روادید رایگان برای عراقی ها از 12 فروردین صادر می شود

بغداد - ایرنا - صدور روادید رایگان برای متقاضیان عراقی سفر به ایران از فردا دوشنبه 12 فروردین آغاز می شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق روز یکشنبه در بیانیه ای که در اختیار دفتر ایرنا قرار گرفت، اعلام کرد: با عنایت به ابلاغیه مورخ 10/1/ 98 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پیرو بیانیه مشترک پایانی در سفر مورخ 20/12 / 97 جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به عراق مبنی بر صدور روادید رایگان جهت اتباع دو کشور، این سفارت و کلیه سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق از تاریخ 12/ 1/ 1398 مبادرت به صدور روادید رایگان برای شهروندان عراقی که قصد مسافرت به جمهوری اسلامی ایران را دارند، می کنند.
در این بیانیه تاکید شده است که صدور تمامی انواع روادید رایگان بوده و هیچگونه وجهی تحت هر عنوان دریافت نمی شود.
از سوی دیگر دفتر نخست وزیری عراق نیز در بخشنامه ای رایگان شدن روادید سفر به این کشور برای شهروندان ایرانی را به مبادی ذیربط ابلاغ کرد.
در پی نشست هفته گذشته شورای وزیران عراق و تصویب رایگان شدن رواید سفر ایرانیان به این کشور، دفتر نخست وزیری عراق با صدور بخشنامه ای رسما اجرای این مصوبه را ابلاغ کرد.
در این بخشنامه با امضای 'مهدی محسن العلاق' سرپرست دبیرخانه هیات دولت عراق آمده است که بر اساس قاعده اقدام متقابل از تاریخ اول آوریل 2019 (12 فروردین 98) و به استناد ماده 36 قانون اقامت اتباع خارجی در عراق (قانون شماره 76 مصوب سال 2017) هزینه های صدور روادید برای ایرانیان صفر می شود.
در این بخشنامه همچنین بر حذف عوارض سازمان گردشگری عراق از کاروان های ایرانی که تاکنون به مبلغ ویزا اضافه می شد نیز تاکید شده است.
بر این اساس برای صدور روادید سفر به عراق برای ایرانیان دیگر هزینه ای دریافت نخواهد شد اما ارائه مدارک متقاضیان و صدور ویزا به قوت خود باقی است و شهروندان ایرانی و عراقی بدون ویزا نمی توانند به کشورهای یکدیگر سفر کنند.
سالانه بیش از هفت میلیون زائر و مسافر میان ایران و عراق تبادل می شود.
خاورم*4**380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال