تبریک مودی به عمران خان؛

قدم های جدید هند و پاکستان در مسیر تنش زدایی

اسلام آباد - ایرنا - همزمان با پیام تبریک 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند به مناسبت روز ملی پاکستان و استقبال 'عمران خان' از پیام همتای هندی خود و اعلام آمادگی برای بهبودی روابط دوجانبه، تحولی جدید در روابط تنش آلود دو کشور رقم خورد.

به گزارش ایرنا و نقل از رسانه های دولتی پاکستان، عمران خان جمعه شب از دریافت پیام تبریک روز ملی پاکستان از سوی همتای هندی خود خبر داد و گفت: نارندرا مودی برای مردم پاکستان آرزوی موفقیت و سربلندی کرده است.
وی افزود: نخست وزیر هند تاکید کرده است که اکنون وقت آن رسیده که مردم شبه قاره در کنار هم و در فضایی عاری از خشونت و ترور، برای یک منطقه دموکراتیک، صلح آمیز و مرفه تلاش کنند.
عمران خان در پیام توییتری خود با استقبال از سخنان نخست وزیر هند، گفت: پاکستان نیز خواهان گفت وگوهای جامع با هند برای حل تمامی مسائل از جمله مناقشه کشمیر است.
وی افزود: برای صلح و رفاه مردم دو کشور نیاز به برقراری رابطه جدید میان پاکستان و هند است.
پس از درگیری های نظامی پاکستان و هند در روزهای هفتم و هشتم اسفندماه گذشته، در مراحل اولیه هیچ اقدامی از سوی دو کشور برای تنش زدایی صورت نگرفت البته دولت عمران خان یک خلبان هندی بازداشت شده در جریان رویارویی نظامی میان دو کشور، را آزاد کرد.
پس از آن دو کشور تصمیم گرفتند که سفیران یکدیگر را به محل ماموریتشان بازگردانند. علاوه بر این هیات های کارشناسی پاکستان و هند اخیرا برای نهایی کردن تاسیس گذرگاه جدید مرزی معبد کرتارپور، در نطقه صفر مرزی دو کشور دیدار کردند.
اکنون با تبادل پیام میان نخست وزیران پاکستان و هند، تحولی جدید در روابط دو کشور رقم خورد و به نظر می رسد اسلام آباد و دهلی نو به دنبال برداشتن گام های جدید در مسیر تنش زدایی هستند.
شبک**آساق*274**1708

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال