لزوم مهار سیلاب های گرمایش زمین- ابوالفضل طبرزدی*

تهران- ایرنا- این سوال از زمان آغاز سیلاب های غرب و شمال ایران مطرح شده است که آیا وارد ترسالی شده ایم؟

در سال های اخیر هشدارهای دانشمندان درباره پدیده گرمایش زمین مدام تکرار شد. برخی کشورها توجه نکردند، برخی دیگر توجه کردند اما اقدام عملی در کاهش گرمایش زمین نکردند، بعضی نیز توجه کردند اما اعمال تشدیدکننده انجام دادند.
گرمایش زمین خود را به چهار شکل نشان می دهد: بیابانزایی، ذوب یخ های قطبی، افزایش سطح دریا، سیلاب و طوفان های بزرگ.
مورد سوم و چهارم برآمده از همان ذوب شدن یخ های قطبی است؛ زیرا وقتی قطعه یخ بزرگی از قطب ذوب می شود آب آن به اقیانوس اضافه می شود و سطح آب دریاها بالا می رود. همین آب تبخیر می شود و به یک سیلاب بزرگ در یکی از کشورها تبدیل می شود.
در سایت ناسا بخشی از تصاویر مرتبط به گرمایش زمین ارایه شده است؛ اگر برای نمونه به یک عکس درباره ذوب یخ های قطبی توجه کنید، متوجه می شوید بعد از گذشت یک سال چگونه یک یخ از کوهستان های یخی قطب جدا می شود تا در اقیانوس ذوب شود (تصویر پیوست مطلب که در نشانی اینترنتی زیر قابل دسترسی است).
https://climate.nasa.gov/images-of-change

** شکل های گرمایش زمین
می توان گفت گرمایش زمین بدین شکل است: تابستان گرم همراه با سوختن جنگل ها دارد و زمستانی سیل آسا.
در تابستان 97 مدام اخبار آتش سوزی از هورالعظیم به گوش می رسید. اخبار سیل در استان ایلام یا خوزستان نیز در زمستان سال های گذشته به کرات تکرار شد اما این بار گستردگی سیل توجه فضای مجازی را بیشتر به سمت خود جلب کرد.
مرور تصاویر ماهواره ای سایت ناسا انسان خردمند را به این نتیجه می رساند که پدیده گرمایش زمین بسیار جدی است. کاهش بیش از حد وسعت یخ های قطبی و افزایش سیلاب ها به حدی است که تردیدی باقی نمی گذارد سیل 98 غرب، شمال و جنوب غرب ایران از عوارض گرمایش زمین است.

** چه باید کرد؟
کسی نباید در این خواب فرو برود که ترسالی آغاز شده است بلکه باید از خواب بیدار شد مصرف انرژی را کاهش داد و به سمت انرژی تجدیدپذیر رفت.
همچنین به رغم پیاده سازی سیاست کاهش مصرف انرژی و رشد تولید انرژی تجدیدپذیر، باز گرمایش زمین به طور آنی متوقف نمی شود و نیاز است سدهای موردنیاز برای مهار سیلاب را در مناطقی که در این سال ها آسیب بسیار دیده اند، به شکل فنی اجرا کرد تا باعث کمترین آسیب به محیط زیست شود.
بردار خردجمعی مملکت را به سوی مدیریت بحران سیلاب های ناشی از گرمایش زمین برد.
.......................................................
* کارشناس عمران و فعال محیط زیست

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال