دستاوردهای دفاعی در سالی که گذشت

ماهی نهنگ خوار ایرانی در کمین متخاصمان

تهران- ایرنا- سریعترین اژدر جهان معروف به «ماهی نهنگ خوار ایرانی» یکی از برگ های برنده نیروهای مسلح در آب ها است که می تواند در کمترین زمان انواع شناورها را به قعر دریا بفرستد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که با استفاده از تسلیحاتی همچون موشک های کروز، موشک های بالستیک، پهپادها، زرهی، ضد زره، سامانه های پدافندهوایی و جنگنده ها دستی برتر در نبردها زمینی و هوایی دارند، در رزم دریایی نیز با توجه به بهره مندی از تسلیحاتی همچون شناورهای سطحی و زیر سطحی، انواع موشک های و اژدرهای متنوع صاحب قدرت هستند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا؛ اژدر یک سلاح انفجاری پرتابی است که درون آب شلیک می‌شود. این تسلیحات نوعی موشک هستند که از رو یا زیر سطح آب پرتاب و در نزدیکی هدف یا پس از برخورد به آن منفجر می‌شوند و راهکار سخت مقابله با اژدر‌ها این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی قرار می‌گیرد.
در این میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1385 با نمایش اژدر «حوت» نشان داد که سریعترین اژدر جهان را در اختیار دارد که پس از آن به ماهی نهنگ خوار ایرانی شهرت پیدا کرد.
در حالی که اژدرها به دلیل اصطکاک با آب نمی توانند، سریعتر از 25 متر در ثانیه سرعت بگیرند، حوت می تواند با سرعت 100 متر در ثانیه یه سمت اهداف خود حرکت کند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط فرماندهان سپاه، این اژدر که قابلیت شلیک از قایق‌های تندرو و زیردریایی را دارد و می‌تواند در شعاع 15 کیلومتری اهداف سطحی و زیر سطحی را با کمک سر جنگی 210کیلوگرمی خود منهدم کند.
بخش حباب سازی که در ابتدای حوت قرار دارد، لایه ای از بخار را در اطراف می موشک ایجاد می کند تا میزان اصطکاک ماهی نهنگ خار ایرانی با آب به حداقل برسد و در لایه ای گاز به سمت هدف خود پیش رود.
در صورتی که ماهی نهنگ خوار ایرانی در فاصله یک کیلومتری از هدف رها شود، می تواند در 10 ثانیه به هدف خود برسد که در این شرایط شناورهای متخاصم راهی به جز تسلیم نخواهند داشت.
حوت که در بیشتر مواقع سطح زیرین شناورهای سطحی و بدنه شناورهای زیر سطحی را هدف قرار می دهد، با توجه به قدرت انفجاری که دارد، می تواند به تنهایی یک شناور متوسط همچون ناوشکن را به قعر دریای بفرستد و در صورتی که 2 فروند از ماهی های نهنگ خوار ایرانی راهی هدف شوند ناوهای عظیم را نیز غرق می کنند.
پیش بینی زمان و محل شلیک حوت نیز برای شناورهای جنگی دشوار است زیرا بر اساس اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ماهی نهنگ خوار ایرانی با کمک شناورهای رادار گریز به سمت اهداف شلیک می شود.

*مقایسه با مدل روسی
پیش از رونمایی حوت، فناوری حرکت اژدر در میان حباب های گاز تنها در اختیار روسیه بود، اما سپاه با نمایش ماهی نهنگ خوار ایرانی نشان داد که به صورت بومی به این دانش دست پیدا کرده است.
بسیاری از رسانه های جهان تلاش کردند تا حوت را نمونه مهندسی معکوس شده نوعی اژدر کوتاه برد روسی تحت عنوان اشکوال معرفی کنند، در حالی که این 2 اژدر تنها در زمینه حباب سازی و حرکت در گاز با هم شباهت دارد و از نظر نوع سوخت، برد و سرعت با یکدیگر متفاوتند.
اشکوال یک راکت غیر هدایت شونده زیرآبی با سوخت مایع محسوب می شود که دقت بسیار ضعیفی دارد و در برخی از موارد خطای 300 متری را نیز ثبت کرده است، در حالی که حوت از سوخت جامد استفاده و با دقت بالا اهداف خود را منهدم می کند.
این اژدر حتی در صورتی که برد کوتاهی نیز داشته باشد در عرض 38 کیلومتری تنگه هرمز سلاحی تعیین کننده است، زیرا در صورتی که از آب های سرزمینی ایران شلیک شود، می تواند در کمتر از 30 ثانیه خود را به دور ترین نقطه آب راه بین المللی در این تنگه برساند و توان فرار و دفاع را از متخاصمان سلب کند.
از سوی دیگر قدرت اژدرهای ایرانی در آب های جنوب ایرانی را باید در کنار انواع شناورهای تندرو و موشک انداز، ناوهای جنگی، زیر دریایی ها، موشک های کروز ساحلی، قدرت آتش توپخانه، عملیات پهپادها و توانایی پرواز انواع جنگنده نیروی هوایی دید.
نمایش تسلیحات همچون انواع اژدرها، شناورهای سطحی و زیر سطحی کاملا بومی نشان می دهد که قدرت نیروهای مسلح در آب های کاملا واقعی است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت راهبردی خود و برخورداری از تسلیحات لازم عامل اصلی ایجاد ثبات و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان محسوب می شود.
سیام*9612*1336 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال