وزیر لبنانی در واکنش به موضع ترامپ درباره جولان؛

صاحبان حق در برابر تجاورکاری های امریکا بایستند

بیروت - ایرنا - وزیر ورزش و جوانان لبنان در واکنش به موضع دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در ارتباط با بلندی های اشغالی جولان تصریح کرد، صاحبان حق باید مقابل آن بایستند و از حق خود دفاع کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز یکشنبه خبرگزاری ملی لبنان (NNA) ، محمد فنیش این مطلب را در مراسم جشن در مرکز فرهنگی امام خمینی (ره) در شهرک قانا در جنوب لبنان به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) بیان کرد.
وی افزود: کار وقیحانه آمریکا در اعتراف به حاکمیت اسرائیل بر بلندی های اشغالی جولان سوریه نشان می دهد که هیچ قاعده ای در سیاست های بین المللی وجود ندارد که بتوان برای حل و فصل مشکلات به آن تکیه کرد، تنها یک قاعده وجود دارد و آن این است که یک تجاوزکار وحشی در جهان است که صاحبان حق باید مقابل آن بایستند و از حق خود دفاع کنند.
وزیر ورزش و جوانان لبنان تاکید کرد: ملت هایی که در معرض فعالیت های تجاوزکارانه آمریکا هستند، نباید منتظر شورای امنیت باشند تا از حق خود دفاع کنند، چون قطعنامه های شورای امنیت با وتوی آمریکا لغو می شود.
وی ادامه داد، آنان نباید منتظر کسانی باشند که کارشان مزدوری برای کسب رضایتمندی آمریکا و نظام های وابسته به آن در منطقه است. واکنش برخی از سوری ها و اعرابی که هم پیمانی خود با آمریکا را اعلام کردند در خصوص این تصمیم آمریکا که جولان را به عنوان بخشی از مناطق اشغالی اسرائیل می شناسد، چیست؟
این مقام لبنانی در خصوص محاصره، تحریم ها و دروغ هایی که مقاومت با آن مواجه است، گفت: هدف آن ها این است که خود را در برابر پروژه های آمریکا و نظام های وابسته به آن در منطقه تسلیم کنیم و از حقوق و حاکمیت و ثروت و امنیت خود دست بکشیم و تسلیم نقشه آمریکا برای منطقه بشویم و آرزوی رئیس جمهوری آمریکا برای حاکم کردن اسرائیل بر منطقه را برآورده کنیم.
فنیش در ادامه به کسانی که خود را هم پیمان آمریکا می دانند گفت که آن ها جز یک ابزار چیز دیگری نیستند که آمریکا از آن ها استفاده می کند و خواهد کرد.
وی ادامه داد، اکنون نیز باید هزینه خدمات آمریکا را برای باقی ماندن آن ها بر مسند و تاج و تخت خود پرداخت کنند، این هزینه را باید با اجرا کردن دستورهای آمریکا و تسلیم شدن در برابر شرایط آن و قبول کردن تغییراتی که به نفع رژیم صهیونیستی است، پرداخت کنند.
وزیر ورزش و جوانان لبنان در ادامه به عملیات روانی که علیه مقاومت در لبنان راه افتاده است، پرداخت و گفت: هدف از این عملیات فریب رسانه ای که امروز اتفاق می افتد به وجود آوردن فضایی برای نفوذ پروژه و اهداف آمریکا به عقل و وجدان مردم است که حقایق در نتیجه آن به محاق برود.
فنیش در پایان گفت: ما تاکید می کنیم که راه خود را ادامه خواهیم داد و هیچ کسی نمی تواند ما را از ادامه راه در دفاع از حق خود منع کند، ما نتیجه اراده ملتی هستیم که نمی توان آن را با نبردهای نظامی و امنیتی و حتی تحریم و محاصره شکست، چون ما توانایی رویارویی با این نوع از تجاوزها را کسب کرده ایم.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.
کنست (پارلمان) این رژیم در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اسراییل اعلام کرد، هرچند براساس قوانین بین المللی، جولان به سوریه تعلق دارد.
ترامپ هم روز پنجشنبه اول فروردین ماه در توئیتی اعلام کرد اینک زمان آن فرارسیده که پس از 52 سال، واشنگتن به طور کامل حاکمیت اسراییل بر بلندی های جولان را به رسمیت بشناسد.
روسیه، ایران، ترکیه، آلمان و بسیاری دیگر از کشورها با موضع ترامپ مخالفت کرده اند.
اقدام آمریکا در حمایت از الحاق جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی، پس از آن روی می دهد که دولت ترامپ، 24 اردیبهشت سال 1397 در اقدامی تحریک آمیز، سفارت ایالات متحده را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.
برخی کارشناسان این موضع ترامپ را بخشی از معامله قرن وی برای حل و فصل مشکل اشغالگری فلسطین از سوی اسراییل می دانند.
خاورم*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال