دبیرکل سازمان ملل:باید علیه تنفر مسلمان ستیز متحد شویم

نیویورک- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد در بازدید از مرکز اسلامی نیویورک تاکید کرد امروز و هر روز باید علیه تنفر مسلمان ستیز و تمام اشکال تعصب متحد شویم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آنتونیو گوترش بعدازظهر جمعه و یک هفته پس از حمله تروریستی به دو مسجد در کرایست چرچ نیوزیلند به مرکز اسلامی در خیابان 96 منهتن رفت و با نمازگزاران آنجا دیدار و گفت و گو کرد.
وی در بیانیه ای که قرائت کرد، افزود: امروز با قلبی اندوهبار به اینجا آمده ام تا به این جامعه و همه کسانی که احساس می کنند، هدف گرفته شده اند یادآور شوم 'شما تنها نیستید، جهان و سازمان ملل متحد با شما است.
دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز افتخار از اینکه در یک روز مقدس برای ادای احترام و نشان دادن همبستگی با جامعه مسلمانان از نیویورک تا نیوزیلند و فراتر از آن حضور یافته است، ادامه داد: حمله تروریستی وحشتناک درست یک هفته پیش در کرایست چرچ رخ داد.
گوترش با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و گفت: ما در طول روزهای گذشته درباره قربانیان و داستانهایشان بیشتر آموخته ایم.ما درباره حاجی داوود، حسنی، نعیم، حسین و قهرمانان دیگری که جان خود را برای نجات دیگران از دست دادند، خوانده ایم.
وی افزود: ما همچنین عمیقا از نمایش همبستگی رهبران، عشق و جامعه از مردم نیوزیلند به وجد آمدیم.
دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه حمله کاملا ناراحت کننده بود اما همانگونه که برخی اشاره کردید تعجب آور نبود، اظهار کرد: در گرداگرد جهان، رشد تنفر مسلمان ستیز، یهودی ستیزی و اظهارات نفرت آور و متعصبانه را شاهد بوده ایم. ما همواره نسبت به این خطر هشدار داده ایم.
دبیرکل سازمان ملل متحد با تشبیه اظهارات نفرت آمیز به آتش سوزی گسترده در طبیعت، تصریح کرد: رسانه های اجتماعی در حال تبدیل به چارچوبی برای بهره برداری از تعصب و مباحث عمومی هم خشن شده اند.
گوترش با اشاره به گسترش برخی رفتارها، نمادها یا کلماتی همچون نئونازی در جامعه تاکید کرد: این سرطان در حال گسترش است و این وظیفه ما است که راهی برای درمان آن بیابیم.
وی به استناد تحقیقات دانشگاه ایالت جورجیا که گفته می شود پوشش خبری حملاتی که ادعای دخالت مسلمانان در آن وجود دارد 537 درصد بیش از دیگران است، اظهار کرد: ما به هر قیمتی نیاز داریم که از این نوع تبعیض جلوگیری کنیم.
دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه باید علیه تمام اشکال خشونت اقدام کنیم، خاطرنشان کرد: حال می خواهد این خشونت متوجه مساجد باشد یا کنیسه ها، کلیساها یا هرجای دیگر. مردم در همه جا باید اجازه داشته باشند در نهایت صلح به انجام اعمال ایمانی خود بپردازند.
گوترش از نماینده عالی سازمان ملل در ائتلاف تمدن ها هم خواست تا اقدام عملی ارائه کند تا تمام اعضای سازمان ملل متحد از محافظت از اماکن مذهبی حمایت کنند.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال