در گفت و گو با ایرنا؛

سیل زدگان نیازمند حمایت های اجتماعی و روانی هستند

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با بیان این که از هم گسیختگی اجتماعی یکی از عوامل اصلی تشدید وضعیت بحران است، گفت: زیان دیدگان وقایع طبیعی، علاوه بر حمایت های اقتصادی نیازمند پشتیبانی های اجتماعی ، روحی و روانی نیز هستند.

سید یعقوب موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص تبعات روانی و اجتماعی حوادث طبیعی اظهار داشت: وقوع حوادث طبیعی عمدتا دارای آثار و پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت است؛ آثار کوتاه مدت که امروز نیز جامعه شاهد آن است، واکنش های روحی، روانی، رفتاری و شخصیتی است که با استرس، نگرانی، عصبانیت و پرخاشگری، یاس، ناامیدی و ابهام نشان داده می شود.
وی افزود: این مسئله از منظر مددکاری و درمانگری اجتماعی نیازمند مساعدت گسترده از ناحیه نهادها و انجمن های اجتماعی رسمی و تبلیغاتی است.
موسوی ادامه داد: در بسیاری از کشورها، انجمن های مددکاری در کنار گروه های خدمات و امداد رسانی برای کاهش معضلات اجتماعی ناشی از این حوادث نظیر تخریب، از بین رفتن شرایط زیست عادی و... به همراه ارائه خدمات رفاهی، عمومی، اجتماعی، اقتصادی و روحی و روانی فعالیت می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا یادآور شد: اعزام مددکاران اجتماعی از افراد با تجربه، با سابقه و همچنین مطلع نیز در ایجاد احساس امید به ویژه در میان جوانان بسیار تاثیرگذار است.
به گفته وی اغلب سیل زدگان با ابهام در خصوص زندگی آینده روبه رو هستند و در این شرایط امیددهی به آینده، حمایت و پشتیبانی روحی و روانی و همچنین انرژی حیاتی از طریق ایجاد باور به گذرا بودن این وضعیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
موسوی خاطرنشان کرد: علاوه بر ارائه خدمات روحی و روانی، فراهم سازی بسترهای اجتماعی و انعکاس مساعدت های عمومی نیز یکی دیگر از مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: مصدومان و زیان دیدگان وقایع نباید تصور کنند که در شرایط بحران به حال خود رها شده اند و جامعه نسبت بدان ها بی تفاوت است.
این جامعه شناس افزود: احساس از هم گسیختگی اجتماعی، روحی و روانی، خود یکی از مهم ترین عوامل تشدید یک وضعیت بحرانی به شمار می رود. در حال حاضر گزارش برخی از منابع خبری بیانگر عمق یاس و ناامیدی سیل زدگان امروز است.
به عقیده وی از منظر روان کاوی اجتماعی، ضایعات انسانی و اجتماعی حوادث ناگوار به لحاظ سرمایه انسانی کمتر از ضایعات فیزیکی آن نیست.
این تحلیل گر مسائل اجتماعی گفت: خسارت های ناشی از این حوادث در کشور در بعد انسانی بسیار شدید و این مسئله مستلزم مداخله و سیاست گذاری دستگاه های رسمی و نیمه رسمی نظیر نهادهای مدنی، متولیان امور تعلیم و تربیت است.
موسوی تصریح کرد: برنامه های بازیافت سلامت روحی و روانی سیل زدگان امروز جامعه ایران نیازمند کمک رسانی و امداد همه نهادهای کشور از جمله سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و... است.
وی با بیان این که این واقعه در برخی مناطق کشور بسیار زیان بار بوده است، گفت: این وقایع یک مشارکت اضطراری عمومی را می طلبد و در حال حاضر علاه بر امداد رسانی های اجتماعی، اقتصادی و خدماتی که بی تردید فوریت این حوادث است، امدادرسانی های روحی - روانی و همچنین حضور مددکاران اجتماعی نیز باید بیش از پیش احساس شود.
به گزارش ایرنا سیل اخیر در استان های گلستان ، لرستان و خوزستان خسارت های بسیاری بر جای گذاشت.

**9484**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال