مدیرکل سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات:

نقاط ضعف فراکسیون امید قابل چشم‎پوشی نیست

تهران- ایرناپلاس- رئیس دفتر سیاسی حزب توسعه ملی معتقد است فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در دو سال و نیم فعالیت خود درخصوص مسائل اقتصادی، فساد، شفاف‎سازی در حوزه اقتصادی و احیای حقوق اجتماعی و سیاسی مردم کاستی‎هایی داشته‎ است.

علی باقری، مدیرکل سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات در ارزیابی عملکرد مجلس دهم به ایرناپلاس می‎گوید: برای بررسی عملکرد مجلس دهم و فراکسیون امید باید منصفانه عمل کرد. درواقع ما باید محدودیت‎ها و مشکلات قانونی و فراقانونی‎ای که قوه مقننه با آن مواجه ‎است را در نظر بگیریم. اساساً این موانع، نهاد قانونگذاری را از بودن در رأس امور، تنزل داده ‌‎است.

باقری ادامه می‎دهد: عملاً مجلس کجای وضعیت امروز ما قرار دارد؟ اگر ما این موانع را نبینیم و تنها عملکرد فراکسیون‎ها و نمایندگان را در نظر بگیریم، به بیراهه رفته‎ایم. من معتقدم جایگاه مجلس در شرایط فعلی کشور، جایگاه رفیعی نیست. به عبارت دیگر نباید از مجلسی که مصوبات و قوانینش از فیلتر‎های متعدد عبور می‎کنند تا به کرسی بنشیند، انتظار بی‌جایی‎ داشته‎ باشیم.

او با اشاره به اینکه انتظاراتمان از نمایندگان مجلس باید با واقعیت‎های جامعه منطبق باشد، تصریح می‎کند: به‎هرحال فراکسیون امید در بسیاری از بزنگاه‎ها و تصمیمات استراتژیک مجلس دهم نقش خوبی ایفا کرده ‎است. به‎طور مثال، لوایح موسوم به اف‎ای‎تی‎اف، با تلاش و میدان‎داری امیدی‎ها تصویب شد. علاوه‎بر این، امیدی‎ها در حوزه اقتصادی و بودجه کشور هم نقش قابل‌توجهی داشته‎اند.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب همچنین معتقد است که برخی از نمایندگان شجاع فراکسیون امید در عمر دو سال و نیم مجلس دهم، در دفاع از آزادی‎های اجتماعی مردم نقش مؤثری داشته‎اند.

او در ادامه در نقد عملکرد فراکسیون امید، تصریح می‎کند: مطمئناً نقاط ضعفی در عملکرد فراکسیون امید مجلس وجود داشته که قابل‌چشم‌پوشی نیست. فراکسیون امید می‎توانست با حفظ انسجام و فعال شدن در ارائه طرح‎هایی، تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد؛ مانند مسائل اقتصادی، فساد، شفاف‎سازی در حوزه اقتصادی و احیای حقوق اجتماعی و سیاسی مردم . مجلس می‎توانست در این زمینه‎ها کارآمدی بهتری داشته باشد، اما متأسفانه با کاستی‎هایی روبه‎رو بود.

باقری همچنین می‌‏افزاید: علاوه بر این‎ها، در خصوص بودجه 98، سؤال‌های جدی وجود داشت. مثلاً انتظار می‏‌رفت مجلس حساسیت بیشتری درخصوص برخی مصوبات برای برداشت از صندوق توسعه ملی از طرف نهادهایی که نسبت به عملکردشان ابهاماتی وجود دارد، داشته ‎باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب با اشاره به اینکه مجلس دهم، در این دو سال و نیم مجموعه‎ای از کامیابی‎ها و ناکارآمدی‎ها بوده ‎است، ادامه می‎دهد: توصیه من این است که نمایندگان برای سال باقی‎ مانده در بزنگاه‎های مجلس، انسجام و اتحاد بیشتری داشته‎ باشند. همچنین ورود فعال و کارشناسانه‎ای هم در ارائه طرح‎هایی برای نشان دادن موضع اعضای فراکسیون امید به جامعه داشته‎ باشند تا بتوانند با استفاده از تجارب این چند سال، نقش مؤثری در آینده کشور ایفا کنند.

**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال