سیاست در سالی که گذشت؛

شفافیت آرای نمایندگان؛ گامی در مسیر حکمرانی خوب

تهران- ایرنا- شفافیت آرای نمایندگان، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را محور آرای موافق، مخالف و ممتنع نمایندگان قرار داده و با ارتقای نظارت شهروندان و افکار عمومی، زمینه ساز حکمرانی خوب در فرآیند قانونگذاری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، هفدهم مرداد 1397 طرح «شفافیت آرای نمایندگان» با امضای 29 تن از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی تقدیم هیات رئیسه مجلس شد؛ بنا به اظهارات نمایندگان شفاف شدن آرا از بهترین معیارهای ارزیابی مردم از نمایندگان است.
این طرح که چهاردهم شهریور 97 مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و فوریت آن رای نیاورد؛ با این حال این طرح بنابر اظهار نظر شماری از نمایندگان رونوشت طرحی است که پیش تر در آذرماه 96 از سوی جمعی از نمایندگان فراکسیون امید، تقدیم هیات رییسه مجلس شده بود که در نوبت بررسی قرار نگرفت.
نمایندگان دو جریان اصلی مجلس مواضع گاه متفاوت و گاه همسانی نسبت به طرح شفافیت آرا نمایندگان داشته اند؛ برخی آن را یک ضرورت در دستگاه قانون گذاری کشور دانسته و برخی دیگر این طرح را ابزاری برای بهره برداری های سیاسی در خانه ملت عنوان می کنند.نمایندگان عضو فراکسیون امید نخست که پیشتر طرحی درزمینه شفافیت ارائه کرده بوند با این طرح مخالفتهایی کردند با این حال شماری از اعضای این فراکسیون همراه با طراحان ثانی(اصولگرایان و پایداری ها)، از نفس طرح دفاع کردند.

*از استقبال افکار عمومی تا مسئولیت پذیری آرا
رسانه ای شدن طرح شفافیت آرای نمایندگان، با استقبال مردم و افکار عمومی به ویژه در شبکه های اجتماعی روبرو شد. مسئولیت پذیری، پاسخگویی، شفافیت، نظارت، کارآمدی، مبارزه با فساد و ... از نتایج این طرح است و به گفته کارشناسان منجر به بهبود کیفیت قوانین و ارتقای جایگاه قانون گذاری کشور می شود.
به گزارش ایرنا در فرایند قانون گذاری گاها طرح ها، لوایح و مواد و تبصره هایی با رای نمایندگان تبدیل به قانون می شوند که گاه به فاصله چند ماه یا یکی دوسال از گذشت آنها، مصوباتی خلاف آنها در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود؛ موضوعی که در جریان بررسی طرح و لوایح همچون بررسی برخی بندهای بودجه 98 و حتی پیشنهادهای نمایندگان خلاف برنامه ششم توسعه رخ داد.
با اجرای شفافیت آرای نمایندگان، رای یک نماینده محدود به یک موافقت یا مخالفت نخواهد بود بلکه مسئولیت پذیری و پاسخگویی نماینده را در قبال رای ارائه شده به دنبال خواهد داشت؛ از همه مهم تر نظارت شهروندان و افکار عمومی بر فرآیند قانون گذاری موضوعیت بیشتری پیدا می کند.
واقع امر این است که کشور با چالش های مختلفی در حوزه های قانون گذاری، نظارت و اجرا روبرو بوده و همین مساله زمینه را برای بروز مسائلی نظیر فساد، قانون گریزی، رانت و بسیاری مسائل دیگر فراهم کرده است؛ اجرایی شدن شفایت آرای نمایندگان این امکان را فراهم می کند که در برابر به آرایی که نمایندگان ملت نسبت به طرح ها و لوایح در مجلس اتخاذ می کنند، نه با مسامحه و بی تفاوتی که با کارشناسی و تعهد بیشتری نقش آفرینی کنند.

* شفافیت یا سیاسی کاری
طرح شفافیت آرای نمایندگان اگر چه هنوز تعیین تکلیف نشده است، با این حال در مظان سیاسی کاری و سوگیری جناحی قرار گرفته است به طوری که برخی نمایندگان آن را ابزاری برای اعمال فشار از سوی مردم و همچنین موجب تضییع حق نماینده قلمداد می کنند.
در همین زمینه «احمد مازنی» نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و به عنوان یکی از موافقان این طرح در گفت و گو با ایرنا گفت: دلایل برخی مخالفان این طرح این دغدغه بود که شفافیت، وسیله و ابزاری برای حذف رقیب قرار گیرد مثلا اگر پیشنهادی به عنوان طرح یا لایحه در مجلس مطرح باشد و یک جناح آن را خلاف باورها و اعتقادات خود می داند و از طرفی نماینده ای بر اساس وظایف نمایندگی خود به آن رای مثبت دهد در این شرایط ممکن است رای نمایندگان مبنایی برای رسیدگی به صلاحیت نماینده رای دهنده در دور بعدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
وی افزود: عناصر و سازمان هایی که تصمیم سازی می کنند ممکن است از شفافیت استفاده ابزاری کنند؛ استدلال این دسته از مخالفان به سبب این که در گذشته این موضوع تجربه شده تا حدودی پذیرفتنی است؛ در واقع شماری از نمایندگان شماری از اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل بر این نظر هستند که این طرح ذاتا درست است اما کلمه حقی است که از آن اراده باطل می شود.
در همین زمینه «محمود صادقی» نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت: ماده 6 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان با ارجاع به اصل86 قانون اساسی و ماده 75 قانون آیین نامه داخلی مصونیت نمایندگان و غیرقابل تعقیب کیفری بودن آن ها به سبب آراء و اظهار نظرهای آنها تاکید کرده است.
«محمدرضا بادامچی» نماینده مردم تهران هم در زمان رد فوریت طرح شفافیت آرا نمایندگان در صفحه خود در توئیتر نوشت: مردم کارفرمای نمایندگان مجلس هستند و باید از عملکرد وکلای خود به صورت دقیق مطلع شوند؛ شفافیت آرای نمایندگان و نحوه مشارکت آنان در فرآیند تصویب لوایح و طرح ها، نکته عزیمت دموکراسی و ضرورت مغفول کشور ما است.
در هر صورت شفافیت آرای نمایندگان جدا از بحث و جدل ها و تعبیرها و تفسیرهایی که درباره آن ارائه شده، طرحی در راستای تحقق حقوق و مطالبات مردم و نظارت شهروندان بر امر قانون گذاری است؛ این طرح مسئولیت پذیری، پاسخگویی و تعهد محوری را بعنوان ضرورت یک رای مطرح نمایندگان را به پرهیز از مسامحه کاری سیاسی و سوگیری های شخصی و جناحی درباره طرح ها و لوایح وا می دارد هر چند دغدغه های مخالفان این طرح هم قابل اعتناست و برای رفع این دغدغه ها باید فکری عاجل شود.
*سیام*3050*2021* 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال