انجمن‌ اسلامی بستری برای آشنایی بچه‌های دهه هشتاد با انقلاب

تهران- ایرنا- اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی در سال 97 توانست با انجام فعالیت‌های مختلف کارنامه درخشانی ارائه کرده و بستری برای فهم عمیق بچه‌های دهه هشتاد از دستاوردهای انقلاب فراهم کند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی با هدف ایجاد وحدت و هماهنگی بین انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور و به منظور حراست از دستاوردهای انقلاب و تحقق ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و جهت بخشیدن به فعالیت‌های صنفی دانش‌آموزان مسلمان و متعهد، در سال 1358با حمایت‌های معنوی و مادی امام خمینی (ره) تاسیس شد.
این اتحادیه در سالیان متمادی در زمینه تربیت نیروهای مخلص دانش‌آموزی و حضور آنها در صحنه‌های انقلاب اقدام کرده و در حفظ و تداوم دستاوردهای انقلاب اسلامی از طریق هر چه فعال‌تر کردن نیروهای دانش آموزان مسلمان و متعهد در صحنه‌های اجتماعی و انقلابی جامعه کوشا بوده است.
رسیدن به روزهای پایانی سال و بررسی عملکرد سالانه این اتحادیه، خبرنگار علمی ایرنا را برآن داشت تا با «حسین تاریخی» دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان گفت و گو کند.
تاریخی درباره ضریب نفوذ اتحادیه در میان مدارس کشور توضیح داد: بیش از 4 هزار و 813 انجمن در دوره متوسطه اول و 7 هزار و 208 انجمن در متوسطه دوم و در مجموع 12 هزار و 21 انجمن اسلامی دانش‌آموزی در سطح کشور تشکیل شده است که از این تعداد خراسان رضوی با 865، مازندران با 707 و آذربایجان غربی با 683 و شهر تهران با 616 انجمن سرآمد هستند.
وی ادامه داد: تعداد 8 هزار و 500 مدرسه دولتی، نزدیک به یک هزار و 200 مدرسه غیر دولتی و 350 مدرسه تیزهوشان و مدارس عشایری در زیر مجموعه این انجمن قرار دارد که ضریب بالای فعالیت اتحادیه انجمن‌های دانش آموزی را در فضاهای آموزشی نشان می‌دهد و نکته برجسته در عملکرد اتحادیه، آشنایی بچه‌های دهه هشتادی با حال و هوای انقلاب و دفاع مقدس بود که توانستیم این مسیر را با موفقیت طی کنیم.

**جشنواره مدرسه انقلاب با هدف معرفی و تحقق آرمان‌های انقلاب
دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی، برگزاری جشنواره مدرسه انقلاب را محوری‌ترین برنامه سال 97 این اتحادیه عنوان کرد و گفت: برای ما یک دغدغه است بتوانیم دانش‌آموزانی که تصور عینی از انقلاب ندارند را با نظام و آرمان‌های انقلاب اسلامی آشنا کنیم.
تاریخی ادامه داد: بر همین اساس چند سالی است که در دهه فجر برنامه مدرسه انقلاب برگزار می شود و سال گذشته هم این جشنواره در ایام دهه فجر در بیش از 3 هزار مدرسه متوسطه دوم سراسر کشور برگزار شد و دانش‌آموزان نسل امروز به روایتگری و بیان اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی ‌پرداختند.
به بیان وی، موضوعات روایتگری دانش‌آموزان از دستاوردهای انقلاب اسلامی در سه محور بود که محور «دیروز ما» شامل روایتی از سال‌های پیش از انقلاب اسلامی و موضوع رستاخیز سقوط بود که در ابعاد فساد اقتصادی، سیاسی و وابستگی دیده ‌شد و در اسوه‌های انقلاب به شخصیت امام، شهدای شاخص شهر و بزرگان انقلابی شهر پرداخته شد. محور بعدی «امروز ما» که روایتی از اتفاق‌های سال‌های بعد از انقلاب اسلامی و توفیقات و موفقیت‌های حاصله از آن بود و در این بخش به آفتاب ولایت، دیوار فریاد، موج پنجم و مجاهدان سایبری پرداخته ‌شد.
وی افزود: محور آخر با عنوان «فردای ما» نیز ناظر بر آمادگی دانش‌آموزان برای ظهور حضرت حجت و تربیت یک نیروی منتظر واقعی بود.
تاریخی خاطرنشان کرد: اتفاق مهم مدرسه انقلاب این است که دانش آموزان دهه هشتادی که وقایع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را درک نکرده اند روایتگر انقلاب اسلامی هستند؛ اتفاقی که جز با مطالعه و پژوهش قبلی رخ نمی‌دهد.

** رونمایی از دو کتاب محتوایی توسط اتحادیه در سال 97
تاریخی تالیف و توزیع دو کتاب محتوایی را از دیگر فعالیت‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی عنوان کرد و گفت: پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات دانش‌آموزان، در کتابی با عنوان «پرسمان دانش آموزی» به همت موسسه فرهنگی- تبلیغی آینده‌سازان تالیف و منتشر شد، در این کتاب با ادبیاتی که خاص و متناسب با ادبیات دانش‌آموزان امروزی است پرسش‌های جدی درباره انقلاب اسلامی، دین مبین اسلام، وضعیت نظام و توفیقات انقلاب اسلامی مطرح و اتفاق‌های دیگر از این نوع به طور روشن و با زبان پرسش و پاسخ توضیح داده شد.
وی ادامه داد: در اتحادیه انجمن‌های اسلامی هرسال یک آیه از قرآن کریم به عنوان آیه سال نامگذاری می‌شود که امسال آیه آخر سوره مبارکه فتح آیه سال بود و بر همین منوال کتابی را در مقام بررسی و پژوهش و با نگاهی فرهنگی و تربیتی به رشته تحریر درآوردیم.این کتاب که در موسسه فرهنگی تبلیغی آینده سازان تالیف و منتشر شد کتاب «جوانه ها» است که گذری تربیتی به آیه سال دارد.

**برگزاری «کاردوی» دانش‌آموزی
دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی در بخشی دیگر از این گفت و گو و برشمردن عملکرد سالانه اتحادیه گفت: «کاردو» که مخفف کارگاه و اردو است از دیگر کارهای اتحادیه انجمن‌های دانش‌آموزی در سال گذشته بود.
وی ادامه داد: در سال 97، کاردوها با حضور بیش از یک هزار و 200 دانش‌آموز از سراسر کشور در شهر تهران برگزار شد که این دانش‌آموزان به تناوب به تهران آمدند و با بازدید از اماکن تاریخی شهر تهران همانند باغ موزه قصر، میدان انقلاب، میدان آزادی، میدان شهدا، موزه عبرت، جماران، کاخ سعدآباد و مکان‌هایی دیگر که در واقعه انقلاب اسلامی دخیل بودند، آشنا شدند و نگاه آنان نسبت به اتفاق‌های پیش از انقلاب ملموس‌تر شد.

** برگزاری نشست‌های فکرانه همگام با گام دوم انقلاب
تاریخی درباره نشست‌های برگزار شده در سال 97 اتحادیه هم گفت: نشست‌های هفتگی فکرانه با محوریت نظارت بر پژوهش‌های صورت گرفته درباره محورهای آموزشی اتحادیه انجمن های اسلامی در سال 97 برگزار شد که مهمترین آن، با موضوع بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب بود.
وی با بیان اینکه مباحث گفتمانی و تشکیلاتی درونی و آموزشی در این نشست مطرح شد، تصریح کرد: نشست فکرانه به طور برخط در تمام استان‌ها برگزار شد و تمامی علاقه‌مندان می‌توانستند در اقصی نقاط ایران بیننده و شنونده این برنامه آنلاین باشند.
مجموعه «برهان» فعالیت دیگری بود که تاریخی در توضیح آن گفت: مجموعه محتوایی است که متناسب با مناسبت‌های ماه تدارک دیده و به مدارس کشور ارسال شد تا در فضاهای داخلی و برنامه‌هایی که دانش آموزان در مدارس می خواهند به طور خاص انجام دهند استفاده شود.

** تهیه زیرساخت‌های جشنواره رسانش در سال 97
دبیر کل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی ایجاد زمینه‌های برگزاری جشنواره رسانش را از دیگر فعالیت‌های اتحادیه عنوان کرد و یادآور شد: بنا داریم سال 98 جشنواره ای با عنوان جشنواره «رسانش» با موضوع تولیدات رسانه‌ای دانش‌آموزان سراسر کشور برگزار کنیم که در این رابطه با انتشار فراخوانی تولیدات جمع آوری شد و پس از امتحانات پایانی مدارس در سال 98، اختتامیه آن را برگزار خواهیم کرد.
تاریخی افزود: اختتامیه با حضور بزرگان عرصه رسانه برگزار می‌شود و تولیدات رسانه ای اعم از نماهنگ، روزنامه دیواری، وبلاگ و شبکه اجتماعی، رادیو مدرسه در معرض داوری قرار گرفته و به برترین‌ها جوایزی اهدا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: تمامی تمرکز اتحادیه بر انجام فعالیت توسط دانش‌آموزان است، گاه دانش آموزان فعالیت‌های خلاقانه‌ای تولید اپلیکیشن‌های موبایلی تا قرار میعاد هفتگی با شهدای شهر و روستا و سرزدن به خانواده‌های معزز شهدا انجام می‌دهند، که این برنامه‌ها در بستر اتحادیه انجمن‌های اسلامی شکل گرفته است.
علمی**9294**1883

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال