رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران:

استقرار مددکاران در مناطق سیل زده از مشکلات می کاهد

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران و استاد دانشگاه می گوید: استقرار مددکاران اجتماعی با رشته های تخصصی در شهرهای سیل زده به مدت حداقل 6 و حداکثر 9 ماه به منظور بررسی ، ارائه گزارش به استانداری و پیگیری مشکلات مردم 90 درصد آسیب های اجتماعی را برطرف می کند.

مصطفی اقلیما روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره کمک های مردم به مناطق سیل زده اظهار کرد: همدلی مردم ایران در بسیاری از مواقع هنگام شادی ها به خوبی دیده نمی شود اما در شرایط ناهموار و غم این همدردی بیشتر دیده می شود.
وی افزود: در اتفاقات ناگوار سال های گذشته مانند زلزله در کرمانشاه مردم ایران نشان دادند که احساس همدردی بالایی دارند و نمی توانند نسبت به مشکلات هموطنان خود بی تفاوت باشند.
پدر مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اهمیت زمان های تأثیرگذار در امدادرسانی یادآورشد: مسئولان و مردم باید بدانند که در چه مواقعی باید به مردم سیل زده یاری رسانی شود.
به گفته اقلیما، امدادرسانی به مردم سیل زده نباید تنها در هفته های اولیه پس از وقوع حادثه انجام شود بلکه باید حداقل 6 الی 9 ماه برای کمک به این مردم زمان صرف شود.
این استاد دانشگاه به لزوم نوسازی ساختمان های مناطق سیل زده اشاره و خاطر نشان کرد: مردم و نهادها برای نوسازی و رفع مشکلات مردم این مناطق هزینه و وقت بسیاری را صرف می کنند اما برای تأثیرگذاری بیشتر بهتر است که پس از گذشت شرایط بحران نیز توجه ها از این مناطق برداشته نشود.
رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به ایجاد مشکلات روحی و اجتماعی برای مردم مناطق سیل زده در طول زمان، گفت: اگر مردم سیل زده پس از مدت زمانی نتوانند به زندگی عادی خود بازگردند، مسائل اجتماعی مانند بیکاری، فقر، اعتیاد، دزدی و طلاق گریبان گیر آنها می شود.
اقلیما افزود: در این مناطق خانه های مسکونی و دشت ها و زمین های کشاورزی ویران شده، از این رو امدادرسانی مردم و نهادهای مختلف در کوتاه مدت تأثیر چندانی ندارد.
به اعتقاد وی، با توجه به اینکه سیل در مناطق روستایی رخ داد، برای ساخت جاده ها و آبادی شهر و روستاها به بودجه نیاز است.
رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران یادآورشد: وام های دولتی به ضامن معتبر و شاغل در دستگاه های دولتی نیاز دارد و چنین شرایطی در مناطق روستایی بسیار کم دیده می شود.
به گفته اقلیما، باید با مدیریت صحیح از هزینه های فرعی جلوگیری کرد و کمک های مردمی و بودجه ها را به سرعت برای ساخت و ساز در این مناطق بکار گرفت.
وی با اشاره به اینکه اعطای وام به هموطنان سیل زده کارآمد نیست، اظهار کرد: بهتر است مبلغ وام ها از سوی نهادها صرف ساخت منازل شود و به جای وام به مردم خانه تحویل دهند.
اقلیما در ادامه با اشاره به تشکیل کمیته ستاد بحران در وزارت کشور اظهار کرد: در این کمیته پیشنهاد مستقر شدن گروه های مددکاری با آرم مددکاران ستاد بحران به مدت 9 ماه در این مناطق داده شده و امید است که برای کمک به مردم سیل زده و جلوگیری از مشکلات اجتماعی پس از وقوع حادثه اجرایی شود.
وی افزود: کمک ها نباید به صورت موقت صورت گیرد بلکه باید مداوم تا حل شدن مشکلات مردم سیل زده تداوم پیدا کند.
**9491**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال