دستاوردهای دفاعی 97؛

رونمایی از برگ برنده ایران در آب ها

تهران- ایرنا- نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال 97 با رونمایی از نخستین زیردریایی کلاس نیمه سنگین جمهوری اسلامی ایران با عنوان «فاتح» قدرت دریایی کشور را وارد عرصه ای جدید کردند؛ شناوری که می تواند برگ برنده ای در عرصه دریایی باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، این زیرسطحی 527 تنی 28 بهمن ماه و با حضور فرماندهان نظامی در بندرعباس به ناوگان نیروی دریایی در جنوب کشور ملحق شد.
این زیردریایی که از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر (زیردریایی پیشین ایران) است، توانایی حرکت در عمق 200 متر را به صورت عادی داشته و بیشینه ژرفای قابل دستیابی برای آن نیز 250 متر است.
فاتح دارای توان دریانوردی به مدت 35 روز است که از این لحاظ نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر دارد.
سرعت سطحی فاتح 11 نات (20٫35 کیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور 14 نات (25٫9 کیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشک‌های زیرسطحی، موشک‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.
فاتح دارای چهار مقر پرتاب اژدرهای کالیبر 533 میلی‌متری است و توانایی حمل هشت مین دریایی و 2 اژدر رزرو را نیز دارد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نقش اصلی زیردریایی فاتح مقابله با یگان های شناور سطحی و زیر سطحی با استفاده از اژدر و موشک است. این زیردریایی می تواند به صورت انفرادی یا گروهی (به همراه سایر زیردریایی ها، یگان های شناور و تجهیزات ساحلی) عمل کند.
ماموریت مهم دیگر این زیردریایی قابلیت مین ریزی در دریا است و چنانچه تهاجم آبی خاکی به سواحل کشور متصور باشد، از این کلاس زیردریایی در فاصله مناسب از ساحل به عنوان یگان جلودار با هدف مقابله با یگان های آبی خاکی حامل نفر و تجهیزات دشمن استفاده می شود.
عملیات تجسس و جمع آوری اطلاعات از دیگر ماموریت های حائز اهمیت زیردریایی فاتح در زمان صلح است.
این زیردریایی دارای قابلیت ممتاز در اجرای عملیات چریکی بوده و قادر است در بنادر و نقاط محدود سواحل وارد شده و به انتقال نیروی مخصوص بپردازد.
زیردریایی فاتح به لحاظ ابعاد بدنه و پروانه، هوشمندی دستگاه ها و سامانه ها، مناسب اجرای ماموریت های محوله است.
زیر سطحی فاتح ابرسامانه ای با بیش از 412 هزار قطعه و نتیجه تلاش 4 میلیون و 202هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلی است که در صنایع دریایی وزارت دفاع با همکاری نیروی دریایی ارتش و مبتکران دانشگاه ها و مراکز علمی کشور، طراحی و ساخته شده است.
زیردریایی فاتح با بهره مندی از 76 عنوان فناوری روز دنیا از سامانه های پیشرفته سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطحی به سطح، هدایت اژدر، جنگ های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و ده ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است که به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم می کند.
این زیردریایی توانایی حمل انواع موشک ها، حمل اژدر و مین و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

**تلاش 10 ساله برای فاتح
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم الحاق زیردریایی فاتح اظهارداشت: زیر دریایی فاتح، این سلاح راهبردی حاصل 10 سال تلاش شبانه روزی و پرفشار و همکاری هوشمندانه و هم افزایی مهندسان و صنعتگران مجموعه صنایع وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بویژه کاروان نیروی دریایی و متخصصان با تجربه نیروی دریایی راهبردی ارتش وهمه مراکز علمی، صنعتی و دانشگاهی ایران است که امروز به عرصه ظهور رسیده است.
امیر دریادار خانزادی افزود: این زیردریایی پیشرفته آماده است تا پس از صدور فرمان الحاق به ناوگان نیروی دریایی، عازم ماموریت محوله شود و با این حضور راهبردی آنگونه که رهبرمعظم انقلاب تدبیر فرموده اند، مظهر اقتدار و مشت محکم ملت و نظام در دریا باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش یادآورشد: این مجاهدت خاموش و جریان پیوسته تولید تجهیزات پیشرفته و پیچیده دفاعی که در دهه های متوالی و بدون تجربه پیشین زیرفشار جنگ تحمیلی، ترور، تحریم های ظالمانه و ناملایمات مختلف حاصل شده است؛ می رود تا با اتکا به ظرفیت های ملی نیروی دریایی جوان و انقلابی را از نسل قدیمی تجهیزات قابل پیش بینی به نسل جدید بومی و بسیار دشوار در برآورد و پیشگیری و با ظرفیت ایجاد غافل گیری تجهیز کند.
امیر دریادار خانزادی ادامه داد: تجهیزاتی که توسط کارکنان نیروی دریایی، این نسل جوان مومن، دانا و پرانگیزه و با استعداد کامل، امنیت دریاهای ایران اسلامی و دریاهای مجاور را تحکیم و تضمین کرده و با اتکا به خداوند متعال و همگرایی منطقه ای؛ امنیت دریایی را برای منطقه و جهان آنگونه که تا امروز شاهد آن بودیم، به ارمغان خواهد آورد.

** چهار میلیون و 202 هزار نفر ساعت کار
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که کار اصلی ساخت فاتح را بر عهده داشت نیز درمورد این زیردریایی گفت: فاتح با بیش از 132 هزار سند و همچنین چهار میلیون و 202 هزار نفر ساعت فعالیت شبانه روزی و انجام بیش از 30 هزار فعالیت اجرایی و بهره گیری از شبکه توانمند داخلی متشکل از 500 مرکز صنعتی، پژوهشی و دانشگاهی با همکاری سازمان ها و صنایع ملزم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیز متخصصان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ در شهریورماه امسال به اتمام رسید.
امیر دریادار «امیر رستگاری» در مراسم الحاق زیردریایی فاتح به نیروی دریایی ارتش افزود: افزایش قدرت دفاعی و آب بندی نیروی دریایی راهبردی ارتش، ورود به عرصه طراحی و ساخت زیر دریایی های کلاس متوسط، اتصال فناوری های نوین و کسب دانش فنی ساخت سامانه ها و تجهیزات انواع زیر دریایی ها، تقویت روحیه خودباوری و خود اتکایی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دریایی کشور مهم ترین دستاوردهای این طرح است.
وی ایجاد و تقویت شبکه همکاران توانمند در زنجیره تامین و ساخت زیرسامانه ها، صرفه جویی اصلی با انجام بومی سازی و بهینه سازی تجهیزات و سامانه ها، ایجاد اشتغال در سطح استان و کشور، ظهور دانش در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری، تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه های طراحی و مهندسی ساخت به عنوان هسته های دانا را از دیگر دستاوردهای این زیردریایی برشمرد.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین اظهارداشت: فرآیند طراحی و ساخت بدنه زیردریایی فاتح شامل سازه های فولادی، متعلقات سازه ای و همچنین تامین، ساخت، نصب و راه اندازی بیش از 76 سامانه آکوستیکی و هیدرولیکی، تاسیساتی، تحرک، رانش، برق و الکترونیک، هدایت و ناوبری، مخابرات، جنگال، هدایت و آتش بس سلاح است.
رستگاری گفت: از مهرماه سال جاری نیز آزمایش های کنار اسکله و زیردریایی و همچنین سه هزار فقره آزمایش با 52 هزار نفر ساعت و 23 دوره آموزشی افزون بر 6 هزار و 823 نفر ساعت آموزش تئوری و عملی در تخصص های مربوطه برگزار شده است.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: این سازمان آمادگی دارد در راستای انجام ماموریت نیروهای مقتدر دریایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به طراحی، ساخت و تعمیر تجهیزات و تسلیحات دریایی انواع شناورهای تندرو، سطحی و زیر سطحی و چند سطحی اقدام کند.

**برگ برنده ای به نام فاتح
معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلانی ایران پس از الحاق فاتح با انتشار یادداشتی درمورد آن توضیح داد: فاتح اگرچه در زیرسطحی ها در کلاس نیمه سنگین دسته بندی می شود اما با توجه به توانمندی های کم نظیر و به روز خود و تسلیحات پیشرفته ای که دارد، می تواند برگ برنده کشورمان در زیر سطح آب های آزاد به شمار آید.
امیر دریادار «حبیب الله سیاری» که پیش از این فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده داشت، در یادداشت خود نوشت: زیردریایی مدرن فاتح به عنوان ضرب شستی شگفت انگیز برای دشمنان و رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای ایران نه تنها قدرت بازدارندگی نظامی ما را به صورت چشمگیری افزایش می دهد، بلکه می تواند به عنوان یک نمونه موفق در حوزه اجرای دانش روز به دیگر بخش های علمی نیز سرایت و خدمات خود را از سرریز این اقدام ارائه کند. حوزه هایی همچون مواد، مخابرات هوافضا، مکانیک، رایانه، الکترونیک و... می توانند از این دستاورد علمی و نظامی بهره های فراوان ببرند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران که همواره و با هر رونمایی و نمایش توانمندی های دفاعی خود این پیام را به دیگران داده که خواهان تجاوز و جنگ نبوده است، با نمایش' فاتح ' بار دیگر تاکید می کند که پیام ما به همه دوستان و برادران خود در منطقه، پیام صلح و دوستی است و این که داشته های نظامی ما هر قدر پیشرفته و بومی باشد؛ در خدمت دفاع از داشته های انقلاب اسلامی و این مرز وبوم و صیانت از امنیت منطقه خواهد بود.
رئیس ستاد ارتش تصریح کرد: فاتح می تواند همچون ناوشکن های کلاس موج در آب های آزاد و بین المللی و همچون موشک ها و جنگنده های ما در فضای کشور، در زیر سطح دریا نیز توان و تسلط ما را چند برابر و در کنار مجموعه زیردریایی های کلاس سبک غدیر و کلاس سنگین طارق، تنوعی ایجاد کند که دست نیروی دریایی ارتش را در این بخش باز بگذارد.
سیام*9612**1336**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال