نشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی در استانبول آغاز شد

ایرنا- آنکارا - نشست فوق العاده شورای اجریی سازمان همکاری های اسلامی برای بررسی حادثه تروریستی اخیر نیوزیلند، روز جمعه در استانبول و با سخنرانی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه که کشورش ریاست دوره ای این سازمان را برعهده دارد، آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این نشست در پی حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند که منجر به کشته شدن بیش از 50 نماز گزار شد، درحال برگزاری است .
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله شرکت کنندگان این نشست است.
بعد از حمله تروریستی نیوزیلند، ظریف در مکالمه تلفنی با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی برای بررسی ابعاد این مساله و اتخاذ موضع مناسب از کشورهای اسلامی شده بود.
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز یک سخنرانی در این نشست ایراد خواهد کرد.
در نشست یاد شده نماینده سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا و نمایندگان برخی نهادهای بین المللی نیز شرکت دارند.
یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی در بخشی از سخنان خود در این نشست گفت: به تمامی رهبران باید این پیام را بدهیم که ترور دین، مذهب، ملیت ندارد و هر زمان تنها به عنوان ترور ادامه یافته است. اگر رهبران گفتار خود در مورد مسلمانان را ملایم تر نکنند و به سخنان نفرت بار خود ادامه بدهند این حملات همچنان ادامه خواهد یافت.
وی حمله تروریستی نیوزیلند را وحشت بارترین این نوع حملات خواند و گفت: این حملات به هیچ عنوان موجب پایان گامهایی که ما قصد برداشتن در زمینه مبارزه با ترور را داریم نخواهد شد.

** وزیر امور خارجه نیوزیلند: حمله به مسلمانان را حمله به همه نیوزیلند می دانیم
وینستون پترس وزیرخارجه نیوزیلند نیز که در این نشست شرکت کرده است در سخنان خود گفت: عامل حمله تروریستی مابقی عمر خود را در نیوزیلند در یک سلول خواهد گذراند.گسترده ترین تحقیقات در تاریخ نیوزیلند آغاز شده است. ما به آزادی های دینی ارزش و اهمیت قائل هستیم و حمله به مسلمانان در اصل حمله به همه ما است.
پترس با تاکید بر اینکه مسلمانان در این تهاجم بطور مستقیم هدف قرر گرفتند و انسان های بی گناهی که در حال عبادت بودند کشته شدند، گفت: هدف ما جلوگیری از تکرار این گونه حملات است و بدین منظور گسترده ترین تحقیقات در این زمینه آغاز شده و علاوه بر این، قوانین مرتبط با خرید و نگهداری سلاح های گرم مورد بازبینی قرار گرفته است.
خاورم**2012** 1723

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال