شادی و غم فوتبال ملی ایران در سالی که گذشت

تهران - ایرنا - تیم ملی فوتبال ایران با حضوری موفق در جام جهانی 2018 و ناکامی در جام ملت های آسیا2019، سالی همراه با شادی و غم را پشت سرگذاشت.

به گزارش ایرنا؛ سال 97 سرشاز از افت و خیز برای فوتبال ملی ایران بود. جایی که ملی پوشان کشورمان، 2 آوردگاه مهم جام جهانی 2018 روسیه و جام ملت های آسیا 2019 را با شادی و غم به اتمام رساندند.
در این ره گذر به 12ماه پر از التهاب و هیجان که برای فوتبال ملی در سال 97 گذشت، نگاهی انداخته ایم.

**اردوهای آماده سازی پیش از جام جهانی 2018
کی روش که برای دومین بار پیاپی با تیم ایران طعم حضور در جام جهانی را می چشید، برای حضوری موفق در این راه تلاش زیادی از خود نشان داد، اما رویارویی با تیم های درجه چندم در دیدارهای تدارکاتی به مذاق مردم و کارشناسان خوش نیامد.
تیم ملی پیش از نوروز 97 در مصاف دوستانه با تیم های توگو، پاناما، ونزوئلا و سیرالئون به برتری رسید و مقابل روسیه به تساوی یک بر یک دست یافت.
در سال 97 که سال جام جهانی نیز محسوب می شد، تیم ملی فوتبال در نخستین دیدار دوستانه خود مقابل تونس با یک گل شکست را پذیرفت و در دومین دیدار خود برابر الجزایر دیگر تیم آفریقایی با نتیجه 2 بر یک به پیروزی دست یافت.
سوریه حریف تدارکاتی بعدی ایران بود که این دیدار لغو شد. تیم ایران در دیدار بعدی تدارکاتی خود با یک گل ازبکستان را مغلوب کرد.

**لغو اردوهای آماده سازی
قرار بود طبق برنامه ریزی در روزهای 7 و 12 خردادماه تیم ملی فوتبال کشورمان دیدارهای تدارکاتی مقابل ترکیه و یونان برگزار کند، اما مصاف با یونان لغو شد. دیدار برابر ترکیه انجام شد که تیم کشورمان با حساب 2 بر یک شکست خورد.
فدراسیون فوتبال یونان دلیل لغو این دیدار را حبس 2 سرباز این کشور توسط دولت ترکیه عنوان کرد و همین موضوع را دلیل سفر نکردن به استانبول محل برگزاری دوستانه دانست.
«کارلوس کی روش» سرمربی وقت تیم ملی در آن زمان به مانند همیشه از وضعیت تدارک برای شاگردانش ابراز گلایه کرد و مدعی بود کیفیت بازی‌های اخیر تیم‌هایی مانند استرالیا، عربستان، ژاپن و کره جنوبی گویای این است که این کشورها بازی‌های تدارکاتی بهتری برای تیم‌های خود در نظر گرفته‌اند و با حداکثر آمادگی به جام جهانی می‌روند.
مصاف با لیتوانی آخرین دیدار دوستانه تیم ملی پیش از حضور در جام جهانی روسیه بود که تیم ایران با گل «کریم انصاری فرد» از سد حریف گذشت و پا به روسیه گذاشت.

**جام جهانی 2018 روسیه
سرانجام تیم ملی فوتبال ایران به روسیه رسید تا در هفدهمین دوره این رقابت ها به مصاف حریفان اروپایی و آفریقایی خود برود. رقابت های جام جهانی 2018 از 24 خرداد با رویایی تیم میزبان مقابل عربستان در دیدار افتتاحیه آغاز شد و 25 خرداد ماه نیز تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار و در ورزشگاه شهر «سن پترزبورگ» مقابل مراکش به میدان رفت که در دقایق پایانی با گل به خودی حریف صاحب 3 امتیاز شیرین شد.
30 خرداد ماه مصاف با تیم ملی فوتبال اسپانیا در شهر «کازان» بود و تیم ایران در یک بازی سخت و تقریبا دفاعی با تک گل «دیه گو کاستا» مقابل حریف شکست را پذیرفت. شاهکار ایران در جام جهانی، مصاف با یاران «کریستیانو رونالدو» بود که چهارم تیر ماه در شهر«سارانسک» انجام شد.
شاگردان کی روش در این دیدار بازی یک بر صفر باخته را در حالی در دقایق پایانی با گلی که «کریم انصاری فرد» از روی نقطه پنالتی به دست آمد به تساوی تبدیل کردند، که «علیرضا بیرانوند» دروازه بان تیم ایران در جریان بازی ضربه پنالتی رونالدو را مهار کرد.
با این حال تیم ملی فوتبال ایران که برای نخستین بار در تاریخ حضور خود در ادوار جام جهانی، 4 امتیاز کسب کرده بود، بار دیگر موفق به صعود از مرحله گروهی نشد.
در جریان برگزاری دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018، خانواده ها موفق شدند، دیدار برابر اسپانیا و پرتغال را در ورزشگاه آزادی و با استفاده از پرده های غول پیکر تماشا کنند.

**حاشیه سازی دوباره کی روش
در آستانه ورود تیم ملی فوتبال ایران از آوردگاه جهانی به وطن، کی روش که سرمست از موفقیت کسب شده همراه با شاگردانش بود تا سبب قدردانی مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اسلامی ایران از آنها شود، به «برانکو ایوانکوویچ» سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تاخت.
وی گفت: ما این گونه سم های پروفسورگونه که برانکو(سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس) پخش می کند را می شناسیم زیرا او می خواهد با سم پاشی و اختلاف افکنی در تیم ملی مشکل ایجاد کند و سبب لطمه زدن به برنامه های ما شود.
کی روش در آن زمان برای فدراسیون شرط کرده بود در صورتی حاضر به تمدید قرارداد می شود که فدراسیون از سنگ انداری های برانکو جلوگیری کند.

**وداع نمادین سردار آزمون از تیم ملی
نوع تاکتیکی که کی روش در جام جهانی مقابل حریفان قدرتمندی چون اسپانیا و پرتغال برای شاگردانش در نظر گرفته بود، سبب شد آزمون که در حقیقت مهاجم نوک تیم ایران است، مجبور شود تا با دوندگی بیش از اندازه بیشتر کار دفاعی انجام دهد که شیوه بازی او انتقادهای زیادی در رسانه ها و اهالی فوتبال به همراه داشت.
این موضوع سبب شد آزمون پس از بازگشت از روسیه اعلام کند به دلیل مسائل خانوادگی از تیم ملی فوتبال خداحافظی کرده است.
وی گفت: من سرباز کشورم و امیدوارم در این مدت، روحیه از دست رفته ام را بازیابم.
آزمون دعوت کی روش را برای دیدار دوستانه مقابل ازبکستان در نخستین اردو در راه آماده سازی برای جام ملت های آسیا 2019 را رد کرد، اما پس از رایزنی های فدراسیون فوتبال، حضور در اردوی دوم را پذیرفت و بار دیگر در تیم ایران به میدان رفت.

**کی روش در جام ملت های آسیا
پس از موفقیت تیم ملی در جام جهانی 2018 و گمانه زنی های فراوان در خصوص ماندن یا رفتن کی روش، سرانجام «مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال در اوایل مهرماه 97 اعلام کرد که قرارداد کارلوس کی روش به صورت رسمی تا پایان جام ملت های آسیا 2019 تمدید شده است و کی روش در امارات نیز هدایت تیم ملی ایران را بر عهده خواهد داشت.
البته قرارداد کی روش 4 شرط داشت، نخست اینکه فدراسیون باید استراتژی خود را حمایت از تیم ملی بداند و تلاش کند بازی دوستانه و امکانات مناسب با رقبا برای تیم ملی فراهم شود.
دیگر شرط کی روش پرداخت به موقع دستمزدها بود و آخرین آن، تعهد فدراسیون برای حل مشکل بازیکنان سرباز عنوان شد.

** مصاف با آرژانتین و کلمبیا محقق نشد
16 تیرماه 97 بود که شرکتی درخواست خود را برای انجام بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با تیم های آرژانتین و کلمبیا در روزهای فیفا دی(24 و 27 آبان ماه) در نامه ای رسمی به فدراسیون فوتبال ایران مطرح کرد. بر اساس برنامه ریزی این شرکت، قرار بود دیدار تیم کشورمان مقابل آرژانتین در نیویورک و مصاف با کلمبیا در واشنگتن آمریکا برگزار شود.
حتی این شرکت پیشنهاد دهنده اعلام کرده بود که آماده شنیدن پیشنهادهای ایران در تمام زمینه‌ها (از جمله محل مسابقه) است. در واقع درباره محل برگزاری بازی‌ها بحثی تعاملی وجود داشت و اگر فدراسیون فوتبال قبول می‌کرد، محل بازی‌ها قابل به کشوری دیگر در قاره آمریکا تغییر می کرد.
با این حال، مذاکره‌ای در این خصوص صورت نگرفت و پاسخی از سوی فدراسیون به این شرکت داده نشد.
این شرکت پیشنهاد پرداخت مبلغ 600 هزار دلار آمریکا برای حضور تیم ملی ایران در این دو بازی و قبول تمام هزینه‌های اردویی و همچینن پرواز تا 40 نفر و انجام کارهای ویزا را نیز داده بود.
اما فدراسیون فوتبال در نهایت این پیشنهاد را نپذیرفت و در راه آماده سازی برای حضوری موفق در جام ملت ها و شکستن طلسم 43 سال قهرمان نشدن در آسیا، ترجیح داد تا ملی پوشان در دیداری دوستانه با ازبکستان، لبنان و قطر مصاف دهند.
البته کی روش نیز مدعی شده بود از این پیشنهاد خبر نداشته، زیرا در غیر این صورت حاضر بوده تا محل برگزاری مسابقه روی زانو پیاده برود.

**آماده سازی تیم ملی دغدعه کی روش برای جام ملت ها
پس از حل شدن موضوع ماندن کی روش در کنار تیم ملی، او در مصاحبه های خود درباره دغدعه آماده سازی تیم بسیار گفت تا آنجا که اعتقاد داشت در راه آماده سازی برای جام ملت ها با 15 روز وقت گذاشتن، مقابل تیم ژاپن که مدت هاست شروع به آماده سازی کرده است، شانسی نداریم.
مرد پرتغالی معتقد بود رقیبانی مانند استرالیا، امارات، قطر و کره جنوبی از 30 سال پیش آماده سازی و پیشرفت را آغاز کرده اند. سرانجام اردوی تیم ملی با همه کمبودها از 12 شهریروماه 97 با حضور 14 بازیکن آغاز شد.

** ازبکستان، بولیوی، ونزوئلا و ترینیداد حریفان تدارکاتی
تیم ملی فوتبال ایران در راه آماده سازی در راه جام ملت های آسیا موفق شد در نخستین دیدار تدارکاتی خود با نتیجه یک بر صفر ازبکستان را در تاشکند شکست دهد و در دومین دیدار با نتیجه 2 بر یک مقابل بولیوی در ورزشگاه آزادی به برتری برسد.
مهمترین اتفاق دیدار با بولیوی، حضور زنان در ورزشگاه آزادی در کنار مردان بود تا پس از سال ها این تابو شکسته شود. هر چند بانوان حاضر در ورزشگاه بیشتر از کارکنان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و تیم های فوتبال زنان بودند، اما این سنت شکنی در نوع خود قابل توجه بود.
شاگردان کی روش در سومین دیدار برابر تیم ترنیداد و توباگو در ورزشگاه آزادی با یک گل به پیروزی رسیدند و در رقابت با ونزوئلا که با میزبانی قطر برگزار شد به تساوی یک بر یک بسنده کردند.
هفدهمین دوره جام ملت های آسیا از 15دی تا 12 بهمن ماه به میزبانی امارات برگزار شد و اعضای تیم کشورمان 26 آذرماه برای حضور در آخرین اردو آمادگی خود عازم قطر شدند تا در دو دیدار تدارکاتی به مصاف فلسطین و تیم میزبان بروند.
تیم ملی در برابر فلسطین به تساوی یک بر یک رسید، اما مقابل تیم پرقدرت قطر که قهرمان جام ملت ها نیز شد، با نتیجه 2 بر یک به پیروزی رسید.

*صعود به عنوان صدرنشین
یمن نخستین حریف ایران در جام ملت های آسیا بود که با 5 گل شاگردان کی روش به زانو در آمد و یوزهای ایرانی در دومین دیدار خود مقابل ویتنام نیز با 2 گل به برتری رسیدند.
تیم ملی در دیدار سوم مرحله گروهی نتوانست انتقام شکست برابر عراق در جام ملت های آسیا 2015 را بگیرد و با تساوی بدون گل و به عنوان صدرنشین به یک هشتم نهایی مسابقات پا گذاشت.
تیم ایران با هنرنمایی «علیرضا بیرانوند» در مهار پنالتی بازیکن عمان و 2 گلی که «علیرضا جهانبخش» و «اشکان دژاگه» در مصاف با این تیم به ثمر رساندند، به یک چهارم نهایی رسید. شاگردان «مارچلولیپی» سرمربی نامدار تیم چین در این مرحله نیز با گل های«مهدی طارمی»، «کریم انصاری فرد» و «سردار آزمون» مغلوب شدند تا تیم کشورمان حریف سامورایی ها در نیمه نهایی شوند.
تیم ملی فوتبال ایران که در 3 دوره گذشته جام ملت های آسیا موفق به صعود به نیمه نهایی این جام نشده بود، حالا تیم ژاپن را برابر خود می دید و برای رسیدن به فینال گذشتن از سامورایی ها تنها راه بود. اعتراض بازیکنان ایران به داوری در جریان بازی که سبب به ثمر رسیدن گل نخست تیم ژاپن شد و در ادامه 2 گلی که این تیم وارد دروازه بیرانوند کرد، همه آرزوهای تیم ملی و مردم ایران را در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین بر باد داد تا در نهایت شاگردن کی روش پس از 43 سال باردیگر از رسیدن به فینال بازبمانند.

**خداحافظ کی روش
کی روش پس از ناکامی ایران درجام ملت های آسیا، روز پنجشنبه 11 بهمن 97 پس از نزدیک به 8 سال حضور در راس تیم ملی فوتبال، ایران را ترک کرد و راهی کلمبیا شد تا برای تیم ملی فوتبال این کشور که پیش از این زمینه اش را فراهم کرده بود، مربیگری کند.
از زمان رفتن کی روش، فدراسیون فوتبال و شخص مهدی تاج رئیس این نهاد عنوان کرد که مربی بزرگتر از کی روش برای تیم ملی به خدمت می گیرد و حتی گزینه هایی مانند «زین الدین زیدان»، «یورگن کلیزمن»، «ژوزه مورینیو»،«لورن بلان»، «اروه رنار»، «وینچنزو مونتلا»، «زلاتکو دالیچ» خارج از کشور تا «جواد نکونام»و «علی دایی» در داخل کشور نیز مطرح شد ولی همچنان تیم ملی بدون سرمربی روزها را سپری می کند تا آنجا که حتی زمان فیفا دی را برای اردوهای فروردین از دست داده است.
ورزشی**9029**3783**9118**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال