مدیرعامل ایرنا: دانشگاه ها موضوع سیل اخیر را بررسی کنند

اهواز- ایرنا- مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا) گفت: سیلی که اخیرا در کشور و از جمله خوزستان اتفاق افتاده است باید از لحاظ علمی توسط جامعه دانشگاهی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

سید ضیاء هاشمی یکشنبه شب در نشستی با حضور تعدادی از اساتید دانشگاه چمران اهواز در محل این دانشگاه با موضوع بررسی وضعیت سیل و علل و عوامل آن اظهار داشت: سیلی که اخیرا در چند استان کشور اتفاق افتاده فارغ از اثرات مخرب آن باید به عنوان یک فرصت توسط جامعه علمی کشور نقد و بررسی کارشناسی بیشتر شود.
وی گفت: سیل یکی از بلایای طبیعی است که همواره در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله ایران اتفاق می افتد، به همین دلیل جامعه دانشگاهی می بایست با نگاهی علمی این موضوع را واکاوی کرده و برای جلوگیری از آثار مخرب آن راهکارهای علمی ارائه نماید.
مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: سیل علاوه بر پیامدهای مخرب مالی، همواره عوارض اجتماعی زیادی نیز به همراه دارد که لازم است دانشگاه در هر دو زمینه ورود کند تا آثار سوء آن به حداقل ممکن برسد.
وی با انتقاد از ارائه نشدن راهکارهای علمی مناسب از سوی دانشگاه در زمینه سیل گفت: همین موضوع باعث شده است که در مقطعی سدسازی در کشور زیر سوال برود و زمانی که سیل به وجود می آید، عده ای بگویند سدها کشور را از سیل نجات داد و عده ای هم عکس آن را بیان کنند.
هاشمی اضافه کرد: در این گونه موارد هم رسانه های بیگانه ساکت نخواهند نشست و با انتشار اخبار دروغ افکار عمومی را به سمتی که خود بخواهند هدایت می کنند و عملکرد مثبت مسئولان را هم زیر سوال خواهند برد.
وی همچنین خواستار ورود دانشگاه به بررسی پیامدهای اجتماعی بعد از سیل شد و اظهار داشت: بعد از وقوع سیل همواره عوارض اجتماعی حادث می شود که نیاز است دانشگاه برای کم کردن این پیامدها راهکار ارائه دهد در غیر این صورت دانشگاه خاصیت ذاتی خود را از دست خواهد داد.
مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این بحران ها باید منزلت و جایگاه دانشگاه را برای جامعه به اثبات برساند چرا که در مواقع بحران با توجه به اعتمادی که مردم به دانشگاه دارند، ورود علمی دانشگاه بسیار حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه در مواقع بحران همواره بازار شایعات گرم و داده های مختلفی در بین مردم تبادل می شود، گفت: با توجه به اینکه داده های معتبر و مستند در اختیار دانشگاه است اساتید دانشگاه می بایست با استفاده از این دادهای علمی مستند، مردم را نسبت به واقعیات آگاه کنند.
وی تولید ایده و تحلیل را از وظایف اصلی جامعه دانشگاهی دانست و گفت: ایده های دانشگاهی همواره با استقبال مخاطب مواجه خواهد شد زیرا منطقی، درست و علمی هستند و بر همین اساس ضرورت دارد تا اساتید دانشگاه به تولید ایده بپردازند.
وی دادن مشاوره به مسئولان دولتی در مواقع بحرانی را یکی از وظایف اصلی دانشگاهیان دانست و گفت: اگر جامعه علمی و دانشگاهی با مشاوره دادن به موقع به مسئولان در بحران ها کمک کنند ضمن سرعت بخشیدن به حل مشکلات در کاهش آلام مردم هم موثر خواهند بود.

*** مسئولان کار بنیادین انجام دهند
غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست با تقدیر از تلاش مسئولان استان برای مهار سیلاب اخیر گفت: برای حل مشکلات ناشی از سیل نیاز به تشکیل یک کارگروه علمی و تخصصی است.
وی افزود: هر چند مدیران استان خوزستان طی روزهای اخیر برای کنترل و مهار سیلاب در استان تلاش ای بی وقفه ای انجام داده اند اما برای ریشه کن کردن بحران از جمله بحران سیل در استان خوزستان لازم است که کارهای اساسی و بنیادین انجام شود.
رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این کارگروه که می بایست اعضای اصلی آن اساتید صاحب ایده و فن دانشگاه باشند قادر خواهند بود تا به صورت علمی مسائل را ریشه یابی کرده و پس از بررسی همه جانبه نسخه علمی برای مقابله و یا پیشگیری از آن صادر کنند.
وی گفت: یکی از مشکلات امروز جامعه ایران این است که برخی افرادی که برای مدیریت ها خصوصا مدیریت بحران انتخاب می شوند آموزش های علمی در خصوص مقابله با بحران را طی نکرده اند به همین دلیل در مواقع بحران شاید نتوانند به صورت ریشه ای و علمی با بحران مقابله نمایند.
خواجه اضافه کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز با داشتن اساتید بزرگ در زمینه مدیریت بحران آمادگی دارد که با حضور مسئولان استان این کارگروه را تشکیل دهد به شرطی که مصوبات آن منشا تصمیم گیری مدیریت استان در زمینه مسائل اجتماعی شود.

*** مشکلات بحران باید به صورت تیمی حل شود
مرتضی افقه یکی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز هم دانشگاه را یک پایه محکم برای ارائه ایده های علمی در زمینه مسائل و مشکلات بحران استان ذکر کرد و گفت: اگر از دانشگاه به خوبی استفاده شود امکان حل بسیاری از مشکلات اجتماعی و بحرانی استان وجود خواهد داشت.
وی با تقدیر از تلاش های استاندار خوزستان برای مقابله با سیل در استان خوزستان گفت: استاندار خوزستان هوش بالائی دارد ولی یک تنه نمی تواند مشکلات استان به خصوص مسائل ناشی از سیل اخیر استان را حل و فصل نماید.
وی گفت: خوزستان یک استان استثنائی در همه زمینه ها و از جمله بلایای طبیعی است و سیلی که اخیرا در آن به وجود آمده است قطعا مشکلاتی را برای کشور به بار خواهد آورد زیرا پیامدهای اجتماعی ناشی از سیل خوزستان پیامدهای اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت.
وی با تاکید بر ضرورت همراهی دولت با دانشگاه اضافه کرد: لازم است که اساتید صاحب فن و متخصص به کارگروه های مختلف استان دعوت شوند و این دعوت ها به صورت موردی و رفع تکلیفی نباشد بلکه به صورت مستمر باشد تا آنها بتوانند با اشراف بر حوزه ها برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنند.
در ادامه این نشست تعدادی دیگر از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز ضمن بررسی وضعیت سیل در خوزستان موارد و راهکارهایی برای مهار آن ارایه و خواستار تشکیل یک کار گروه علمی تخصصی در این زمینه شدند.
بارش های باران اخیر در خوزستان و استان های بالا دست از نهم فروردین ماه سال جاری مشکلاتی برای مردم این استانها به خصوص مردم حاشیه رودخانه های دز، کرخه و کارون در استان خوزستان ایجاد کرده است.
استاندار خوزستان 11 فروردین ماه به دلیل طغیان این رودخانه ها اعلام وضعیت اضطراری کرد و تمامی مرخصی های کارکنان دولت از این تاریخ تا زمان عادی شدن وضعیت رودخانه ها لغو شد.
تا کنون بیش از 180 روستا و 6 شهر در استان خوزستان دچار آب گرفتگی و سیل ناشی از طغیان رودخانه ها شده اند و امدادرسانی از هوا و زمین به سیل زدگان استان خوزستان ادامه دارد.
رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری، رییس قوه مقننه، فرماندهان کل سپاه و ارتش و نیروی انتظامی فرمانده سپاه قدس، وزیران نیرو، جهاد کشاورزی، اطلاعات، کشور، راه و شهرسازی، دادگستری، و ده ها دولتمرد دیگر و فرماندهان ارشد سپاه و ارتش و نیروی انتظامی از وضعیت سیل در خوزستان بازدید کرده اند.
6064

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال