست سوچی سوریه شد

تهران-ایرنا- وزیر خارجه دولت موقت لیبی روز دوشنبه از روسیه خواست برای حل بحران جاری در لیبی، وارد عمل شود و همانطور که برای بحران سوریه نشست سوچی را تشکیل داد برای حل بحران لیبی نیز چنین نشستی برگزار کند.

الحویج در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، گفت: روسیه نقش محوری دارد، از این رو امیدواریم که نقش برقراری آشتی ملی در لیبی را به عهده بگیرد مشابه آنچه درباره بحران سوریه به عهده گرفت، همچنین امیدواریم برای حل بحران لیبی نیز نشستی مشابه نشست سوچی سوریه برگزار کند.
وی با تاکید بر ادامه تماس های وزارت خارجه لیبی با مقامات روس، افزود: نقش روسیه مقبول و مورد استقبال است زیرا پیشینه استعماری ندارد و ما از نقش روس‌ ها در کشور خود استقبال می ‌کنیم. روسیه با همه طرف‌ ها روابط خوبی دارد. بر این باوریم که روسیه و اتحادیه آفریقا می توانند نقش موثری در حل بحران جاری در لیبی ایفا کنند.
درگیری ها میان طرف های مورد نزاع در لیبی از هفته گذشته تشدید یافته است.
الحویج افزود: ارتش می خواهد امنیت را به لیبی بازگرداند، قانون را در آن پیاده کند و با رعایت آزادی و حقوق بشر، کشور را به مکانی تبدیل کند که در آن نه زندانی وجود داشته باشد و نه هرج و مرجی و هر کسی مغایر این مسئله سخنی بگوید، علیه لیبیایی ها صحبت کرده است.
در همین راستا همزمان با ادامه درگیری ها میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای خلیفه حفتر در اطراف طرابلس پایتخت لیبی، «علی القطرانی» معاون فایز السراج رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی در حمایت از خلیفه حفتر استعفا داد.
پنجشنبه گذشته، خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی در یک فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس (پایتخت لیبی) را صادر کرد و از ساکنان این شهر خواست در برابر نیروهای نظامی او مقاومت نکنند.
با تشدید درگیری و تبادل آتش میان طرف های درگیر در لیبی، سازمان ملل برای بررسی این موضوع جلسه اضطراری تشکیل داد.
شورای امنیت ملی تونس در واکنش به اوضاع جاری لیبی کشور همسایه خود به مدت یک ماه حالت فوق العاده اعلام کرد.
خاورم**9329**1586

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال