اجلاس آسیایی بوائو با حضور ایران در چین آغاز شد

بوائو- چین- ایرنا- اجلاس آسیایی بوائو با حضور بیش از دو هزار نفر از شخصیت های فرهنگی، رسانه ای، اقتصادی و سیاسی جهان و با سخنرانی «لی که چیانگ» نخست وزیر چین صبح امروز ( پنجشنبه) در شهر بوائو در جنوب این کشور آغاز شد.

در این اجلاس «سید ضیا هاشمی» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) که به دعوت رسمی طرف چینی به بوائو سفر کرده است به عنوان نماینده ایران حضور دارد.
به گزارش ایرنا ؛ اجلاس بوائو یکی از مهمترین مجامع و همایش های همکاری اقتصادی، فرهنگی و سیاسی میان کشورهای آسیایی و دیگر کشورهای دنیا به حساب می آید که تا روز 30 مارس (10 فروردین) ادامه دارد.
مجمع آسیایی 'بوائو' به عنوان مهمترین مجمع اقتصادی آسیا، در سال 2001 در شهری به همین نام در جنوب چین تاسیس شد.
هدف اولیه تشکیل این مجمع که جمهوری اسلامی ایران نیز از موسسان آن به شمار می رود، توسعه مبادلات اقتصادی، همکاری های علمی، فنی و اقتصادی بین کشورهای حوزه آسیا - پاسیفیک و نهایتا تنظیم مناسبات عادلانه این منطقه از آسیا با دنیا است.
طبق اساسنامه، مجمع آسیایی بوائو، محلی برای گفت و گوی چهره‌های سیاسی، رهبران تجاری، دانشگاهیان و شخصیت‌های معروف محافل آسیایی قلمداد می شود.
این مجمع از نظر پوشش جغرافیایی، کشورهای آسیایی را در بر می‌گیرد اما در عین حال کشورهای خارج از آسیا نیز می توانند به عضویت آن در آیند.
در جریان این نشست 'لی بای دونگ' دبیر کل کنفرانس سالانه مجمع آسیایی بوآئو گزارش کار مربوط به فعالیت های اقتصادی این کنفرانس را برای شرکت کنندگان ارایه کرد.
بررسی وضعیت اقتصادی آسیا و جهان در سال 2019 میلادی، گزارش کار صندوق بین المللی پول و دیگر نهادهای بین المللی درباره کاهش رشد اقتصادی جهان در دو سال آینده، مقابله با چالش های اقتصادی دیجیتالی در عصر جهانی، راه های گسترش همکاری های اقتصادی بین کشورهای آسیا و جهان از جمله موضوعات این اجلاس است.
توسعه اقتصادی چین و تاثیر آن بر جهان، چین موتور محرکه اقتصادی، همکاری های فزاینده تجاری و اقتصادی در عصر جهانی شدن، استفاده از نوآوری و فناوری های پیشرفته برای کمک به رشد کشورها، برگزاری میزگرد شرکت ها و موسسات خصوصی و 40 سال اصلاحات و 70 سال تاسیس چین نو از دیگر برنامه ها و دستورهای کاری کنفرانس بوائو است.
قرار است در این اجلاس درباره آموزش و پرورش، بهداشت عمومی، فناوری، ابداعات، اقتصاد جهانی، چالش ها و فرصت ها، امور مالی و بانکی، سرمایه گذاری، مخابرات و ارتباطات، کشاورزی و تولید و خرده فروشی بحث و رایزنی شود.
برگزاری نشست درباره اصلاحات سازمان تجارت جهانی، مقررات سازمان، اصول و راهبردهای اصلاحاتی سازمان، حمایت از تجارت جهانی، تجارت بین المللی و نقش کشورهای در حال رشد در اقتصاد دنیا، نشست فناوری های هوشمند و نقش آن در جوامع انسانی، نشست راه ابریشم و پیش به سوی جهانی شدن، سرمایه گذاری و ساخت تاسیسات زیربنایی در این مسیر و گشایش بخش های خدمات مالی و بانکی چین به روی آسیا و دیگر کشورها از دیگر نشست های حاشیه ای اجلاس محسوب می شود.
انرژی، امنیت مسیرهای دریایی منطقه و اقیانوس آرام، تجارت و ارزش های اجتماعی، بهداشت و سالمندی، تولید، مراقبت های بهداشتی، صنایع خودروسازی و خودروهای برقی، آینده اقتصادی دنیا، نقش زنان در جوامع، چین و آ سه آن، مصرف، تقاضا و رشد پایدار در مناطق شهری و روستایی از دیگر موضوعات قابل بحث در این همایش است.
مدیرعامل ایرنا فردا (جمعه) نیز در همایش سران رسانه های آسیا که با حضور شماری از مدیران رسانه های آسیا و کشورهای دیگر در بوائو آغاز می شود، سخنرانی می کند.
آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال