در نامه ای به سازمان ملل؛

سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند

دمشق- ایرنا - وزارت خارجه سوریه نامه ای به 'آنتونیو گوتِرِش' دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت پیرامون اظهارات خطرناک و غیرمسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز جمعه خبرگزاری سوریه (سانا)، در این نامه آمده است: دولت سوریه به شدت اظهارات ترامپ پیرامون وضعیت قانونی منطقه سوری اشغال شده جولان را محکوم می کند.
سازمان ملل در قطعنامه های مختلف و شورای امنیت در قطعنامه شماره 497 در سال 1981 اعلام کرده که جولان یک خاک اشغال شده است و هر فعالیتی که توسط اسرائیل در این خاک اشغالی انجام شود، باطل است و هیچ اثر قانونی ندارد.
وزارت خارجه سوریه در ادامه نامه خود افزود که خاک جولان بخش جدایی ناپذیر از خاک جمهوری عربی سوریه است و بازپس گیری آن با همه روش هایی که قانون بین الملل از آن حمایت می کند، یکی از اولویت های سیاست گذاری های ملی سوریه است.
در ادامه این نامه آمده است: این یک حق ابدی است که به هیچ وجه قابل مناقشه و معامله نیست و نمی توان از آن عقب نشینی کرد و این حق به هیچ وجه نمی تواند با پیشی گرفتن در تسلط بر خاک جولان از بین برود.
وزارت خارجه سوریه از دبیرکل سازمان ملل درخواست کرد که یک موضع گیری رسمی بیان کند که در آن موضع گیری این سازمان بین المللی علیه اشغالگری اسرائیل بر جولان سوری بیان شود.
وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که دولت آمریکا با حماقت و زورگویی خود هیچ حق و صلاحیتی برای تعیین سرنوشت منطقه اشغالی جولان سوریه ندارد و هر اعتراف و یا اقدامی که به عنوان تجاوز علیه حق سوریه برای بازپس گیری آن از سوی آمریکا صادر شود، یک امر نامشروع است و هیچ اثری نخواهد داشت.
وزارت خارجه سوریه از شورای امنیت درخواست کرد که تدابیری برای ضمانت حق و اختیارات خود برای اجرای قطعنامه هایی که رژیم اشغالگر اسرائیل را مجبور به عقب نشینی کامل از جولان اشغالی تا خط چهارم ماه پنجم میلادی سال 1967 به خصوص قطعنامه های 242، 338 و 497 می کند، اتخاذ کند.
ترامپ پنجشنبه شب اعلام کرد که اینک زمان آن فرارسیده که پس از 52 سال، واشنگتن به طور کامل حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.
کنست (پارلمان) این رژیم در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اسرائیل اعلام کرد.
شبک**خاورم*1436*1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال